Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija)
šta se ovo duplaju postovi preko tapatalka.... moram to vidjeti šta se dešava.

uglavnom, ja mislim da vama nije bio uzrok infekcije samo to što ste koristili izosan, jer izosan je jednako učinkovit (ako se koristi na pravi način) ali ako ste ispirali, onda ste teoretski povećali potencijalnu opasnost od infekcije. kažem, teoretski. ja mislim da je ipak za infekciju odgovorna kombinacija uslova - način dezinfekcije, broj otvaranja fermentora, temperatura, ambijent u kojem se nalazi fermentor itd. puno vlage i prašine u zraku u prostoriji gdje stoji pivo može biti jedan od najvažnijih uzroka.

ja sam prve ture radio s najobičnijom varikinom. varikina je strašno jeftina, a odlična ako se na pravi način koristi. tako da umjesto izosana može ići i obična varikina jer je to praktično skoro ista stvar.

inače u komori gdje držim pivo na fermentaciji sam počeo stavljati onaj skupljač vlage jer mi se počeo kondens stvarati prilikom topljenja leda koji koristim za snižavanje temperature....odlično drži sve suho unutra i zrak je suh.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Messages In This Thread
RE: Sanitacija (čišćenje i dezinfekcija) - by pivska mušica - 11.02.2014, 12:29

Forum Jump:


Users browsing this thread: 16 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools