Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Automatizirani sistemi za pivarstvo
dodic Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 30
Joined: Dec 2013
Reputation: 0 Location: Sarajevo
RE: Automatizirani sistemi za pivarstvo
Evo jedno malo duze pojasnjenje. Naravno ovo je pojednostavljeno jer ima dosta detalja o kojima nisam pisao.

Kada je rijes o 5,5 kW grijacu i ako je predviden za monofaznu struju onda je to problem za nase postojece instalacije.

Ali hajde da pokusam napisati malo o toj temi grijac - struja - napon - faze.

1. sve zavisi od mreze koja dolazi do vaseg objekta. kod starih kuca/objekata postoji mogucnost da je drugacije od onih novije gradnje. po novome (nisam siguran od kada) vas objekat je prikljucen na mrezu odnosno trafostanicu. Najednostavnije receno sa visokonaponske mreze preko niza trafostanica do vaseg objekta se spusta 110V na 35/20/10V da bi na kraju doslo do niskonaponske mreze 0,4 V (230/400V).
2. Znaci u vas objekat (do razvodnog ormara u ulazu u objekat) dolazi struja sa niskonaponske mreze 0,4V (230/400V). Ova mreza moze dolaziti na dva nacina nadzemno ili podzemno a kablaza moze biti:
- L1 , L2 , L3 , N
- L1 , L2 , L3 , N , PE
u zavisnosti kako je uraden nul vodic (N) i zastitni vodic (PE). mi obicno ovo zovemo u narodu nula i uzemljenje. kod nas obicno samo N jer su N i PE u trafostanici spojeni i uzemljeni. Znaci do objekta stize kabl sa 4 zice.
Generalno ovo znaci da je do vaseg objekta dovedena struja i to tri faze i nula. Znaci vi imate u objektu razlicite mogucnosti u zavisnosti od potreba i potrosaca odnosno mogu vam raditi potrosaci koji trebaju trofaznu i monofaznu struju.
3. E sada kada je dosla struja do objekta radi se kalkulacija nomonalne snage napona za objekat ( ako je kuca onda za kucu a ako je stan onda se radi za stan pa onda suma za citav objekat, ...). Ova nominalna snaga napona sluzi za proracun potreba i planiranje potrosnje naselja, regije, drzave.
4. U zavisnosti on nominalne snage rade se daljnje instalacije (kablaza, osiguraci i sl.). Ovdje postoje generalno dva tipa potrosaca domacinstva i posebne potrebe. Za domacinstva je to regulisano zakonom odnosno regulisan je nominalna snaga napona a za posebne je stvar dogovora (ovi imaju posebnu cijenu struje). Iz tog razloga kod nas postoji cijena struje za domacinstva i industrijska.
5. Nakon sto je struja dosla do objekta potrebno ju je dovesti do stana i uraditi razvod po stanu (slicno je i u kuci), odnosno struja se dovodi do raznodnog ormara za objekat i odatle se razvodi do pojedinih stanova.
6. U zavisnosti od toga sta i kako vam je postavljeno u tom zajednickom ormaru i u vasem ormaru od stana dosta zavisi.
6. Na vasem brojilu (satu) za struju pise za koliko je Ampera taj sat. Obicno je 30A po fazi. To znaci da onda imate osigurace od 30 A po fazi u tom razvodnom glavnom ormaru (ne onaj u stanu nego onaj kod sata). A to znaci :
P=UxI X cos FI = 220 x 30 x 0,8 = 5,28 kW maximalne snage po fazi

To je maksimalno e sada radi sigurnosti stavlja se se osigurac od 25A sto proizilazi da je maksimalna snaga po fazi 4,4 kW.
Znaci vi mozete imati maksimalno 4.4kW po fazi kao izlaz sa glavne razvodne table/sata.
Vi u stanu imate obicno osigurace od 16A a nakada i od 20A sto zavisi kako je uradena kucna instalacija i kako su rasporedeni potrosaci po fazama. Kod ove racunice treba uzeti i duzine kablova, njihov presijek odnosno otpor ... ali to je vec detaljna racunica ali je jako bitna.
Znaci na osigurac od 16A dozvoljena je maksimalna snaga porocasa od 2,8kW a za 20A 3,5kW. Takoder je bitna i instalacija od vasek kucnog ormarica gdje su osiguraci pa do uticnica.


Sada da se vratim na pitanje u vezi grijaca.
1. Kao prvo sve zavisi od vase kucne instalacije, kako je uradena.
2. U najboljem slucaju vi po fazi mozete prikljuciti potrosace (ukupno) koji imaju maksimalno do 3,5 kW odnosno 2,8kW.
3. Postoji teoretska mogucnost da povucete oko 5kW ali bu trebali onda da kod sata (glavni razvodni ormar) imate osigurac od 30A, povucete poseban kabl (3.5 mm2 licnasti bakarni) do svog potrosaca ali onda na toj fazi ne smiju biti ostali potrosaci. Ali tada ste na granici. Ista prica je i za osigurac od 25A ali tada mozete povuci oko 4kW.
4. Grijaci za vodu (proizvodnju pive) trebaju biti vece snage radi brzine zagrijavanja i uvjek se javlja problem kako i sta uraditi. Pored toga bitna je i njihova velicina radi velicine posude u kojoj stoej. Na trzistu postoje razliciti modeli oni koji rade na monofaznoj struji ili na trofaznoj struju.

Po mom misljenju najbolje je:
1. Prvo pregledati kakva vam je kucna instalacija i kolike potrosace dozvoljava i koji su osiguraci postavljeni
2. Kupovati monofazne grijace (220V)
3. Kupovati grijace do 3kW na 220V ako je u pitanju jedan grijac po posudi
4. Ako su dva grijaca po posudi onda mogu do 2,5kW (220V) po gijacu. Ali u ovoj situaciji razdvojiti ova dva grijaca svaki na posebnu fazu (L1 i L2)


U narednih par dana uraditi cu semu kako sve ovo napraviti i povezati.

Denis
Find Odgovori



Messages In This Thread
Automatizirani sistemi za pivarstvo - by dodic - 14.01.2014, 07:47
RE: Automatizirani sistemi za pivarstvo - by dodic - 30.01.2014, 09:04

Forum Jump:


Users browsing this thread: 29 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools