Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Uzgoj chili paprika
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj chili paprika
(16.02.2015, 09:06 )pivska mušica Wrote: nisam Stane, nisam siguran mogu li to raditi s ovim prirodnim tekućim humusom....? trebalo bi da moze,ali nisam siguran..

nisam ni ja siguran da baš možeš folijarno prihranjivati sa tim gnojivom. uostalom mislim da ti je dovoljno putem korijena prihranjivati. ako budeš učestalo gnojio, a posebno ako uneseš suvišak azotnih jedinja, biljke ti mogu postati osjetljivije na patogene. ti koliko vidim koristiš i kupovni supstrat, a i on u svom sastavu sadrži dosta mineralnih i organskih materija.

dakle, bitno je da ne pretjeruješ sa gnojivima.
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Uzgoj chili paprika
Nisam ni ja siguran sa tekućim humusom, ali znam od kako koristim pelete stajskog đubriva za u zemlju da itekako osjetim razliku u voćnjaku (biljke bolje napreduju list je puno zdraviji a i gliste oko voćke ima u izobilju također su plodovi krupniji i bogatiji sa šećerom), folijarno iako je kemija nije loše čak što više sigurno je bolje (čitaj jeftinije) nego mineralno u vrećama samo treba znati kada koje koristiti i ne pretjerivati sa njim.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
nisam ja pretjerivao, samo jednom zagnojio s tim prirodnim humusom do sad kod prvog presadjivanja. da mange, supstrat je vec obogacen i zagnojen tako da pazim na to. kod narednog presadjivanja planiram uzeti supstrat i pomijesati ga sa nekih 15% pijeska ili stiropolnih kuglica. citao sam da to paprike jako vole zbog brze drenaze. i rastresitosti.

jedino sto ih povremeno okupam s vodom, cuo sam da ih i to dodatno potice na jacanje korjena.

ma za sad fino rastu, ako bude problema obratim se ja nasem forumskom agronomu Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj chili paprika
vjerovatno na ambalaži od tečnog humusa piše način aplikacije i preporučene doze za neke važnije kulture, izeđu ostalog i za papriku, pa se drži toga. Vjerovatno je jedinica površine veća, ali proračunaj dozu nekako Big Grin ukoliko ti biljke na oko budu zdrave nećeš imati potrebe da intervenišeš.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
mašala probili korjeni kroz one rupe dole za odvod vode. Big Grin moram pod hitno presađivati u veće saksije. evo update-a

[Image: 2_26_02_15_7_45_08.jpeg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Uzgoj chili paprika
zis, naručeno valjda će sve biti ok:
habanero white giant, jalapeno early, santa fe grande i fish pepper, pa ti biraj
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
Paprike rastu ko lude. Juce sam ih podrezivao. nije proslo ni 30 sati i vec su propupale ispod rezova. Smile

Evo prije rezanja slika

[Image: 2_06_03_15_8_08_32.jpeg]

a evo i kako su propupale ispod samih rezova

[Image: 2_06_03_15_8_04_42_9841250.jpeg]

[Image: 2_06_03_15_8_04_41_9771250.jpeg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj chili paprika
odlično svaka čast. baš ti dobro izgledaju. i koliko planiraš da će ti biti prinos? i koliko ove stabljike mogu da se eksploatišu?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
pa ako ovako nastave, ovim tempom rasti, planiram minimalno tri berbe do septembra, a prosječni prinos po stabljici je nekih 40 plodova, s tim da se to moze nahajcati i na 50, prije svega odlaganjem cvjetanja i upravo ovim rezanjem. znači oko dvije kile zrelog ploda po stabljici po berbi. teoretski svaka stabljika bi trebala dati 6 kila ploda u jednoj sezoni. (ovo ne vrijedi za ove zeznute tipa habanero i bhut jolokia)

naravno uz ove lampe i prihranu i brigu oko njih i sve ostalo i ako ih ne unistim do tad. Smile

stabljike bez problema mogu tri zime prezimiti i svake sezone su plodonosne. teoretski i vise, ali nakon trece sezone tesko da se moze ista iz njih izvuci.

naravno, sve ove podatke i znanje dobijam na forumu za uzgoj chili paprika Big Grin
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj chili paprika
pa to je kod tebe prava mala farma Big Grin
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
(06.03.2015, 09:40 )mange_tout! Wrote: pa to je kod tebe prava mala farma Big Grin

ma dobro, to je teorija. sto je babi milo, to joj se i snilo. vidjet cemo. ja sam prije bez lampi imao po 10-15 paprika na stabljici, ali ih nisam nikad presadio u vece saksije od litarskih, niti sam nesto posebno brinuo...tako da, nadam se da ce ovdje biti dovoljno da se napravi kakavog sosa jedno kilo dvije i ostalo da se ukiseli i osuši. još mi samo sombrero fali i corona s limunom Big Grin
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Uzgoj chili paprika
Da li se može koristiti sjeme za narednu sezonu ili su sjemenke jalove?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools