Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Uzgoj chili paprika
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Uzgoj chili paprika
Stavljam na kulinarstvo, znam da nas ima vise na forumu koje zanima uzgoj chilija. Ja, Sanjin, Cartman, Gajba... Mozda ima jos neko a da i ne znamo.

Ja sam prije par godina krenuo i svake sezone nesto pokusam da uzgojim. Od ove sezone ide malo ozbiljnije jer sam napravio grow box.

Od sorti imam desetak od kojih je par bas zahtjevnih, kao sto su Bhut Jolokia, Habanero i Habanero White. To su prakticno neupotrebljive paprike, posebno jolokia koja ima oko milion scoville jedinica i bukvalno treba oružani list uz nju Big Grin

Njih uzgajam čisto zbog izazova, da vidim hocu li uspjeti da ih izvedem na pravi put i hoce li mi uspjeti. naravno, poslije cu ih osusiti, pa o tom po tom, ako naidje kakav kabadahija sto se hvali da moze puno ljuto i da mu nista nije prepreka, evo ponudim to, pa da vidimo cija majka crnu vunu prede.

Od normalnih paprika, najdrazi mi je jalapeno i njega imam najvise posijanog. Otporan je i lako se uzgaja. Dobro radja i odlican je ukiseljen. Ima odlicnu aromu, a nije puno ljut i moze se bas fino upariti s nekim svarima.

[Image: O6SSFUZ.jpg]

Osim Jalapena imam i ove sorte:

Scarlet Lautern
[Image: KBflM9y.jpg]

Cherry bomb (odlicne za punjenje sirom)
[Image: 81LLxGX.jpg]

Apache (ubile se za graha, gulaša, paprikaša i slično)
[Image: ROsRksF.jpg]

Hot Apple (dobre za punjenje isto)
[Image: KYHeR9B.png]

Habanero bijeli (300.000 skovila)
[Image: jbGPugZ.jpg]

Bhut Jolokia Yellow (zmija otrovnica Kobra od skoro milion scovilla)
[Image: 1xzWxH2.jpg]

Ima nekoliko vaznih pravila.

Kod naklijavanja sjemena temperatura zemlje mora biti konstantnih 28°C. Ja sam ih drzao na radijatoru i taman sam imao tu temperaturu, a ima za kupiti i onaj grijac klijalista, cak ima i na piku, vidio sam.

Kad sjemenke izbiju iz zemlje, imaju dva listica, to su sjemenski listovi. Ceka se do formiranja sljedeca dva para listova do presadjivanja u vece saksijice.

Presadjivanje se vrsi postepeno u sve vece i vece saksije i nije dobro odmah presaditi u veliku, jer ce biljka uloziti svu energiju u razvijanje korjenskog sistema, pa ce stabljika, lisce, a na kraju i plodovi biti siromasni. Zato se postepeno prebacuje u sve vece saksije.

Podrezivanje ide poslije. Uklanjaju se listovi koji zaklanjanju svjetlost i sprecavaju je da prodre u srediste biljke, a takodjer se vrh biljke podrezuje kako bi se sirila u sirinu.

Prvo vrijeme cvjetovi se kidaju i ne da se biljci da cvjeta, sve dok ne razvije dobro korjen i stabljiku, da se nepotrebno ne opterecuje plodovima. To u konacnici donosi puno bolji urod.

Ja sam nedavno kupio za prihranu prirodni tekuci, organski humus dobijen od kalifornijskih glista. prema ovome kako izgleda, ovo je pun pogodak. Inace, ako nemate to koristi se klasicno gnojivo NPK 15:30:15 sa vise fosfora sto potice cvjetanje i plod.

Ja sam napravio od ove sezone grow box sa lampama. Lampa je CFL (compact fluorescent lamp) od 200W. Postoje lampe koje sluze samo za rast stabljike i lisca koje rade na jedno spektru (6700K),dok postoje i druge lampe koje se montiraju kad dodje vrijeme za cvjetanje i one poticu cvjetanje, te rade na drugom spektru (2700K)... Ova lampa koju vidite na slikama je dual i baca oba ta spektra tako da ce biljke uspjesno i rasti i cvjetati pod njom. Razmisljam o dodavanju jos 200W poslije.

Uspjesnost lampe je prosto fascinantna. Ne mogu da vjerujem kako brzo biljke rastu ispod nje usred kuce, bez sekunde pravog suncevog svjetla. Osim toga biljke izgledaju potpuno zdravo i jedro, bez ikakvih znakova zakrzljalosti ili nametnika i gljivica, a juce sam ih presadio i korjenski sistem je bogat i razvijen, pun žila. Biljke koje vidite na slikama probile su klicom zemlju prije 11 dana. Ovako izgledaju nakon samo 11 dana.

Prosli put kad sam sadio, pojavile su i se gljivice i to sam prirodno rjesio cimetom, bez ikakvih sredstava.

Proucavam ovo malo u zadnje vrijeme, tako da mozemo podijeliti iskustva. Ako nekoga zanima izgradnja grow boxa mogu reci svoja iskustva i sve ostalo u vezi lampi.

Odma da skratimo pricu, ne, ne sadim marihuanu iako bi rasla ko luda. Big Grin Kad se legalizuje, onda posadim. Ne da mi žena za sad Big Grin

Evo par slika.

[Image: qQCrutO.jpg]

[Image: POGyPAe.jpg]

[Image: jaqG4fA.jpg]

E da, uz sjeme sam dobio gratis jednu četvrtinu osušene Jolokie na probu od ovog uzgajivača gdje sam kupovao. Neki dan sam zagrizao samo jedan mali ćošak i to sa samoga dna paprike. Bolje vam je da ne znate šta je to. Big Grin

A što se recepata za klopu sa paprikama tiče imam ih dosta, pa cu postaviti. Definitivno moj omiljeni ljuti recept je Tajlandska piletina sa indijskim orasima. Ja samo piletinu zamijenim sa puretinom i ja ne znam ima li jednostavniji a bolji recept. Stavim ovih dana, a imam i recepte za kiseljenje Jalapena itd...
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Uzgoj chili paprika
Gdje se može nabaviti sjeme i imali kakvog izgleda da se posije na otvorenom?
Posijao bih par komada habanera za habanero pale ale, nekoliko ovih apache za graha i par bhut jolakia za kurčenje Big Grin
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
I ja sam mislio koristiti za pale ale habanero. Moze se posaditi na otvorenom, ali ove su ti najosjetljivije bas. Treba im vise dana sunca u sezoni, a mi smo smjesteni na previsokoj paraleli iznad ekvatora da bi im to mogao osigurati. Zato ih treba prvo pripremiti ovako pod lampama, da ojacaju, pa onda vani presaditi nakon zadnjeg mraza. Ja cu ih svakako poslije vani. Mozes pokusati, ali tesko da ces dobiti i jedan plod. Mozda izbije koji stidljivo. Sto se sjemena tice imas jako povoljno na pepperseeds.eu, ja sam ih sve posijao, inace da mi je ostalo poslao bih ti ja.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
Uzgoj chili paprika
Ja volim ljuto i dok nismo dobili dijete često smo pravili ljutu hranu. Danas prilagođavamo maloj, pa nema više paprenih stvari.

Jedan kolega je radio Habanero IPA. Ako se dobro sjećam stavio je 3 komada u čašu votke jedan dan i onda sasuo u fermentor. Ukusom je dominirao hmelj, ali u afrertasteu je bilo nekako vruće u ustima. Zanimljiva IPA u svakom slučaju.

Ovo šo sadiš i činiš - respekt.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Uzgoj chili paprika
Musice kakvo je ono sjeme sto si meni ostavio.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
Čini mi se Ring of fire sortu ta fino raste kod nas.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Uzgoj chili paprika
(09.02.2015, 06:53 )pivska mušica Wrote: Čini mi se Ring of fire sortu ta fino raste kod nas.

Wink
Find Odgovori
Eborg Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 65
Joined: Apr 2014
Reputation: 0 Location: Tamo gdje je Sunce, tamo gdje su zvijezde...
RE: Uzgoj chili paprika
Bravo! Smile
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Uzgoj chili paprika
http://www.firebox.com/product/6319/Inst...hilli-Beer
Napraviti ovako nesto i prijaviti za sledece takmicenje kao "spiced beer". Traziti da se prisustvuje ocjenjivanju, znam da je Svarogh sudija Big Grin
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
ovaj tekst na drugoj slici me bas sokirao Smile

evo update-a nakon osam dana od zadnjih slika paprika. rastu nevjerovatnom brzinom. lampe su čudo Big Grin

[Image: 2_16_02_15_7_42_55.jpeg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Uzgoj chili paprika
Jel radiš folijarno gnojenje?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
nisam Stane, nisam siguran mogu li to raditi s ovim prirodnim tekućim humusom....? trebalo bi da moze,ali nisam siguran..
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools