Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Mlin
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mlin
prva liga
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Beer Ranger Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 474
Joined: Sep 2014
Reputation: 4 Location: Sarajevo, BiH
Mlin
http://promlin.rs/mlin-za-slad/

Nadam se da će uskoro nekome od naših pivara ovakav mlin biti potreban Smile


Sent from my iPhone using Tapatalk
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Mlin
(15.08.2015, 04:46 )Goggy Wrote: [IMG][Image: 09f290f0bdf5ee4c79f862b2b59b3d13.jpg][/IMG]
(15.08.2015, 04:46 )Goggy Wrote: Uijš! Ispao je odlično. Sad još da isprobam, nadam se da dobro melje
[Image: e9c357590da51803407bb6782c09c75a.jpg]
[IMG][Image: 5d6f8a1bf7a25c2bff16c7dec522d615.jpg][/IMG]

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Mlin je poprilična kita.
Izginuo sam dok sam ga naštelovao, ječmeni mi je samljeo presitno, pšenični, prekrupno. Štopa, ne može da vrti, dok se dobro ne razmaknu valjci i onda dobiješ prekrupno mljevenje. Trebali bi biti valjci povezani nekako da se okreću zajedno. OVako ovaj jedan što se vrti, nema snagu da okrene drugi i zaštopa.
Kud prodadoh koronu..
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Mlin
Goggy na sta ga pokreces? imas li motor s redukcijom? Tesko da ovo moze na busilicu. Probaj prvo zavrtiti mlin na prazno, a onda pomalo poceti ubacivati slad, kad vidis da je 'uhvatio', onda dodaj ostatak slada u kos.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Mlin
Samljeo sam ja na kraju sve. I kad je krenulo, samljeo je u 2 minute 7 kila slada. S tim da prvobitno štelovanje je bilo presitno (kreditna kartica) i to je zapinjalo, tamo- vamo ali je krenulo na kraju.
Kad sam stavio pšenični slad nei de nikako. Morao sam rastaviti, sastaviti, i nekako sam naštelovao, ali mislim da je na kraju prekrupno mljeo jer je bilo dosta cijelih zrna.
Bušilicom sam radio. Vidiću slijedeći put kako ide sa ovim štelovanjem i probati napraviti ručno mljevenje. A šta je alternativa za bušilicu? Motor od čega? Koje snage?
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Mlin
[/quote]

Mlin je poprilična kita.
Izginuo sam dok sam ga naštelovao, ječmeni mi je samljeo presitno, pšenični, prekrupno. Štopa, ne može da vrti, dok se dobro ne razmaknu valjci i onda dobiješ prekrupno mljevenje. Trebali bi biti valjci povezani nekako da se okreću zajedno. OVako ovaj jedan što se vrti, nema snagu da okrene drugi i zaštopa.
Kud prodadoh koronu..
[/quote]

Dobro dosao u klub Big Grin, jos ces ti jada vidjeti dok se ustelas sa takvim mlinom. Savjet potrazi motor sa reduktorom na otpadu, 250-300 wati snage i prenos na reduktor brzine otprilike 70-90 obrtaja u minuti. Vidio sam tako nesto ovdje kod mene na jednom otpadu, cini mi se da je cijena bila oko 80 km ali nisam 100% siguran. Uglavnom imas okvirnu cijenu i trazi po buvljacima ili otpadima, naci ces sigurno odgovarajuci. Pivili
Find Odgovori
Altoman Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 2
Joined: Oct 2017
Reputation: 0 Location: Basement
RE: Mlin
(29.06.2015, 02:42 )AleksandarV Wrote: Pa eno ga stoji u špajizu. Fabrička podešavanja se nisu pokazala dobrim.
Naime, valjci ne hvataju dobro. Valjci su kvalitetno izrađeni, ali očito plitko nazubljeni.
U međuvremnu sam nabavio kopiju korone.
Mlin čeka doradu, drugi usipni koš, dodatne rupe sam izbušio. I jedan dan bi trebao da se nakanim da ga isprobam.

Isplati li se zezati oko tog mlina? Za dva dana dolazi mi drugar iz Bgd-a pa ne znam da li da ponese kopiju Corone ili da uzmem ovaj drugi i da prepravljam.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Mlin
(28.11.2017, 11:01 )Altoman Wrote:
(29.06.2015, 02:42 )AleksandarV Wrote: Pa eno ga stoji u špajizu. Fabrička podešavanja se nisu pokazala dobrim.
Naime, valjci ne hvataju dobro. Valjci su kvalitetno izrađeni, ali očito plitko nazubljeni.
U međuvremnu sam nabavio kopiju korone.
Mlin čeka doradu, drugi usipni koš, dodatne rupe sam izbušio. I jedan dan bi trebao da se nakanim da ga isprobam.

Isplati li se zezati oko tog mlina? Za dva dana dolazi mi drugar iz Bgd-a pa ne znam da li da ponese kopiju Corone ili da uzmem ovaj drugi i da prepravljam.
Ne isplati. Nabavi coronu ili kopiju i rijesices sve probleme...
WWW Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Mlin
(28.11.2017, 11:01 )Altoman Wrote:
(29.06.2015, 02:42 )AleksandarV Wrote: Pa eno ga stoji u špajizu. Fabrička podešavanja se nisu pokazala dobrim.
Naime, valjci ne hvataju dobro. Valjci su kvalitetno izrađeni, ali očito plitko nazubljeni.
U međuvremnu sam nabavio kopiju korone.
Mlin čeka doradu, drugi usipni koš, dodatne rupe sam izbušio. I jedan dan bi trebao da se nakanim da ga isprobam.

Isplati li se zezati oko tog mlina? Za dva dana dolazi mi drugar iz Bgd-a pa ne znam da li da ponese kopiju Corone ili da uzmem ovaj drugi i da prepravljam.
Kupi kopiju korone.

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools