Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Zadnji nabavljeni komad opreme
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 309
Joined: Aug 2014
Reputation: 3 Location: Banjaluka, Bosnia and Herzegovina
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
Web prezentacija sa svim uputstvima je na http://web.craftbeerpi.com/ . U pitanju je softverski sistem koji radi na Raspberry PI racunaru, a kolega P.Ivo je uradio i tutorijal u temi http://volimpivo.ba/thread-2378.html
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
This post was last modified: 22.05.2017, 09:52 by elektropionir.
Vidio sam kod Ive čitav sistem kako je napravio i radi super.
Softver je http://www.craftbeerpi.com kod njega bio (ako nije šta promijenio)
Milina baš, na klik skoro sve radi. A softver sam od sebe nije ni puno komplikovana, a da se i mijenjati.
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
(22.05.2017, 09:52 )elektropionir Wrote: Vidio sam kod Ive čitav sistem kako je napravio i radi super.
Softver je http://www.craftbeerpi.com kod njega bio (ako nije šta promijenio)
Milina baš, na klik skoro sve radi. A softver sam od sebe nije ni puno komplikovana, a da se i mijenjati.

hvala za savjete, imam druga koji mi moze u tehnickom smislu oko ovih stvari pomoci -a ova varijanta je super preko Raspberry PI-pa cu mu pokazati ovo kako je Ivo rješavo.
Poz
Find Odgovori
p.Ivo Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 495
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Visoko
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
bio je veliki Update i odlican je novi , mislim da se cak sad sprema i novi update , sad se program jos prosirio tako da se sastoji od kuhanja i fermentacije pisao sam o tome na onoj svojoj temi i ja sam prezadovoljan a sve sto bude nejasno tu sam da pojasnim
Stavi nos u čašu, osjeti ljubavi našu!
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
(22.05.2017, 07:44 )p.Ivo Wrote: bio je veliki Update i odlican je novi , mislim da se cak sad sprema i novi update , sad se program jos prosirio tako da se sastoji od kuhanja i fermentacije pisao sam o tome na onoj svojoj temi i ja sam prezadovoljan a sve sto bude nejasno tu sam da pojasnim
ok,kad napravim prednacrt i dodjem u fazu da kupujem elemente konsultovat cu se jos jednom,da ne zijanim sta.
i hvala
Zivjeli
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
(22.05.2017, 08:30 )adisrebrenik Wrote: [quote='p.Ivo' pid='37787' dateline='1495478659']
bio je veliki Update i odlican je novi , mislim da se cak sad sprema i novi update , sad se program jos prosirio tako da se sastoji od kuhanja i fermentacije pisao sam o tome na onoj svojoj temi i ja sam prezadovoljan a sve sto bude nejasno tu sam da pojasnim
ok,kad napravim prednacrt i dodjem u fazu da kupujem elemente konsultovat cu se jos jednom,da ne zijanim sta.
i hvala
Zivjeli
Odusto sam u konsultacijama sa drugom koji radi mi elektroniku od BREWPI-a, posto bas ne pase na moju opremu, a i zbog troška.
Uglavnom ovakav je plan kako da rijesim upravljanje svojom pivnicom:
Uradit cemo kontrolnu ploču sa ulazom 2x pt100 sonde, i izlazom za kontrolu 3 grijača , te 1 fermentatora.,plus funkcija za pumpu naprijed nazad i paljenje za motor/reduktor na pivnici koji mijesa-Drug ce uraditi elektroniku, programirati sve i prebaciti na čip,uraditi display, tipke, alarm i led lampe .
-U inox kotao od 100 litara ubačena su 3 grijača po 1,5 kw -planiramo da svaki spojimo posebno na tri releja (a ne sva tri na jedan relej)-a kako bi uštedili struju pošto je posuda dobro izolovana i nema potrebe da svi grijaci rade kad se voda ugrije/odnosno prokuha kod kuhanja) -a osim tog smajili bi eventualna ostupanja zbog isijavanja velike kolicine toplote u momentu kad se svi grijači popale do intervala kada sonda ponovo očita temperaturu i da informaciju da se ugase grijaci-sa psoebnim paljenjem svakog grijaca puno preciznije se moze ustimati ciljana temperatura u posudi....(ovo sve me nebi trebalo kostati vise od 100-150KM).
(trenutno sam u potrazi za kvalitetnim kablom -od 6kvadrata presjeka-sa nekom jačom izolacijom, industrijskim utikačima te kutijom 40x30 cm u koju bi se sve ovo smjestilo...
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
Ne zaboravi da skoro svi kontroleri mogu da kontrolišu i snagu svakog od grijača. Nije samo da rade, nego možeš podesiti snagu svakog ponaosob. Recimo čim priključa, smanji snagu na recimo 90% snage. Imaju I to u vidu

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
jeftine boce od protupozarnih co2 aparata-
ovako izgledaju nakon malo sminjkanja i stavljanja manometara...

-trenutno trazim sad bocu za 02 (ako neko ima iskustva sa tim bocama a za areaciju nek napise-koje su najbolje, cijena itd)...


Attached Files Thumbnail(s)
   
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
(13.06.2017, 09:06 )adisrebrenik Wrote: jeftine boce od protupozarnih co2 aparata-
ovako izgledaju nakon malo sminjkanja i stavljanja manometara...

-trenutno trazim sad bocu za 02 (ako neko ima iskustva sa tim bocama a za areaciju nek napise-koje su najbolje, cijena itd)...
Bocu za O2 bi bilo moguće dobiti na revers pa da plaćaš samo punjenje boce.
Ako te zanima javi, ja ću se raspitati pa ti javimbeer
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
(13.06.2017, 09:34 )Stane Wrote:
(13.06.2017, 09:06 )adisrebrenik Wrote: jeftine boce od protupozarnih co2 aparata-
ovako izgledaju nakon malo sminjkanja i stavljanja manometara...

-trenutno trazim sad bocu za 02 (ako neko ima iskustva sa tim bocama a za areaciju nek napise-koje su najbolje, cijena itd)...
Bocu za O2 bi bilo moguće dobiti na revers pa da plaćaš samo punjenje boce.
Ako te zanima javi, ja ću se raspitati pa ti javimbeer
hvala Stane za ponudu, ako se skontam mozda za probu da uzmem ,pa cucemo se.
Jesil ti ubacivo cisti kisik?kolko se potrosi na o2 npr 25 litara ,i koja je cijena kad se puni boca 1kg?
a nadam se da cu naletiti negdje na dobru i povoljnu bocu-pa kupiti-da to imam za kontorlisane areacije. nekad prije kad me to nije puno zanimalo vidjo sam te boce po pijaci (mislim da su od onog autogenog zavarivanja-)-nadams se da su te odgovarajuce-posto su poprilicno velike, za razliku od onih koje koriste bolnice (a i zbog namjene i toga kome se prodaju su prilicno i jeftinije).
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
Ovdje je punjenje od 3 kg 10 km. može puno tura da se aerira sa tim jednim punjenjem i dosta dugo ti može potrajati. pokušaj naći manometar, jer tako sa regulisanim pritiskom punjenje duže traje. medicinske boce za o2 su atestirane na 300 bari, čini mi se, i za svaki gas je drugačije boca atestirana, pa bi morao obratiti pažnju i na to, ako misliš drugu bocu da koristiš. raspitaj se za ovo na mjestu gdje budeš punio o2
Find Odgovori
bhgr1 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 410
Joined: Apr 2015
Reputation: 2 Location: Gračanica
RE: Zadnji nabavljeni komad opreme
Ima li negdje boca za CO2 na revers?
Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools