Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Leffe Vieille Cuvée
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
Leffe Vieille Cuvée
Radi se o belgijskom samostanskom pivu koje spada u brend Leffe. Pivo je upakirano u veoma privlačnu ambalažu zapremine 330 ml. Boca više liči na onu u koju se pakira šampanjac ili neko vrhunsko vino samo što manje zapremine.
Prilikom otvaranja iz boce nadire snažna voćna aroma i može da se stvori utisak da se ovdje uopšte ne radi o pivu nego o nekom voćnom napitku. Ono što sam ja mogao da osjetim u prvi mah je najviše ličilo na miris banana i višanja. Takođe, aroma je veoma naginjala mirisu jabuka, i to onih zelenih kiselih jabuka. Okus piva je u isto vrijeme sladunjav i pomalo kiselkast. Bolji poznavaoci će sigurno odgonetnuti izvore ovih okusa. Najvjerovatnije se radi o nekom specifičnom belgijskom kvascu.
Boja piva je tamno crvena.
Prilikom sipanja u čašu obrazovala se pjena debljine prsta koja je bila srednje konzistentna, te je kratko trajala u ovoj formi. Tokom ispijanja piva pjena je splasnula i ostala je samo tanka prevlaka koja se zadržala do dna čaše. Na čaši je ostao lacing po mojoj procjeni Smile srednjeg inteziteta, i može da se vidi na slici.
Osjeti se izvjesna punoća tijela, ali za ovakvo pivo sam očekivao bogatije tijelo. To je moje skromno i subjektivno mišljenje, jer nisam probao mnogo kvalitetnih vrhunskih piva Big Grin
Pivo sadrži 8,2 %ABV i alkohol se jasno osjeti, te prilikom ispijanja možete osjetiti toplinu u jednjaku.
Sve u svemu vrlo dobro iSmile veoma interesantno pivo sa izraženim voćnim aromama. Topla preporuka.


[Image: P6190014.jpg]
image hosting

lacing

[Image: P6190017.jpg]
photo uploader

Zivjeli
Find Odgovori



Messages In This Thread
Leffe Vieille Cuvée - by mange_tout! - 03.01.2013, 01:49
RE: Leffe Vieille Cuvée - by sarajevskopivo - 03.01.2013, 05:20
RE: Leffe Vieille Cuvée - by mange_tout! - 03.01.2013, 11:10

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools