Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Džudžanov HERMS
Pivdzija Offline
1.090 OG, 8,95% ABV
*****

Posts: 1,210
Joined: Jul 2013
Reputation: 3 Location: Mostar
Džudžanov HERMS
lagano se kreće sa nacrtima za HERMS sustav, malo sam crtkao i šarao danas i pokušavao iskombinirati neki koji bi se dao sastaviti za naše potrebe. Burad od 50l već imamo, sada idemo sa ostalim stvarima. Crtao sam oldskul, ručno, papir i olovka, pa mi ne zamjerite na lošoj kvaliteti

[Image: QEc16uL.jpg?1]

e sada malo kako sam ja zamislio to. Vodu bi prvo usuli u Boil Kettle i upalili plinski grijač koji je postavljen ispod (njega sam zaboravio na slici)
nakon toga sipamo vodu u HLT i palimo ovaj električni grijač. Kada se voda u BK ugrije na željenu temperaturu, pumpom 2 je prespem u MLT. Kada to završi, preko pumpe 1 radi se recirkulacija sladovine kako bi se održala potrebna temperatura. Nakon masha, pumpom 2 (ali sa drugim ventilima), se sladovina prebacuje u Boil Kettle. Za to vrijeme pumpom 1 radimo sparge. Na BK bi postavio onaj sight glass, kako bi znali kolika je količina sladovine u BK. Kada količina sladovine u BK bude na željenom nivou, pumpe se gase, svi ventili se zavrću te ide na kuhanje.

Dok ovo kuha, može se čistiti MLT i HLT jer nam više nisu korisni.

Jedino što me muči je hlađenje, Napravili bi CFC, i pitanje je da li pogoniti sladovinu pumpom prilikom hlađenja, ili je pustiti slobodnim padom kroz cfc.


E sada, sigurno postoji nešto što sam zaboravio i što nisam ubacio, pa ako neko primjeti kakav problem upozorite da mogu to ispraviti.


Također što se tiče grijača, razmišljam ili o jednom od 2kW ili dva manja na različitim visinama
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Džudžanov HERMS
Evo nekih resenja koje su meni uradili kod HERMSa, spiralu kroz koju prolazi zagrejana sladovina ce se koristiti prilikom hladjenja kao chiler, a onaj stakleni nivokaz je zamenjem jednostavnim lenjirom koji se kaci na ivicu suda, koji ce biti bazdaren. Uradjen je 1 grejac od 3kw i nema gubljenja vremena brzo zagreje vodu za MLT, a posle i za HLT (valjda sada nisam pogresio termine).

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2


Attached Files Thumbnail(s)
       
Find Odgovori
Pivdzija Offline
1.090 OG, 8,95% ABV
*****

Posts: 1,210
Joined: Jul 2013
Reputation: 3 Location: Mostar
RE: Džudžanov HERMS
a kako hladiš? samo vodom, ili dodaješ i led?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Džudžanov HERMS
ne bih da budem parti brejker, ali samo 2kW na 50l?

a za hladjenje sračunajte koliko vam treba love i vremena za CFC i uporedite s cijenom za plate chiller. ja mislim da ce plate chiller biti nesto skuplji, ali puno bolji, kompaktniji... mozda i o tome da razmislite?

mislim kad je bal nek je maskenbal, kad je stout nek je russian imperial stout Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Pivdzija Offline
1.090 OG, 8,95% ABV
*****

Posts: 1,210
Joined: Jul 2013
Reputation: 3 Location: Mostar
RE: Džudžanov HERMS
više glava je pametnije od jedne Big Grin

šta misliš o opciji 2 grijača od 2kW? ili je bolje jedan, a jači?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Džudžanov HERMS
zavisi kako ces kontrolisati struju. ako neces imati kontrole, onda bolje 1x3kW i 1x2kW (ili 1x1,5kW) na razlicitim osiguracima. kad nahajcaš sve na pocetku dok cekas za prokuha upališ oba, a kad počne kuhati onda ugasiš veliki a ostaviš ovaj mali da održava boil. bar sam tako vidjao da ljudi rade. u svakom slucaju ti je bolje imati vise manjih (ali je vise posla i busenja rupa i svega).

ovo govorim iz svog vrlo ogranicenog iskustva sa ovakvim sistemima. ako neko ima sta da doda ili da me pobije, samo naprijed.

jedno je sigurno 1x2kW ti je pre pre malo za 50l
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Džudžanov HERMS
@pivska BK je na plinu. mislim da im grijači trebaju samo da održavaju temperaturu komine (kroz HEX) u HLT-u. možda je i dovoljan ovaj jedan.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Džudžanov HERMS
aaaa moja greska onda, zanemarite onda ono. Blush sve jasno.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Džudžanov HERMS
I ja sam slično nešto planirao, samo sve na struju. Nisam ni sam siguran koliki će lonci biti tako da ne znam koji će grijači ići, ali ovi likovi iz Tuzle koji budu izrađivali inox grijače će mi sve preračunati.
Samo mi reci za pumpe, jesi li kontao ove sa ebay-a ili nešto drugo?
Jeste li planirali i kontrolnu tablu? Ako jeste šta na njoj?
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
Pivdzija Offline
1.090 OG, 8,95% ABV
*****

Posts: 1,210
Joined: Jul 2013
Reputation: 3 Location: Mostar
RE: Džudžanov HERMS
za početak bi samo u HLT išao/išli grijači, i njih bi kontrolirali PID kontrolerom. Grijače bi pravio ove što je rafter kačio link iz tuzle. Ti grijači bi, kao što mange reče, bili samo za održavanje temperature komine. BK bi radio na plinski grijač, ali ukoliko nam to bude sporo, možda i BK pojačamo sa strujnim grijačem.

kontrolna tabla bi bila minimalna, samo PID kontroler i dva prekidača za pumpe. Za početak bi sve radili manualno (odvrtanje i zavrtanje ventila, paljenje pumpi,...) a kasnije kada se malo uštelimo bi automatizirali.

što se tiče pumpi, za sada sam gledao ove sa ebaya, i ne čine mi se preskupe, tako da ćemo najvjerojatnije ići sa tom opcijom
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Džudžanov HERMS
meni ovo što ste zamislili nije loše Big Grin vrlo slično sam i ja zamišljao. u ovom trenutku, kako sada razmišljam, ja bih ostavio plin na BK. nešto ne mogu zamisliti kuhanje na grijače Big Grin

koje su to pumpe? daj link.
Find Odgovori
Pivdzija Offline
1.090 OG, 8,95% ABV
*****

Posts: 1,210
Joined: Jul 2013
Reputation: 3 Location: Mostar
RE: Džudžanov HERMS
(22.12.2014, 12:34 )mange_tout! Wrote: meni ovo što ste zamislili nije loše Big Grin vrlo slično sam i ja zamišljao. u ovom trenutku, kako sada razmišljam, ja bih ostavio plin na BK. nešto ne mogu zamisliti kuhanje na grijače Big Grin

za sada i nama stoji plin. Mada kažem ti, mogli bi uz plin još i grijač na BK postaviti, ako ovo bude sporo Smile


(22.12.2014, 12:34 )mange_tout! Wrote: koje su to pumpe? daj link.


pumpe na ebayu

foodgrade je, radi na temperaturama do 100°C, kapacitet joj je 600l/h
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools