Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Pivo - bez granica
plucica na kiselo Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 85
Joined: Jan 2014
Reputation: 1 Location: zg
RE: Pivo - bez granica
(21.03.2016, 06:58 )Rodney Wrote: Brewpubovi ulaze u brojke svih zemalja. Iako svoje pivo ne prodaju nigdje drugo sem u svojim objektima, ne može ih se baš zanemariti, pogotovo kada ih ima toliko.
Jasno, s obzirom da ulaze i u drugim zemljama u brojku pivovara logično da uđu i u DE.

Quote:Mislim da ipak Škotska igra značajnu ulogu. Prvi su počeli sa festivalima, a prvi su i počeli da se odvajaju od engleskih hmeljeva.

U ovo nisam uvjeren. Mislim da je prvi značajniji festival GBBF koji ide od 1975. Što se tiče modernih američkih hmeljeva tu je prvi bio Sean Franklin koji je nakon putovanja u USA prvi koristio cascade u svom bitteru, tamo negdje početkom 80-ih. To se nije uhvatilo tako da je prestao sa proizvodnjom. Sljedeći je bio Brendan Dobbin koji je krajem 80-ih koristio novozelandske hmeljeve, a '89 je pokupio nagradu na GBBF sa svjom kopijom SNPA koju je prodavao pod istim imenom (!). Kad su u SN shvatili što se događa preimenovao je pivo u Yakima Grande Pale Ale. Tijekom 90-ih i drugi polako ulaze u priču.
Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
RE: Pivo - bez granica
E to su već već masnije priče Smile
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Pivo - bez granica
Dobra diskusija.

(20.03.2016, 09:48 )plucica na kiselo Wrote: Baš sam završio jednu knjigu o UK pivarstvu, krećem sa drugom pa nisam baš naletio na te dvije pivovare kao bitne za razvoj pivarstva.
Knjigu? Moze li detalja? Nisam znao da se iko sa exyu pise knjige o pivarstvu, pored blogova.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pivo - bez granica
(21.03.2016, 09:56 )gajba Wrote: Dobra diskusija.

(20.03.2016, 09:48 )plucica na kiselo Wrote: Baš sam završio jednu knjigu o UK pivarstvu, krećem sa drugom pa nisam baš naletio na te dvije pivovare kao bitne za razvoj pivarstva.
Knjigu? Moze li detalja? Nisam znao da se iko sa exyu pise knjige o pivarstvu, pored blogova.

ja sam shvatio da je plucica zavrsio sa citanjem neke knjige, a poceo s citanjem druge Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Pivo - bez granica
Aha, do mene, mada nisam znao da neko sa exyu cita knjige Big Grin
Find Odgovori
plucica na kiselo Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 85
Joined: Jan 2014
Reputation: 1 Location: zg
RE: Pivo - bez granica
Čitao naravno Smile

Spomenuta Brew Brittania, stvarno su si dali truda. Dobro je što ne pokrivaju povijest pivarstva od Egipta kao npr. Pete Brown u The Man Walks into the Pub nego su se koncentrirali na novije razdoblje od 70-ih do danas.

Zanimljivo je kako Brewdog danas ne spominje Thornbridge u svojoj priči, a kažu da je prva Punk IPA zapravo Jaipur kojeg je Dickie radio dok je bio u T.

Sad mi je na redu Britain's beer revolution izdana od CAMRA-e, ali to je više coffee table knjiga sa pregledom pivovara.
Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
RE: Pivo - bez granica
I ja sam na prvu mislio da kaže da piše knjigu Big Grin

U tako kompleksnoj pivskoj kulturi kao što je Britanska, pogledi su skoro uvijek pa različiti. Nisam čitao Brew Brittania, ali to moraju biti neki autori koji ne lajkaju Škote Tongue
Find Odgovori
plucica na kiselo Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 85
Joined: Jan 2014
Reputation: 1 Location: zg
RE: Pivo - bez granica
Pa posvetili su dosta prostora Brewdogu, cijelo poglavlje i još ga se dotiču u nekim drugim pričama. Zasluženo, iako nisam preveliki fan. I za razliku od dosta drugih nisu ih spominjali u negativnom kontekstu. Škotska nije baš pivski raj ako se izuzmu Edinburgh i Glasgow. Premalo je ljudi gore, treba povećalom tražiti dobre pubove kad odeš sjevernije.

A za napisati takvu knjigu ipak treba biti insajder, poznavati ljude, teško bi to mogao netko izvana. Smile
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: Pivo - bez granica
This post was last modified: 24.03.2016, 10:27 by elektropionir.
naletih na web udruge hmelj iz Hrvatske, i pod linkovima stoji
"volimpivo.ba, najbolji forum pivarstva u exYU"
Sta reci Big Grin
osim :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

http://www.hmelj.hr
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pivo - bez granica
:thumbsup: hvala momcima na linku i komentaru. drinking-beer
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pivo - bez granica
Ako niste znali danas je međunarodni dan Orval piva. Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Pivo - bez granica
This post was last modified: 27.03.2016, 04:40 by spajder76.
Tutorial:
https://video.search.yahoo.com/search/vi...web&psqn=2
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools