RE: Suho hmeljenje - hmeljenje u fermentacijskoj posudi
ne postoji univerzalan pristup. čak i komercijalne pivare rade dry hopping na različite načine. kod dry hoppinga bitno je vrijeme, količina hmelja, sorta hmelja i ono što većina ljudi zaboravi, a to je temperatura.
na 17°C treba duže vremena da dođe do optimalne ekstrakcije arome iz hmelja u pivo, nego na 21°C. dakle što je toplije pivo, to je bolja ekstrakcija.
home breweri obično rade 7-10 dana, mada sam čuo slučajeve gdje je ljudima ostajao suhi hmelj u pivu po čitav mjesec bez ikakvih značajnih off okusa, ali je isto tako bilo i slučajeva da je nakon 14 dana dao odvratan grassy, vegetal okus, kao truljenje povrća okus i miris. mislim da to najviše zavisi od sorte.
poznate craft pivare u dosta slučajeva rade dva puta suho hmeljenje sa manjim količinama po tri dana. u knjizi for the love of hops stoji da nakon 96 sati je to to i da se nakon toga hmelj nema šta duže držati u pivu.
Stone Brewery koristi od 2/3 lb po barelu do 1,5 lb po barelu, to je ustvari cca 2 g/l odnosno cca 4 g/l, a količinu prilagođavaju OG-u što je veći OG, to više suhog hmelja ide. Mislim da u Ruination IPA ide 4g/l....
što se mene tiče radio sam i 7 i 14 dana i ne bih rekao da ima neke značajne razlike, odnosno da je bolje 14 dana u odnosu na 7. jedino što ti iz svog iskustva mogu reći je da smatram da je u cijeloj priči najbitnija svježina hmelja i način na koji je skladišten.