Naša pivarska avantura
This post was last modified: 11.12.2014, 06:14 by Rodney.
Evo da ja kažem koju o ekstraktu. Prije svega, pivo je isto kvalitetno, kao i all grain. Jedina mana ekstrakta je što se na sladovinu ne može utjecati. Prednost je svakako manje opreme, prostora, te vremena potrebnog za kuhanje.
1) imaš različite ekstrakte i čim ih otvoriš, baci kvasac koji je došao uz njih, te uputstvo.
2) sladovina se saspe u fermentor te doda 3-4 litra ključale vode, te dextroza i dry malt, ovisno koje pivo praviš. Sa strane se skuha hmelj, te doda isto u sladovinu (ovisno o hmelju, ovisi i dužina kuhanja hmelja te njegova količina). To se sve promješa dobro, a zatim doda hladna voda do 18 litara (da bi spustio temperaturu sladovine). Onda se sve aerira, a zatim doda još vode do 21 ili 23 litra, ovisno šta praviš.
3) kvasac kao što rekoh baci i uzmi svoj. Većinom ćeš se susretati sa US-05 koji je super za većinu stilova. Vremenom ćeš početi i sa zahtjevnijim kvascima te raditi startere itd. Sasuti kesicu kvasca u fermentor nije pogrešno jer većina tih suhih kvasaca ima sasvim dovoljno čelija da ti pokrene fermentaciju nakon 8-10 sati.
4) temperatura 18-21 je idealna za mnoge stilove. Neki pak traže niže ili više, ali sumnjam da ćeš njih raditi odmah. Fermentacija traje 21 dan otprilike. Možeš suho hmeljiti zadnju sedmicu za dodatnu aromu i miris.
5) flaširanje i šećer ovise o stilu piva koje radiš. Stout i porteri traže manje šećera, APA i IPA više. Najbolje da uzmeš carbonation drops ako ima u tom shopu. Jedna bombonica ide na jednu flašu. Izbjegavaš tako mjerenje i slično. Ako nemaš carbonation drops, onda obični šećer. Mjeri i stavljaj u flaše, ili izmjeri za sve i dodaj u fermentor prije flaširanja.
Flaširanje naravno ide autosifonom, nikakve pipe i đavli. Pazi da ti sifon nikada nije blizu dna, da ne kupi kvasac sa dna. Kako se smanjuje pivo u fermentoru tako i sifon guraj dublje.
6) ostaviš flaše na tamnom mjestu 3-4 sedmice i to je to.
Ono na šta trebaš paziti je:
- fermentor mora biti na tamnom mjestu sa stabilnom temperaturom. Ako ti temperatura oscilira 5-6 stepeni odrazit će se na pivo.
- čistoću. Sve što takneš, diraj dezinficiranim rukama, a opremu naravno svu dezinficiraj. Od fermentora, do čepova.
Eto, to bi bilo to uglavnom. Javi koji si ekstrakt uzeo, te uzmi i dry malt ako imaju.