Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Rok trajanja piva u kegu
Pivdzija Offline
1.090 OG, 8,95% ABV
*****

Posts: 1,210
Joined: Jul 2013
Reputation: 3 Location: Mostar
Rok trajanja piva u kegu
kao što samo ime teme kaže, zanima me koliko pivo može stajati u kegu, nakon što se počne točiti?
pretpostavljam da je frižider/komora najbolja za skladištenje takvog piva, ili mi je logika pogrešna?

ajmo kegging iskusnjare pomozite neiskusnom bratu Smile

koliko je vama najduže stajalo, i u kakvim uvjetima je stajalo?
Jedi, pij, veseli se, i na život poseri se!
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Rok trajanja piva u kegu
(04.07.2017, 10:55 )Pivdzija Wrote: kao što samo ime teme kaže, zanima me koliko pivo može stajati u kegu, nakon što se počne točiti?
pretpostavljam da je frižider/komora najbolja za skladištenje takvog piva, ili mi je logika pogrešna?

ajmo kegging iskusnjare pomozite neiskusnom bratu Smile

koliko je vama najduže stajalo, i u kakvim uvjetima je stajalo?
Ja imam onaj veliki zamrzivac u kojem kontrolerom odrzavam temperaturu u intervalu od 1C pa do 3C. Unutra ima dovoljno prostora za mislim 8 kegova.

Kada pivo prebacim u kegove, na gaziranje i odlezavanje idu u taj zamrzivac. Pivo sipam u case preko picnic tapa.

Pivo je tu znalo odstajati i po 8 mjeseci (mozda i duze) bez ikakvih promjena kvalitete. Mislim da u takvim uslovima moze stajati skoro pa neigraniceno.

Moje misljenje je da se piva u kegovima (u pubovima) brzo nakon spajanja kvare jedino radi prljavih i inficiranih linija. Jednom kada sistem spojis infekcija iz crijeva se prosiri na bure. Visoka temperatura na kojoj budu kegovi samo ubrza proces. Kada bi i oni drzali kegove na niskim temperaturama trebalo bi znatno vise vremena da se infekcija prosiri na bure.
WWW Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: Rok trajanja piva u kegu
Također,
bilo mi je u kegu u "frižideru" po pola godine, i u podrumu na odležavanju, i nikakvih promjena nije bilo.
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Rok trajanja piva u kegu
(05.07.2017, 07:49 )elektropionir Wrote: Također,
bilo mi je u kegu u "frižideru" po pola godine, i u podrumu na odležavanju, i nikakvih promjena nije bilo.

i mene ovo bas zanima- keg mi je na tocioniku vec 7 dana,
samo gasim tocionik preko dana, a bure i točionik je u podrumskoj prostoriji-koja je mračna i hadnija za nekih 7,8 c od okoline.
-i drzim ga na 2 bara spojenog na co2-boci.
i do sad je karbonizacija idealna-nije ga prekarboniziralo.
(prije spajanja kega na tocionik -cjevovod, česma i cupler su detaljno oprani i dezinfikovani).

( s tim da mislim da ce se prije popiti nego sto ukisne).
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Rok trajanja piva u kegu
(05.07.2017, 09:04 )adisrebrenik Wrote:
(05.07.2017, 07:49 )elektropionir Wrote: Također,
bilo mi je u kegu u "frižideru" po pola godine, i u podrumu na odležavanju, i nikakvih promjena nije bilo.

i mene ovo bas zanima- keg mi je na tocioniku vec 7 dana,
samo gasim tocionik preko dana, a bure i točionik je u podrumskoj prostoriji-koja je mračna i hadnija za nekih 7,8 c od okoline.
-i drzim ga na 2 bara spojenog na co2-boci.
i do sad je karbonizacija idealna-nije ga prekarboniziralo.
(prije spajanja kega na tocionik -cjevovod, česma i cupler su detaljno oprani i dezinfikovani).

( s tim da mislim da ce se prije popiti nego sto ukisne).

Nisam najbolje razumio ovo. Točionik se pali inače samo kada se piva istače (odnosno ranije koliko je potrebno za ohladi sistem). Kod tebe po ovome stoji stalno spojeno na sistem i pališ točionik preko noći?
WWW Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: Rok trajanja piva u kegu
Bitno je da kisik ne ulazi, a sada temperature nisu ništa ekstremne da bi se mogao problem pojaviti.
Meni zna keg i pored frizidera biti, pa ga ubacim kada mi zatreba. Nisam nikada imao problema sa tim.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Rok trajanja piva u kegu
This post was last modified: 05.07.2017, 10:46 by danny_boy.
(05.07.2017, 10:36 )elektropionir Wrote: Bitno je da kisik ne ulazi, a sada temperature nisu ništa ekstremne da bi se mogao problem pojaviti.
Meni zna keg i pored frizidera biti, pa ga ubacim kada mi zatreba. Nisam nikada imao problema sa tim.

Sigurno ako keg nije prethodno inficiran da su male odnosno nikakve šanse da se razvije infekcija. Veća temperatura samo ubrzava razvoj prethodno pokupljene infekcije (jer većina bakterija bolje radi na većim temperaturama), a ne stvara je. Problem je jedino što se proces propadanja okusa piva ubrzava na većim temperaturama.

Na temperaturama od ispod 5°C (pa i 10°C) razvoj bakterija u kiselom mediju kao što je pivo (pH oko 4,2) i bez direktnog dodira sa kisikom je mislim skoro pa nemoguć.
WWW Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Rok trajanja piva u kegu
a ako mi je pivo stalno spojeno na pipu na keezeru?

izgleda da smo svi nekako istovremeno dosli na ideju da predjemo sa flasa na kegove sto je opet valjda prirodan slijed dogadjaja i dokaz (iako se to ponekad ne cini tako) da se konstantno razvijamo i usavrsavamo.. Wink

p.s. danny_boy, vidio sam te neki dan na tv, kad si prico o autoputu kod odzaka.. Big Grin
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Rok trajanja piva u kegu
(05.07.2017, 10:56 )zlimfur Wrote: a ako mi je pivo stalno spojeno na pipu na keezeru?

izgleda da smo svi nekako istovremeno dosli na ideju da predjemo sa flasa na kegove sto je opet valjda prirodan slijed dogadjaja i dokaz (iako se to ponekad ne cini tako) da se konstantno razvijamo i usavrsavamo.. Wink

p.s. danny_boy, vidio sam te neki dan na tv, kad si prico o autoputu kod odzaka.. Big Grin
Kod mene je ispocetka stajalo u keezeru isto tako i nije se nikada inficiralo. Samo sam nakon upotrebe prskao cesme starsanom da se ne skupljaju bajke.

P.S. A morao sam jbg...
WWW Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Rok trajanja piva u kegu
onda je moj izbor definitivno keezer. a nekad, kad para bude viska, kupicu sebi onaj tocionik ko kod timija, da moze da posluzi kad je sijelo negdje daleko od kuce.. a na terasu instaliram keezer i ujedno imamo prostor i za karbonizaciju.
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Rok trajanja piva u kegu
ako je u frizideru cijelo vrijeme onda kontam da je samo bitno dobro odrzavati ovaj put piva od izlaza iz kega do pipe, jer tu moze da se stvori problem, pa da se pokupi kod tocenja neki off flavor.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Rok trajanja piva u kegu
(05.07.2017, 11:25 )zlimfur Wrote: onda je moj izbor definitivno keezer. a nekad, kad para bude viska, kupicu sebi onaj tocionik ko kod timija, da moze da posluzi kad je sijelo negdje daleko od kuce.. a na terasu instaliram keezer i ujedno imamo prostor i za karbonizaciju.

Ja sada imam samo veliki zamrzivač i u njemu stoje i kegovi i boca sa co2, temperatura se održava sa kontrolerom i sve super. Kada hoću da sipam onda samo odradim preko picnic tap-a. Naravno i prije i poslije upotrebe uvijek poprskam sa star sanom, i obrišem da se ne stvara kakva infekcija. Zamrzivač je zakon i za odležavanje pive.

(05.07.2017, 11:58 )pivska mušica Wrote: ako je u frizideru cijelo vrijeme onda kontam da je samo bitno dobro odrzavati ovaj put piva od izlaza iz kega do pipe, jer tu moze da se stvori problem, pa da se pokupi kod tocenja neki off flavor.

Svakako da se linijetrebaju povremeno održavati što je skroz jednostavno. Kada se istoči keg, napraviti 4% otopinu NaOH i propusti kroz crijeva. Ispere se poslije sa čistom vodom iz kega i sve je spremno za daljnju upotrebu. Mislim da je period održavanja svakih 3 mjeseca sasvim dovoljan.
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools