Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


HERMS
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: HERMS
U prilogu su linkovi, pozz


Attached Files
.docx   Linkovi.docx (Size: 15 KB / Downloads: 28)
Find Odgovori
Dola Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 137
Joined: Nov 2018
Reputation: 1 Location: Teslic
RE: HERMS
Nije po bontonu... ali koliko si ti sve ovo platio? Koliko ti treba vremena za jednu turu? Koliko dobiješ piva?
Find Odgovori
BeerFuzija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 10
Joined: Oct 2019
Reputation: 0 Location: Beograd
HERMS
Napisao je gore decko, sa svim placenim znanjem i ne znanjem oko 5000e.
Koliko sam ja ukapirao po 100l u turi moze da skuva. A trajanje kuvanja ne moze da se smanji,samo brzina hladjenja i zagrevanja moze Smile

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
Find Odgovori
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: HERMS
[quote='Dola' pid='43508' dateline='1570612906']
Nije po bontonu... ali koliko si ti sve ovo platio? Koliko ti treba vremena

Ma kakav dečko još malo pa penzionerdrinking-beer
Ako pazite pa ne napravite neke greške koje sam ja napravio (pisao sam ispred) pri čemu sam radi neznanja izgubio nekih 400 EUR troškovi su oko 4600EUR. Ako imate nekog da povari posude i stalke besplatno.... tada ćete još više spustiti cijenu.
Ja sam kontrolnu tablu radio sam, ko to ne može sam završiti neka planira i tu neki trošak...
Što se tiče vremena, sve zavisi koju vrstu piva radiš, koliko dugo ukomljavaš, kuhaš... Kapacitet u turi je 80 litara s tim da je dnevno moguće odraditi 2 sarže oko 160l.
Dok jednu turu kuhaš drugu možeš ukomljavati.

Pozz
Find Odgovori
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: HERMS
This post was last modified: 09.10.2019, 05:13 by PejaPivopija.
Evo još par slika opreme koja je ušla u ispred navedenu cijenu a koja nije prikazana u prethodnim slikama.
Kada biste me pitali koliko je koštao HERMS ne bih vam znao reći.

Ekipo

nadam se će neka od ovih mojih rješenja možda Vama koji ste na putu nabavke opreme pomoći da sastavite vaš sistem. Vjerovatno su neka rješenja pojedincima OK, drugima rješenje vjerovatno ne odgovara ali.... to je čar ovog hobija, svako radi onako kako mu odgovara.

Cijena je varljiva kategorija. Sve polazi od toga šta želite i kakve su vaše potrebe. Mislim da je najvažnije da prije nabavke opreme pivar sam sa sobom „prodiskutuje“ šta želi, kolike su količine piva koje želi kuhati i da li je to dovoljno za njegove potrebe, da li će pri kuhanju i ukomljavanju koristiti samo struju ili i plinski gorionik ili samo gorionik, da li će raditi sa HERMS sistemom (ja sam se odlučio za HERMS) ili sa nekim drugim sistemom.....? More je otvorenih pitanja. Sve utiče na cijenu.

Npr. možda je to i pogrešno ali ja sam htio:
- opremu na kojoj mogu kombinovati struju i gorionik. To odmah u startu poskupljuje investiciju. Za struju je dovoljna debiljina limaod 0,8-1mm. Takve posude lako možemo naći u prodavnicama i one su sigurmo 3 puta jeftinije od onih koje sam pravio,
- da mogu podizati i spuštati posude, koristiti slobodan pad i sl.. U tu svrhu sam pravio stalke koje mogu podizati i spuštati, pa sam ih pravio od inoxa a mogao sam i od crnog željeza. A mogao sam da ih nikako ne pravim npr. one posude od EZIO inox imaju nogare ali nisu po mojoj mjeri...
- želio sam da mogu npr.oprati BK, tj. da rukom mogu dotaći dno. Da sam malo viši mogao sam imati i veći kapacitet sistema Angry
- umjesto hlađenja fermentora sa glikolom mogao sam praviti komoru, tada ne bih nabavljao pumpu za recirkulaciju, crijeva, spojke....
- u kontrolnu tablu nisam morao stavljati FiDe sklopku, ali bih rizikovao da poginem Big Grin;
Mnogo je stvari na koje je potrebno obratiti pažnju i to bih do sutradan mogao nabrajati.

Usklađenost sistema je veoma važna stvar na koju treba obratiti pažnju. Ovdje prvenstveno mislim na količine koje se na opremi mogu skuhati kao i na veličinu (kapacitet) fermentora koji mogu te količine prihvatiti i sl.

Nekome su vjerovatno dovoljne manje količine piva pa umjesto pravljenja silnih lonaca mogu koristiti i kegove. To tek pojeftinjuje HERMS. I ja sam na početku nabavio kegove pa sam pročitao mišljenja kolega da apetiti za količinama rastu. Onda sam prodao te kegove i uradio to što jesam. Vjerovatno i sigurno to može i bolje ali to je što je.


Pozz


Attached Files Thumbnail(s)
           
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
HERMS
Al je mlin zvijer.. Wink

Jel dolazis u marsal 26.10.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
prokrustMd Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Modriča
RE: HERMS
Mozes li slikati brze spojnice?
Vec neko vrijeme ganjam ovde u BiH ali ne mogu naci.
Find Odgovori
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: HERMS
(09.10.2019, 07:34 )zlimfur Wrote: Al je mlin zvijer.. Wink

Jel dolazis u marsal 26.10.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Mlin je sila, za svaku preporuku. Po nekim mojim proračunima u Beersmith iskoristivost je 81%,stvarno nevjerovatno. Ima tema na forumu, ko nabavlja mlin neka ne razmišlja o drugoj varijanti.
A Marshall, ne znam... Nemam šta ponuditi mogu samo piti. Vidjeću, ne znam kakve obaveze mogu iskrsnuti. Svakako bih vas volio vidjeti.

Pozz
Find Odgovori
BeerFuzija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 10
Joined: Oct 2019
Reputation: 0 Location: Beograd
HERMS
Ja nisam stigao da se javim porukom zbog faxa al pustam poruku za neki dan. Pa se cujemo Smile

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
Find Odgovori
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: HERMS
(09.10.2019, 10:51 )BeerFuzija Wrote: Ja nisam stigao da se javim porukom zbog faxa al pustam poruku za neki dan. Pa se cujemo Smile

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока

OK, dogovoreno, pozz
Find Odgovori
Dola Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 137
Joined: Nov 2018
Reputation: 1 Location: Teslic
RE: HERMS
(09.10.2019, 10:47 )PejaPivopija Wrote:
(09.10.2019, 07:34 )zlimfur Wrote: Al je mlin zvijer.. Wink

Jel dolazis u marsal 26.10.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Mlin je sila, za svaku preporuku. Po nekim mojim proračunima u Beersmith iskoristivost je 81%,stvarno nevjerovatno. Ima tema na forumu, ko nabavlja mlin neka ne razmišlja o drugoj varijanti.
A Marshall, ne znam... Nemam šta ponuditi mogu samo piti. Vidjeću, ne znam kakve obaveze mogu iskrsnuti. Svakako bih vas volio vidjeti.

Pozz

Od početka meljem električnim mlinom za prekrupu. Možda je sitnije nego što treba i možda mi je pivo malo mutnije, možda ispiranje sladovine duže traje - ali imam efikasnost i preko 80%. 25 kg slada sameljem za 3 minuta. Nisam nikad ni probao sa pravim mlinom...

Elem, najbolje fora kod ovog HERMSa je vječnost. Služiće i unucima. burence
Find Odgovori
PejaPivopija Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 48
Joined: Jun 2018
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: HERMS
(09.10.2019, 09:01 )prokrustMd Wrote: Mozes li slikati brze spojnice?
Vec neko vrijeme ganjam ovde u BiH ali ne mogu naci.

Nisam siguran da ove spojnice imaju u BiH, vjerujem da kolege koji se duže bave ovim sportom imaju više informacija pa nek pišu.. evo slike.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 9 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools