Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Raftastični cider
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
Raftastični cider
This post was last modified: 18.09.2015, 02:26 by rafter.
Evo nabralo se nešto jabuka, pa se planira praviti i prvi cider.
Problem je što nemam pravi kvasac a jabuke se pojavile danas moram birati između US05 i S04. Mislim da je S04 favorit?
Planiram oko 20L soka 100% jabuke iscijediti (više vrsta) kuvati na 80-85C pola sata. Ohladiti, aerirati i dodati kvasac. Ukoliko bude potrebe podići OG to ću uraditi medom.
Posle fermentacije dodati steviju i flaširati.
Pišite!
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Raftastični cider
mislim da ne treba da kuvas, treba ti malo vinobrana da ti ne krene fermentacija dok cedis jabuke.
Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Raftastični cider
This post was last modified: 18.09.2015, 03:06 by rafter.
hmm...
hajde mi malo opiši ako ti nije mrsko

Kada da dodam vinobran i koliko je to malo???
i onda samo S04 posle aeracije?
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
Das Bier Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 501
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: citluk
RE: Raftastični cider
vinobran nece zaustaviti fermentaciju,to je samo zastita od oksidacije,bolje ti to prokuhaj i miran si,ako se vec odlucis za vinobran onda ti je dovoljno 1g. na 20 lit. soka
Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Raftastični cider
Neću vinobran. Ali kada se već pominje, kada se dodaje? Kada se iscijedi?
Može li sok od jabuka čekati do sutra na kuvanje ili mora večeras?
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Raftastični cider
This post was last modified: 18.09.2015, 04:57 by raix.
vinobran nije zastita od oksidacije vec sluzi kao zastita od dejstva divljih kvasnica. divljaci, posto ih ima na vocu, u prisustvu vinobrana(koji u vodenom rastvoru prelazi u aktivni sumpor) postaju inaktivni.
sumpor ili vinobran se koristi u vinarstvu od kad postoji moderna tehnologija pravljenja vina.
ja ga dodajem u grozdje prilikom muljanja (10g na 100kg). Tako izmuljano grozdje nece otpoceti fermentaciju u narednih 12 sati, sumpor isparava te se njegova koncentracija smanjuje, taman je oko 12 sati portebno za maceraciju, onda dodajem kvasac.

poenta vinobrana je, bar koliko sam citao, u tome da inaktivira kvasnice. ali posto ih ima koliko hoces vrsta, i sve se nalaze bas na vocu, samo one kvasnice koje su prezivele taj tretman ce otpoceti fermentaciju. u vinarstvu takve kvasnice smatraju najpotentnijim za zdravu fermentaciju. tj. prezivece i visok sadrzaj alkohola te ce i zavrsiti fermentaciju do kraja.
ako pravim belo vino, posto je tehnika malo dugotrajnija jer zahteva muljanje grozdja, cedjenje sire, bistrenje sire preko noci (bentonitom), znaci vise od 12 sati, i tek onda dodavanje kvasca. tu treba staviti vise vinobrana.

ima vinarija koje ne dodaju selekcionisane kvasce u svoja vina. u osnovi, odaberu najzdravije grozdove par dana pre branja vinograda, tretiraju sa vinobranom i onda ostave na spontanu fermentaciju. ta pocetna kolicina im je starter za ostatak vinograda. ovo daje dobre rezultate, ali variraju iz godine u godinu. tj ne zna se koja kvasnica je preovladala. kod selekcionisanih kvasaca, arome u vinu su konzistentne iz godine u godinu. jer koriste posebno odabrane klonove (nije GMO) celija kvasca, koji prave uvek iste fenole i estre.

sto se tice cidera, ja cu u moj dodati vinobran u toku cedjenja soka. a onda cu ga castiti kesicom nekog sampanj kvasca.

a sto se tice cedjenja soka veceras, pa kuvanja. mislim da ce ti krenuti fermentacija kvascima sa voca.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Raftastični cider
Raix zašto baš sampanjski kvasac hoćeš? Koliko znam o cideru nastoji se da u njemu ostane malo slatkoće, a čak i pivski kvasci ga isuše do bola. Je li baš tako želiš da bude?

Druga stvar šta misliš kako bi bentonit bistrio pivo i jesi li već možda pokušavao?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Raftastični cider
Sok od jabuka ima og 1053, tri vrste jabuke. Ujedno i poslednje mjerenje tim hidrometrom, puče k'o ledenica. Sada je u frizu i ide sutra kuvanje.
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Raftastični cider
(18.09.2015, 06:17 )pivska mušica Wrote: Raix zašto baš sampanjski kvasac hoćeš? Koliko znam o cideru nastoji se da u njemu ostane malo slatkoće, a čak i pivski kvasci ga isuše do bola. Je li baš tako želiš da bude?

Druga stvar šta misliš kako bi bentonit bistrio pivo i jesi li već možda pokušavao?
Uzeo sam taj Red star kvasac bez neke predikcije za to kakav ce cider biti, tja se nudio na sajtu preko kojeg sam narucivao. A da li cu praviti cider cu videti danas, sta bude bilo na grani od toga cu praviti, makar napravio 3l cidera.

Bentonit svlaci boju crnim vinima, te se ne koristi za njih. Bistrenje crnih vina ide sa zelatinom ali tek posle sekundarne fermentacije i odlezavanja.
Mislim da bi rezultati bistrenja piva bentonitom bili losi. Skinuo bi kvasac sigurno, znaci mora novi za karbonizaciju ili kegiranje) a mozda bi pokupio aromu hmelja (kao neki ultra sitni filteri koji se ne koriste u kraft pivarama). Za ovo sam siguran a za boju nisam.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Find Odgovori
b62p Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 6
Joined: Jan 2018
Reputation: 0 Location: doboj
RE: Raftastični cider
Kako dobiti zlatno zutu boju (kao kod strongbow-a) i koliko % alkohola treba da bude u cideru ?
Pozdrav, BP
Find Odgovori
RaspyRoe Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 1
Joined: Aug 2015
Reputation: 0 Location: Sarajevo
RE: Raftastični cider
Samo da dodam jednu stvar na ovaj thread jer sam tek dosao do sljdedeceg saznanja:
Vinobran = Campden Tablets. Gledao sam dosta youtube klipova i citao o ciderima i skoro uvijek spominju doticne tablete ili prasak. Nazalost tek kasnije sam skontao da je to isto tj Potassium metabisulfite. Uglavnom, dosta ljudi ga stavlja nakon cijedjenja soka i saceka 24 sata pa onda stavlja svoj kvasac. Ono sto se navodno desi je da umrtvi divlje kvasce te time ce ostaviti najjace kvasce iz jabuke i pomoci da vas kvasac dobije prednost nad divljim i da ih savlada. A i ne izgubi se dio ukusa koji se kuhanjem izgubi? Sve ovo je navodno (ne vjerujem dok ne testiram).
Neki dan sam pristavio 15litara koje sam samo iscjedio te stavio Vinobran(Campden) i Pectolase(Pekticki enzim) pa sacekao 24 sata. Poslije 24 sata sam stavio SafCider kvasac sa Yeast Nutrientom (dohranom za kvasac?) i evo cekam. Javim sta bude.
Find Odgovori
brxon Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 7
Joined: Jan 2016
Reputation: 0 Location: Osijek
RE: Raftastični cider
I?
Šta se događa sa Ciderom?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools