Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Cold Crash
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Cold Crash
(08.02.2013, 12:28 )mentalist Wrote: @zis
neznam koliko si u frci sa vremenom, mada mislim da još nije gusto sa temperaturama, naruči sebi stc1000 sa ebay-a. Jednostavno se spaja a održava konstantno temperaturu koju podesiš.
Možda griješim, ali mislim da si htjeo nešto kombinovati sa termostatima od frižidera što ti onda uništava zamrzivač a nije toliko precizno.
Ja imam svako ljeto jedan slobodan zamrzivač koji nije tada u upotrebi pa bih ga koristio za spuštanje temerature a zimi ipak nije toliko problem održavati temp u prihvatljivim granicama

SCT 1000 nemam ali imam takve kontrolere temperature digitalne i analogne, samo dok mi posao u firmi dozvoli da ugradim u zamrzivac.
Find Odgovori
Atomik Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Jan 2014
Reputation: 0 Location: Mostar
RE: Cold Crash
Danas smo stavili ESB na cold crash, a to radimo prvi put. Temperatura u komori je 4 C, a planiramo flaširati za 3 dana. E sad, nisam siguran je li to dovoljno za taloženje i važi li ovdje princip što duže to bolje?
Nadalje, negdje sam čitao da bi valjalo pivo prije flaširanja ostaviti koji sat na sobnoj temp?
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Cold Crash
mi smo imali dobru bistrinu sa cold crash-om od 3-5 dana pri temperaturi 2-4°C. mislim da će i kod vas to biti OK. uvijek smo hladno pivo flasirali.
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Cold Crash
Slobodno flasiraj hladno, ja tako radim, sve ok...
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Cold Crash
pa ako ga ostavite koji sat na sobnoj temperaturi to će još uvijek biti hladno pivo, sumnjam da će za dva sata temperatura piva značajnije pasti od 1-2°C.

to se radi zato što se pivo iz komore/frizidera mora prebaciti na neku višu poziciju zbog pretakanja. prenošenjem bureta, ma koliko oprezno to radili, uzburkava se talog. za neke kvasce ovo je baš izraženo, dok za neke i nije baš.

zato se to radi, da pivo odstoji još koji sat na novoj poziciji nakon prenošenja bureta, a prije samog pretakanja, da bi se talog u tih par sati koliko toliko ponovo vratio na dno i da biste pretočili bistrije pivo.

temperatura nema puno veze, ali je zbog CO2 koji ispunjava grlić boce kod flaširanja, bitno da je malo toplije u prostoriji gdje se flašira jer viša temperatura potiče oslobađanje otopljenog CO2 u pivu što je poželjno.

i kad smo već kod toga, uvijek pustite da CO2 iz piva ispuni grlić boce između površine piva i čepa.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Atomik Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Jan 2014
Reputation: 0 Location: Mostar
RE: Cold Crash
Odlično. Hvala.
Inače, stavili smo fermentor na cold crash već na povišen položaj, tako da možemo pretakati bez da ga maknemo (dobar savjet tnx @mange_tout)
Find Odgovori
giga11 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 29
Joined: Jun 2015
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Cold Crash
Da li trebam izmjeriti fg prije stavljanja piva na cold crash? Razmisljam, ako mi nije zavrsila fermentacija, a ja spustim temperaturu kvasac ce stati sa radom? Sutra mi je 16. dan fermentacije pa sam mislio 5 dana cold crash odraditi, je li to u redu? I jedno banalno pitanje, cime uzimate uzorak za mjerenje fg?
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Cold Crash
Izmjeri prvo da budes siguran da je fermentacija zavrsila.Ako je ostalo puno neprevrelog secera i ako se umrtvi kvasac na cold crashu,on ce se svejedno aktivirati u flasama pri karbonizaciji na 23c.Ja uzimam sa kutlom inoxovom,samo je poprsci starsanom
Find Odgovori
giga11 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 29
Joined: Jun 2015
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Cold Crash
Znaci ako sam dobro razumio, uzmem danas uzorak, uzmem prekosutra i ako je sve isto stavljam na cold crash i onda flasiram 21. dan? Koja je optimalna temperatura na kojoj bi se trebao raditi cold crash?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Cold Crash
Optimalna temperatura za cold crash je 0 C
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Cold Crash
(24.05.2016, 01:27 )giga11 Wrote: Znaci ako sam dobro razumio, uzmem danas uzorak, uzmem prekosutra i ako je sve isto stavljam na cold crash i onda flasiram 21. dan? Koja je optimalna temperatura na kojoj bi se trebao raditi cold crash?

Nemora znaciti ako je isti fg i danas i prekosutra isti da mozes flasirati.Mora ti biti fg u parametru kao u receptu jer ako je ta dva dana fg 1020 ...ne smijes flasirati.To je znak da je fermentacija zakocila i da je moras aktivirati i da kvasac pojede secer do kraja
Find Odgovori
giga11 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 29
Joined: Jun 2015
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Cold Crash
S obzirom da mi je ovo prvo pivo koje radim, umjesto 1,050 OG dobio sam 1,042. Jel sad očekivani FG umanjim samo za 8 ili važe neka druga pravila?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools