Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Pucanje flaša
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
Pucanje flaša
This post was last modified: 30.03.2013, 12:47 by pivska mušica.
A sto se napatih sad..
Lagano lezanje uz tv, oci se sklopise, kad odjednom...
Bum Big Grin

Pukla flasa bpa starog sedmicu, i po plafonu, po zidu... nevjerovatno Big Grin
Kako je pukla u donjoj gajbi tako je flasu iznad opalilo, izbilo iz gajbe i nije se razbilo. Sad kuca mirise... Tongue



[Image: nejana3a.jpg]

[Image: tyjetetu.jpg]
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: PUB
pa kako čovječe? koliko šećera si stavljao?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
Re: PUB
Pa 7.5 po litri.
Valjda nece vise.
Na temperaturi su od 20 do 24


Sent from my jal mobitel jal tablet using Tapatalk 2
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: PUB
nešto tu ne štima. ako je jedna pukla postoji velika mogućnost da će ti i druge početi pucati, zato ih makni negdje i pokrij nečim (nekom dekom ili slično).

nadam se da se nisi negdje preračunao sa šećerom. sa 7,5g nema šanse da je moglo pucati, ni blizu od toga. a znam da ti je fg bio jako nizak tako da ni opcija da si prerano flaširao ne dolazi u obzir.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
Re: PUB
Ma nadam se s obzirom kako je pukla da je do flase.
Tacno sam vagao vise puta.
Sad su u kadi do sutra pa cu ih vratiti nazad, staviti ispod peskir i preko pa nek pucaju Big Grin
Kazu treba sve probati... :angel:
Big GrinBig Grin
Sent from my jal mobitel jal tablet using Tapatalk 2
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: PUB
flaše u 90% slučajeva pucaju baš ovako kako je tvoja pukla, po ovom šavu se odvoji dno jer mu je tu najslabije mjesto. da je do flaše, da je bila neka pukotina, flaša bi se raspala skroz i ne bi ti izbilo toliko jako da još jednu flašu iz gajbe izbaci. ovako puca kad je prevelik pritisak unutra.

možda nisi fulio u gramaži šećera nego u broju litara?

ja da sam na tvom mjestu, sad bih još jednu sluačajno odabranu flašu otvorio i ako krene da šiklja iz nje najvjerovatnije ti je cijelo pivo prekarbonizirano.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: PUB
a zaboravih napomenuti - ako ne izbije pivo iz flaše, slobodno ponovo začepi drugim steriliziranim čepom....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
[split]
Oki
Sutra cu to.
Tako sam i mislio, doduse mislio sam ga popiti Smile
Ako krene pjena onda cu morati staviti etikete u stilu "cuvaj oci" ili "daj neprijatelju neka promucka" Big Grin

Sent from my jal mobitel jal tablet using Tapatalk 2
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pucanje flaša
premjestio sam samo temu ovdje....ajde baš javi šta je bilo Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Pucanje flaša
Meni se cini da sam ja jednu turu prekarbonizirao, tj posle 15 dana pri otvaranju flasa na 20stepeni bilo je prekarbonizirano, ali dosad posle 30 dana nije flasa nije pukla.
I sad kad otvaram flase nema vise prekarbonizacije, samo kad naspem u casu javi se dosta pjene.
Interesuje me ako nijedna flasa ne pukne u roku od mjesec, da li to znaci da nece puci ni kasnije? Ne vjerujem da ce se posle mjesec dana pritisak unutar flase povecavati.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Pucanje flaša
(30.03.2013, 09:14 )gajba Wrote: Meni se cini da sam ja jednu turu prekarbonizirao, tj posle 15 dana pri otvaranju flasa na 20stepeni bilo je prekarbonizirano, ali dosad posle 30 dana nije flasa nije pukla.
I sad kad otvaram flase nema vise prekarbonizacije, samo kad naspem u casu javi se dosta pjene.
Interesuje me ako nijedna flasa ne pukne u roku od mjesec, da li to znaci da nece puci ni kasnije? Ne vjerujem da ce se posle mjesec dana pritisak unutar flase povecavati.

pa ako ti se javi puno pjene to znači da je prekarbonizirano. znači da ima previše CO2 u pivu. samo je stvar koliko prekarbonizirano.

ako ne puknu nakon mjesec dana ne bi trebale pucati nakon toga, ali ako je pritisak u flašama na rubu pucanja, trebaš znati da temperatura mijenja topivost gasova u tekućini. što je temperatura viša, to je slabija topivost, a to znači da ti se u flaši stvara veći pritisak, a što je temperatura na kojoj držiš flaše niža, to je bolja topivost i više CO2 će se otopiti u samom pivu čime će se smanjiti pritisak.

isto tako, ako je pritisak stvarno visok unutar flaša, nakon par mjeseci jednostavno može doći do zamora materijala i mogu ti početi pucati flaše u svakom trenutku.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Pucanje flaša
Posle 15 dana je bilo "otvorim flasu - gejzir" prekarbonizirano, ali zato sam rekao pri 20 stepeni, to je vjerovatno uticalo.
Sad posle 30ak dana, pri otvaranju na <10stepeni, nema "gejzira" nego samo vise pjene u casama.
A za "posle par mjeseci" cu ostaviti neke najjace flase Smile
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 12 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools