Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Dry Hop - loše iskustvo
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Dry Hop - loše iskustvo
Tko priča o sofisticiranoj opremi? ( kod mene su email lonci za kuhanje, ima i inox ali kada kuham ture od 23 litre onda kuham u email loncu, plastični fermentori i najjednostavnija oprema, čitaj najjeftinija a da zadovoljava standarde)
Kakva vojnička disciplina?, svi mi eksperimentiramo i to svakako podržavamo ali nikako ne da Us-05 fermentira na 35c, može ali sigurno neće bitiburence
Ako odredim dan za kuhanje onda mi je potpuno svejedno da li ću ostati na kuhanju 4 ili 9 sati.
Svi imaju pravo izbora a ti ako ne želiš skuhati bolje pivo onda kuhaj što god hoćešbeer
Find Odgovori
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(25.05.2019, 12:12 )Stane Wrote: Tko priča o sofisticiranoj opremi? ( kod mene su email lonci za kuhanje, ima i inox ali kada kuham ture od 23 litre onda kuham u email loncu, plastični fermentori i najjednostavnija oprema, čitaj najjeftinija a da zadovoljava standarde)
Kakva vojnička disciplina?, svi mi eksperimentiramo i to svakako podržavamo ali nikako ne da Us-05 fermentira na 35c, može ali sigurno neće bitiburence
Ako odredim dan za kuhanje onda mi je potpuno svejedno da li ću ostati na kuhanju 4 ili 9 sati.
Svi imaju pravo izbora a ti ako ne želiš skuhati bolje pivo onda kuhaj što god hoćešbeer

Zapravo ne radim ni ja puno drugačije nego ti samo što ja radim BIAB bez ispiranja (60 minuta + 10 minuta mash out), kuham 20 minuta (+ 20 minuta hopstanda i da se ohladi ispod 80'C da ga mogu preliti u plastični fermenter) i hladim prirodnim putem (no chill) u zatvorenom fermenteru pa sutradan uspem kvasac i stavim vrenjaču.

Nije US-05 radio na 35'C (BE-134 je na 33'C) nego na 27'C što unutar najnovijih fermentisovih preporuka da taj kvasac radi do 28'C. I nije bilo nikakvih estera (upoznao sam estere sa S-04 na 22'C) niti je pivo bilo drugačije nego kada sam ga radio na 20'C.

Znam da bi bilo bolje da mogu regulirati temperaturu fermentacije (kod mene je već sada 25'C preko dana), ali u stanu jednostavno nema mjesta za frižider pa čak niti za neku banjicu da ga vodom hladim. Ali, sada će BE-134 i M29 doći na red do jeseni.
drinking-beer
Find Odgovori
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
Izgleda da sam nepravedno optužio dry hop za nered u fermenteru.

Danas točim drugu turu i slićna stvar kao i kod ove, možda malo bolja. I onda se sjetim da sam kod ove dvije ture prvi put koristio irsku mahovinu i da su to što vidim nakupine proteina koje nisam zalijepio za dno pomoću cold crasha ili želatine. Dry hop je samo dao neki zelenkasti ton kod prošle ture.

Eto, čovjek se uči dok je živ.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(26.05.2019, 04:11 )ninoid Wrote: Izgleda da sam nepravedno optužio dry hop za nered u fermenteru.

Danas točim drugu turu i slićna stvar kao i kod ove, možda malo bolja. I onda se sjetim da sam kod ove dvije ture prvi put koristio irsku mahovinu i da su to što vidim nakupine proteina koje nisam zalijepio za dno pomoću cold crasha ili želatine. Dry hop je samo dao neki zelenkasti ton kod prošle ture.

Eto, čovjek se uči dok je živ.
Cekaj malo, otkud mahovina u fermentoru? Jel ti kuhas I fermentiras u istom sudu?

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 410
Joined: Apr 2015
Reputation: 2 Location: Gračanica
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(26.05.2019, 04:11 )ninoid Wrote: Izgleda da sam nepravedno optužio dry hop za nered u fermenteru.

Danas točim drugu turu i slićna stvar kao i kod ove, možda malo bolja. I onda se sjetim da sam kod ove dvije ture prvi put koristio irsku mahovinu i da su to što vidim nakupine proteina koje nisam zalijepio za dno pomoću cold crasha ili želatine. Dry hop je samo dao neki zelenkasti ton kod prošle ture.

Eto, čovjek se uči dok je živ.

Za nisi izvadio nakupine proteina na pola cold crasha iz bureta?
Uzmeš neku rukavicu, da ti se ne zavuku proteini ispod noktiju, pa sastruzes sa dna bureta te proteine, najbolje je nekom čarapom. Da ne bi inficirao pivo i da ne bi bilo dlaka u flašama, obavezno depiliraj ruku koju umočiš u pivo. Možeš depilirati i drugu ruku, da te ne gledaju čudno kada nosiš kratke rukave...
Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(26.05.2019, 09:23 )bhgr1 Wrote:
(26.05.2019, 04:11 )ninoid Wrote: Izgleda da sam nepravedno optužio dry hop za nered u fermenteru.

Danas točim drugu turu i slićna stvar kao i kod ove, možda malo bolja. I onda se sjetim da sam kod ove dvije ture prvi put koristio irsku mahovinu i da su to što vidim nakupine proteina koje nisam zalijepio za dno pomoću cold crasha ili želatine. Dry hop je samo dao neki zelenkasti ton kod prošle ture.

Eto, čovjek se uči dok je živ.

Za nisi izvadio nakupine proteina na pola cold crasha iz bureta?
Uzmeš neku rukavicu, da ti se ne zavuku proteini ispod noktiju, pa sastruzes sa dna bureta te proteine, najbolje je nekom čarapom. Da ne bi inficirao pivo i da ne bi bilo dlaka u flašama, obavezno depiliraj ruku koju umočiš u pivo. Možeš depilirati i drugu ruku, da te ne gledaju čudno kada nosiš kratke rukave...


Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

https://www.homebrewtalk.com/forum/threa...ce.666342/

Omg. Ninoide, objasni ljudima prvo kako kuhas, da imas svoju teoriju I procedure, pa onda trazi pomoc i savjete..

Kad si reko da mislis da je zbog mahovine, ja sam skonto da ti ukomljavas, kuhas I fermentiras u istom sudu bez ijednog pretakanja.

Ako je to tako, to ti je diletantski dibidus. Ima ljudi koji ispod kuhinjskog prozora na pola kvadrata naprave vrhunsko pivo. Nedostatak prostora nije izgovorza neznanje..

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
Iz nekog razloga je ova priča otišla u nekom čudnom smjeru.

Ni u jednom trenutku nisam rekao da ja ili bilo tko drugi tko je pio moje pivo nije zadovoljan njime i kakve ja to posebne teorije i principe imam nije mi baš jasno. To su sve varijacije na temu i to je največa prednost ovog hobija što se rezultati mogu postići na različite načine.
U par postova prije sam objasnio svoj način rada.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
Dry Hop - loše iskustvo
Nisi nigdje objasnio kako kuhas.

Sori, ali neko ko poslije 30 tura ubacuje pelet po pelet hmelja kroz otvor za vrenjacu da bi suho hmeljio pivo ne bi trebo raditi "varijacije na temu" nego se zadati u citanje I ovog I svih drugih foruma na kojima se provaljujes.

Ako ubacis mahovinu u kazan u kojem kljuca sladovina, mahovina veze vecinu smeca koje ne zelis u svom fermentoru. Ali, kod tebe sve ostane u kazanu I tako fermentiras (nadam se da mi je pretpostavka tacna, jer u slucaju da mahovinu ubacujes u fermentor nakon sto si pretocio pivo, nema nade za tebe I predlozio bi ti da se bavis aviomodelarstvom, registrujes na njihov forum I odes njih zajebavat) I na kraju se cudis odakle silni talog od kojeg ti se jos I povraca..

Volio bih vidjeti sliku tvoje opreme, piva u pripremi I gotovog proizvoda.. zbilja me zanima..

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Dry Hop - loše iskustvo
Big Grin ovdje se neko zajebava sa kuhanjem piva a neko se upalio kao kandilj. Popustite ga očito se pravi najpametniji, imao sam takvih par koji su počeli od početka pametovati što to tako, što nije ovako, može li bez boil-a od sat vremena itd.. Na kraju svi odustali ili su došli na kuhanje da vide kako to ispravno treba raditi. Pivili vi meni


raja
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(27.05.2019, 08:42 )zis Wrote: Big Grin ovdje se neko zajebava sa kuhanjem piva a neko se upalio kao kandilj. Popustite ga očito se pravi najpametniji, imao sam takvih par koji su počeli od početka pametovati što to tako, što nije ovako, može li bez boil-a od sat vremena itd.. Na kraju svi odustali ili su došli na kuhanje da vide kako to ispravno treba raditi. Pivili vi meni


raja

tema je "dry hop - lose iskustvo", ali je u ovom slucaju dry hop samo vrh ledenog brijega.

vecina ljudi ovdje koji suho hmelje imaju vise nego odlicna iskustva, tako da je bitno zbog ljudi koji ce poslije doci na ovu temu, da se zna zbog cega ovo "lose iskustvo"..

ninoid je ocigledno otporan na savjete i u velikoj zabludi.
WWW Find Odgovori
Mater Away
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 275
Joined: Mar 2017
Reputation: 2 Location: S
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(27.05.2019, 09:48 )zlimfur Wrote:
(27.05.2019, 08:42 )zis Wrote: Big Grin ovdje se neko zajebava sa kuhanjem piva a neko se upalio kao kandilj. Popustite ga očito se pravi najpametniji, imao sam takvih par koji su počeli od početka pametovati što to tako, što nije ovako, može li bez boil-a od sat vremena itd.. Na kraju svi odustali ili su došli na kuhanje da vide kako to ispravno treba raditi. Pivili vi meni


raja

tema je "dry hop - lose iskustvo", ali je u ovom slucaju dry hop samo vrh ledenog brijega.

vecina ljudi ovdje koji suho hmelje imaju vise nego odlicna iskustva, tako da je bitno zbog ljudi koji ce poslije doci na ovu temu, da se zna zbog cega ovo "lose iskustvo"..

ninoid je ocigledno otporan na savjete i u velikoj zabludi.


Sram me je kada se sjetim kakve sam sve gluposti radio u pocetku,Uzas zivi!
Ali i dalje sam citao vas i druge forume,kopao trazio,skidao PDF knjige,gledao/citao,zalijepio se za brulosophyja i naravno kuhao.

Bojim se da ninoid u zivotu nije skuhao pivo,niti zna kako se to radi.
Svaki čovjek ima svoj blues!
Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 410
Joined: Apr 2015
Reputation: 2 Location: Gračanica
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(27.05.2019, 08:42 )zis Wrote: Big Grin ovdje se neko zajebava sa kuhanjem piva a neko se upalio kao kandilj. Popustite ga očito se pravi najpametniji, imao sam takvih par koji su počeli od početka pametovati što to tako, što nije ovako, može li bez boil-a od sat vremena itd.. Na kraju svi odustali ili su došli na kuhanje da vide kako to ispravno treba raditi. Pivili vi meni


raja

Nego zlimfure, koji to lonac za kuhanje ima otvor za vrenjaču?
Man'te se zezancije i diskusije kad nema fajde, "qui potest capere capiat" što bi rekli stari latini...
Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools