Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Ukratko o cideru
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Ukratko o cideru
aha, ma ništa ja bi to isprao tek poslije fermentacije... a imaš li jabuke i sve?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Ukratko o cideru
Jabuke cu tek nabaviti samo sam kvasac cekao,posude imam.
Find Odgovori
pivkana Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 27
Joined: Aug 2013
Reputation: 1 Location: Beograd
RE: Ukratko o cideru
This post was last modified: 09.09.2013, 04:39 by pivkana.
upravo sam doneo sa sela dosta jabuka, rekao bih da su dobre za cider...hocu da ih provucem kroz sokovnik...da li je potrebno neko kuvanje kasnije, dodavanje secera il sl pre dodavanja kvasca ili dodajem kvasac samo na ono sto izadje iz sokovnika?
Find Odgovori
SixtySix Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Ukratko o cideru
Bilo bi dobro da prokuvas. Kada ocedis jabuke izmeri OG dobijenog soka te ga razredi prokuvanom i ohladjenom vodom kako bi dobiozeljeni OG kako ti ABV ne bi bio previsok. Ako koristis standardne kvasce onda ce ti dobijeni Cider biti malko kiseo. Pre flasiranja i eventualnog gaziranja, dodaj malo nefermentibilnih secera kako bi dobio ok sladak ukus (Natren, Stevia). Ako hoces da gaziras prati standardni proces gaziranja kao za pivo. Mozda zelis da bude i malo gaziranije nego pivo.
Find Odgovori
pivkana Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 27
Joined: Aug 2013
Reputation: 1 Location: Beograd
RE: Ukratko o cideru
hvala brate na odg...sad citam i u jednoj knjizi da bi trebalo kuvati sok do najmanje 180F, tj nekih 80ak C...znaci prokuvati uglavnom jer se tako ubija i divlji kvasac koji nam nije potreban ako koristimo ove namenske kvasce...koristicu S-04, kako sam i planirao...

mozes li malo da mi objasnis proces sa kvascem...uglavnom sam gledao da ga stavljaju direktno iz kesice u sladovinu, neko ni ne promesa, a sad citam da bi kvasac trebalo prethodno da se ''pripremi''...takodje i sto se tice gaziranja, gledao sam da sipaju direktno secer u flase, u koje je prethodno sipano pivo i samo promuckaju flasu, a onda sam citao i da bi secer prvo trebalo da se rastopi u vodi pa da se doda sladovini, itd...
Find Odgovori
SixtySix Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Ukratko o cideru
This post was last modified: 10.09.2013, 12:44 by SixtySix.
Sto se kvasaca i gaziranja tice proces je isti kao i za pivo. Suve kvasce bi trebalo rehidrirati. Prokuvas casu vode, ohladis je na sobnu temperaturu, dodas kvasac, malo promesas, poklopis plasticnom folijom i ostavis jedno pola sata do sat. Obicno mozes to da uradis kad si stavio sladovinu na kuvanje. Dok ga ti skuvas i ohladis kvasac ce naveliko biti spreman. Samo prespes tu casu sa kvascem u fermentor i to je to. Naravno ne treba naglasavati da sve mora da bde dezinfikovano, od case pa do kasicice kojom ces promesati kvasac.

Za gaziranje postoji mnogo nacina kako mozes da radis. Nacin koji mnogi ljudi smatraju najbolji jeste da se zeljna kolicina secera prokuva u nesto vode, ohladi na sobnu temperaturu (pozeljno na temperaturu sladovine u fermentoru) i onda sipa u "Bottling bucket" odnosno sud velicine fermentora koji ce ti sluziti za flasiranje. Nakon toga u Bottling Bucket nalijes pivo iz fermentora i onda flasiras. Na taj nacin si siguran da ce rastvor secera ravnomerno rasporediti na celu kolicinu piva.

U principu uzmes jos jedan sud identican kao tvoj fermentor u njega sipas rastvor vode i secera i na njega pretocis pivo. Naravno nikakvog pljuskanja, buckanja, naglih sipanja i slicno. Iz tog suda pretaces u flase i to je to. Naravno mozes da sipas i male kolicine secera direktno u flase ali po meni je to velika zajebancija. Neki rastvor secera i vode sipaju u medicinski spric i onda opet u svaku flasu sipaju malo.

E sad ja jedno pitanje. Prokuvao bih jedno 5l vode i nakon sto je ohladim ostavio u plasticnom dezinfikovanom balonu da imam sterilne vode na raspolaganju bas za ovakve zajebancije kada treba nesto sitno sterilne vode. Radi li neko ovako i sta bi mogli biti potencijalni problemi?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Ukratko o cideru
to za vodu nemaš potrebe. većina kupovnih flaširanih voda pri izlazu iz pogona prolazi kroz sterilizator UV zrakama, tako da bi trebala biti sterilna. neki proizvođači voda imaju taj sterilizator, a neki nemaju. za Janu sam siguran, negdje sam pročitao, a i ostale vode bi trebale proći kroz taj proces.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Alkomen Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 15
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Srbija,Sremska Mitrovica
RE: Ukratko o cideru
I ja sam pre nekako eksperimentisao sa ciderom.Nisam ima sa cim da izmerim OG pa sam dobio cider sa puno alkohola i poprilicno kiseo.Kiselost sam resio sa ubacivanjem isitnjene krede a alkohol razblazivanjem sa vodom.Dodao sam i malo secera da popravim ukus i sve to lepo flasirao.Posle nekoliko dana prva degustacija,gaziranost odlicna mozda i vise nego potrebna posto prilikom otvaranja flase malo iskipi ali to i nije toliko vazno.Medjutim sav secer je ponovo presao u alkohol i deo kiselosti se vratio,verovatno zbog secera kojeg sam ubacio da bih dobio gaziranost i popravio ukus.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Ukratko o cideru
@Alkomen, dodavanjem šećera u okruženje u kojem ima kvasca ne možeš zasladiti nikako jer kvasac prerađuje svaki šećer koji mu se nađe u blizini, a posebno jednostavne šećere. da bi zasladio cider, moraš dodati neke nefermentabilne šećere kao što su laktoza ili stevia, međutim najbolja varijanta je koristiti kvasce sa niskom atenuacijom koji će se jednostavno sami zaustaviti na visokom FG i ostaviti dosta šećera u cideru....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Alkomen Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 15
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Srbija,Sremska Mitrovica
RE: Ukratko o cideru
Hvala na savetu,predpostavljao sam da je to u pitanju.Sledeci eksperiment ce biti uskoro pa cemo videti sta ce biti,u svakom slucaju napisacu ovde kako je sve ispalo.Svaki savet je dobro dosao!
Find Odgovori
SixtySix Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Ukratko o cideru
Najbolji savet ti je dao vec musica. Ako zelis da cider ispadne ok, nakon zavrsene fermentacije dodaj nefermentibilnih secera do zeljenog ukusa i onda flasiraj sa regularnim fermentabilnim secerom da bi gazirao.
Find Odgovori
Alivio Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 18
Joined: Mar 2013
Reputation: 0 Location:
RE: Ukratko o cideru
Napravih i ja jabučnjak ove godine .Jabuke su bile dosta kisele a bilo je i natrulih pa sam ih nakon pranja u vodi posuo vinobranom i ponovo dodao vodu .Nakon ispiranja trebalo je sve to izrezati na komadiće da odbacim natrule dijelove i da komadiće mogu ubacivati u sokovnik pošto nisam imao bolji način cijeđenja .
Katastrofa od posla .16L jabučnog soka sa 150 grama šećera je dalo OG-1.055 .Vrećica vinskog kvasca je to stjerala na FG-1.000 .Boja divna ,miris fantastičan (baš po jabukama) ali okus =kiselooo .
Nakon eksperimentiranja sa umjetnim zaslađivačem odlučeno je da za flaširanje ide 8grama šećera i 6 tabletica zaslađivača na jednu litru .
Jabučnjak mi se jako svidjeo i brzo se popio .Nova tura čeka na flaširanje ali sa drugom vrstama jabuka,drugim kvascem i još nekin dodatcima (smeđi šećer,med,cimet).
Koliko god da sam se napatio sa sokovnikom mislim da je istjerao sve pozitivno iz jabuka ,miris ,okus i boju .Zivjeli
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools