Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
Update informacija o programu:

U program sam dodao sljedeće (moze se skinuti najnovija verzija sa sajta):

-Opciju izvoza izvještaja u pdf (podrzan je izvoz bilo koje kombinacije tekucih jedinica i tekuceg jezika)
-Sa sajta se može skinuti ili setup, ili zipovan kompletan folder (u slučaju da postoje problemi sa instalacijom programa na nekim računarima

U prilogu se nalazi primjer izvjestaja.


Attached Files
.pdf   Izvjestaj o projektu vode.pdf (Size: 10.04 KB / Downloads: 34)
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
upravo sam isprobao ali ne vidim gdje se exportira izvjestaj?

palo mi je na pamet nesto kao prijedlog. nekada ljudi raspolazu sa jako zeznutom vodom koja ima dosta 'nezgrapne' veličine. na primjer jako velika količina HCO3 u odnosu na ostale vrijednosti.

kad neko unese takvu vodu i klikne na proračun, program izračunava ono što je optimalno da se približi referentnim vrijednostima, a često se ne uspije postići optimalan rezultat jer je jednostavno voda takvog zeznutog sastava i odstupanja u rezultatu su neminovna.

naravno, razrijeđivanje RO vodom je uvijek opcija, ali mi je palo na pamet da bi program u takvim slučajevima mogao po defaultu sam miješati baznu vodu sa optimalnom količinom RO vode.

znam da postoji mogućnost miješanja dvije vode i to je super, ali mi je palo na pamet da bi to mogao biti default u proračunu. da on sam uzme u obzir da se data voda MORA razrijediti RO vodom i da sam odredi optimalnu količinu RO vode kako bi se sve vrijednosti još više približile referentnim.

samo kazem Smile

osim toga ja sam dobio analizu za sarajevsku vodu u starom gradu (ne znam koje je to izvorište) ali moze se ubaciti u program ako zelis: http://www.volimpivo.ba/thread-184.html i mislim da bi trebali skontati vise profila voda u bazi za pojedine stilove.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
This post was last modified: 26.12.2014, 10:02 by danny_boy.
Vjerovatno je kod tebe problem zbog toga sto prije instaliranju novog programa najprije treba deinstalirati postojeci program, pa pjeske sve obrisati - cijeli instalacioni direktorij. Na ovaj nacin ce se izbjeci restart.

Prijedlog pribiljezen. Ne bi bio problem unijeti tu opciju u proracun. Jedini potencijalni problem je ako korisnik nema RO vodu...a zeli nekako da prilagodi vodu. Treba skontati samo da upita korisnika da li to zeli tako...

Hvala na prijedlogu, a vofu cu ubaciti u sljedeci update. Sa novim podacima o ciljnim stilovima.
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
inace izvjestaj je super! konacno pregledan i iskoristiv izvjestaj!
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
(26.12.2014, 10:33 )pivska mušica Wrote: inace izvjestaj je super! konacno pregledan i iskoristiv izvjestaj!
Super! Drago mi je da ti se dopada Wink
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
Update informacija o programu:

-Popravljena je pronadjena greška prilikom proračuna mineralnog sastava zajedničke vode za ukomljavanje i ispiranje.

Program je uploadovan na site.
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
This post was last modified: 28.12.2014, 09:01 by danny_boy.
Update informacija o programu:

-Znacajno je unaprijedjeno automatsko odredjivanje minerala tako da profil bude što bliže traženom. U ranijim verzijama su provjeravane sume postotaka, a sada se računaju sume razlika za svaku kombinaciju i izbacuje onu kombinaciju koja daje najmanju sumu razlika izmedju ciljanog i dobivenog profila. Ovo dovodi do puno boljih rezultata.

Program je uploadovan na site.
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
svaka cast, veceras probam pa javim dojmove. i ja sam primjetio da je prije bilo znacajnih odstupanja u nekim slucajevima izmedju referentnog i postignutog profila. nadam se da ce sad biti preciznije.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
(29.12.2014, 12:23 )pivska mušica Wrote: svaka cast, veceras probam pa javim dojmove. i ja sam primjetio da je prije bilo znacajnih odstupanja u nekim slucajevima izmedju referentnog i postignutog profila. nadam se da ce sad biti preciznije.

Sada je puno bolje, posto program provrti sve moguce kombinacije to je maksimalno što se moze primaći... Problem sa provjerom prema postocima je u tome što nije isti red veličine ako razliku pretvorimo u postotke i ako računamo samo razlike u ppm. Prijašnji algoritam je dobar ako računamo da je najmanja moguća razlika u postocima, ali kada se to pretvori u ppm onda i ne dobijemo baš naizgled dobre rezultate...

npr ako tražimo Ca da je 15ppm a dobijemo 30ppm to je razlika 100%
a ako je traženi Ca 75, a dobijemo 100ppm to je 33%... ako gornji slučaj posmatramo u postocima onda je prvi veća pogreška, ali ako gledamo koliko smo promašili vrijednosti onda je očigledno da je drugi podataka veća greška jer je razlika 25ppm a prvi je "samo" 15ppm...
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
Evo primjer koliko se program približava sa mineralima ciljanim vrijednostima, za jedan moj recept. To je skoro pa identično traženom profilu.


Attached Files
.pdf   Izvjestaj o projektu vode Citra Pale Ale.pdf (Size: 10.04 KB / Downloads: 30)
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
Doslo je vrijeme da se program testira. U ovom izvjestaju se nalaze procijenjene vrijednosti pH, a na slikama ono sta sam dobio. Meni izgleda kao prihvatljiva razlika, s obzirom na toliko mogucih faktora koji uticu na pH. Dodao sam 2ml mlijecne kiseline i pH se spustila na prihvatljivih 5.6.


Attached Files Thumbnail(s)
       

.pdf   Izvjestaj o projektu vode.pdf (Size: 17.14 KB / Downloads: 13)
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Najava kalkulatora za pomoć pri prilagodbi vode!
Pa nije strašna razlika, zapravo to je to, mada ja uvijek volim biti malo niže (oko 5,3-5,4). Ako ti ova nije inoxna posuda to ti isto može promijeniti pH uzorka pa da znaš. Ako je pocincana definitivno. Najbolje ti je za uzorak koristiti staklenu čašicu za rakiju. S čim vagas dodatke?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 10 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools