Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Uzgoj chili paprika
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
Uzeo sam i upravo poprskao. Ma zao mi skroz, ali druge nema. A jos vino krenule radjat... Dosta cvjetova se nije moglo ni otvoriti od gamadi.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
antares Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 165
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Trbovlje
RE: Uzgoj chili paprika
Ja sam rješio problem biljnim ušima na jagodama.
recept:
1 supena kašika tekučeg sapuna
2 supene kašike jestivog ulja
5 kapi 100% eteričnog ulja cimeta
Dobro promješati, preliti sa 5 litara vode i poprskati PO UŠIMA.
Več poslije prvog prskanja nestalo je 80% uši, a sljedeči dan, poslije drugog prskanja sasvim su nestale. Za svaki slučaj poprskao sam i treči dan i sad je prošlo osam dana i nema ni jedne.
Treba samo obratiti pažnju, da se prska baš po ušima, jer to ih ne ubije, nego se zbog neugodnog mirisa sklone. Ali ja ih nigde ne mogu pronači Wink
Napravio sam svakog dana duplu dozu, znači za 10 litara vode i time poprskao i ostalo voče i povrče. Sad ne znam dali djeluje i kod čilija, ali nije neki trošak pa probaj.
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Uzgoj chili paprika
Ja sam biljne usi rijesio tako sto sam u prskalicu od litre stavio nekoliko kapi deterdzenta sa sudje (carli, likvi...) sve su crkle u dan dva.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj chili paprika
u mene solidno rastu paprike. malo su izdužene, jer im je manjka sunca. još uvijek su u kući na prozoru. ne smijem ih izbaciti na avliju, mačketine će mi ih polomiti. ovo su slike od prije 7 dana, kada se pojavio i prvi cvijet. danas su još veće i dosta ih je procvjetalo.

[Image: HAVC7T8.jpg]

[Image: T2hUFVC.jpg]

[Image: DoJkOkj.jpg]
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Uzgoj chili paprika
Evo konačno i slika papričica
[Image: hJfD4pN.jpg]
[Image: Yinutye.jpg]
[Image: 1yeIMFF.jpg]
[Image: 6FWR6us.jpg]
[Image: kFv02tJ.jpg]
[Image: jP10tyJ.jpg]
Find Odgovori
bukas Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 21
Joined: Jun 2015
Reputation: 0 Location: BL
RE: Uzgoj chili paprika
imam jos dvije bhut jolokie od prosle godine, nisu rodile zbog manjka sunca pa sam ih unio u stan da prezime Smile izgleda da ce ove godine biti sve ok


Attached Files Thumbnail(s)
       
Find Odgovori
josip Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 193
Joined: Feb 2015
Reputation: 0 Location: hrvatska
RE: Uzgoj chili paprika
postoji prirodni recept za prskanje bilja protiv nametnika.
Nije otrovan
Uzmete lišče koprive i to potopite u vodu i ostavite 24 sata, nakon toga procijedite i poprskajte biljke.
Ako koprive ostanu sedam dana u vodi onda tu tekučinu nakon što procijedite možete koristiti kao tekuču prihranu.
Imajte u vidu da prskate negdje vani je miris baš nije ugodan. Ali ipak je zdravije od insekticida.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj chili paprika
Ja sam prskao s koprivom i nista nije pomoglo. A da smrdi, uh, smrdi ko kuga.

Ja uskoro berem svoje paprike pa uslikam kad poberem.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
josip Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 193
Joined: Feb 2015
Reputation: 0 Location: hrvatska
RE: Uzgoj chili paprika
ima opcija i sa buhačom. Evo tekst.

Prirodni pesticidi su uglavnom insekticidi koji se dobijaju ekstarkcijom iz biljaka koje se prikupljaju u prirodi ili se namjenski gaje. Jedna od prvih prirodnih insekticida ie piretrin. koji se dobija ekstrakcijom iz cvijeta biljke buvača (Chrysanthemum cinerariefolium). Nekada se ova biljka uzgajala u Dalmaciji u cilju prikupljanja cvijetova i ekstrakcije piretrina koji ima insekticidna svojstva. Piretrini se danas većinom koriste za suzbijanje insekata u domaćinstvu ili u skladištima hrane, ali ima preparata i za suzbijanje štetnih insekata povrtarskih biljaka u zaštićenom prostoru jer je nestabilan na svjetlosti. Na osnovu građe prirodnih piretrina kasnije su sintetisani piretroidi, grupa insekticida širokog spektra djelovanja.

Insekticidi na bazi azadirahtina dobijaju se iz sjemena i drugih djelova biljke, odnosno drveta Azadirachta indica (eng. neem trees) koji se nalazi u južnoj Aziji, Africi i Australiji. Poznati su i pod nazivom neem ekstrakti. Insekticidi na bazi azadirahtina ometaju presvlačenje insekata, pa su po načinu djelovanja regulatori razvoja insekata. U malim koncentracijama, sa sadržajem aktivne materije do 1%, pošto su jaki insekticidi, djeluju na biljne vaši, bijelu leptirastu vaš, gusjenice leptira i neke druge insekte. Zalivanjem zemljišta mogu da se suzbijaju i neke zemljišne štetočine. Neki preprati na bazi azadirahtina sa većim procentom ove aktivne materije, i do 70%, suzbijaju prouzrokovače bolesti biljaka, plamenjaču, pepelnicu, crnu pjegavost, antraknozu, rđu, sivu trulež.
Insekticidi na bazi rotenona dobijaju se iz korjena leguminoza roda Lonchacarpus porijeklom iz južne Amerike. Koriste se za suzbijanje insekata koji grickaju.
Produkti metabolizma nekih organizama prije svega gljiva imaju insekticidno, ali i fungicidno djelovanje. Nalaze se na granici biloških i hemijskih sredstava, ali pošto predstavljaju produkte metabolizma organizama, nalaze se u grupi bioloških insekticida. Nazivaju se i naturaliti.
Abamektin je produkt metabolizma gljive Streptomyces avermitilis. Nalazi se kao aktivna materija insekticida i Vertimec 018 EC Abastate. Kao sistemični akaroinsekticid namijenjen je suzbijanju štetnih grinja i nekih insekata u voćarstvu i povrtarstvu. Neobično za biološke insekticide, ali ima visoku otrovnost i nalazi se u I grupi otrova.
Zemljišna bakterija Saccharopolyspora spinosa pri aerobnoj fermenataciji na hranljivoj podlozi produkuje materiju pod nazvom spinosin, visokog insekticidnog djelovanja. Ima kontaktno i 5-10 puta jače utrobno djelovanje na gusjenice leptira, larve dvokrilaca, prije svega minera i tripse. Poznat je preparat Spinosad.
Strobilurini, grupa fungicida novije generacije, imaju preteču u prirodnom strobilurinu koji je ekstrahovan iz gljive Strobilurus tenacellus. Na osnovu njegove strukture sintetisani su hemijski strobilurini različite strukture.
Produkti metabolizma nekih gljiva su i antibiotici ali se oni ne smatraju biološkim sredstvima za zaštitu bilja.
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: Uzgoj chili paprika
Evo meni se ukazala jedna al bukvalno preko noci Big Grin

[Image: 501facff7234b9896621c6736705bc7b.jpg]
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: Uzgoj chili paprika
evo ovih mojih jutros slikane

http://1drv.ms/1DQPNHY
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Uzgoj chili paprika
This post was last modified: 30.07.2015, 08:21 by Stane.
Evo i mojih danas snimljenih, jedino što nemam pojma kada ih brati, nadam se da među ovim ima i habanero?, jalapeno, fish papper i santa fe grande znam da imaju:
[Image: dmWEvzE.jpg]
[Image: wjhp70n.jpg]
[Image: PNQn14K.jpg]
[Image: 1zKeRNb.jpg]
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools