Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Cold Crash
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Cold Crash
Poklopac kojeg koristim za cold crash nema rupu za vrenjaču. 100 zatvoreno. Nikad nisam imao problema sa negativnim pritiskom. Fermentor se nikad nije stisnuo.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
Find Odgovori
velja Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 22
Joined: Jul 2017
Reputation: 0 Location: Pozarevac
RE: Cold Crash
This post was last modified: 03.09.2017, 08:39 by velja.
Gledao sam neki klip na Youtube gde koriste fermentor od 19L, plasticni, a on se jadan sav uvio i deformisao. Ja imam onu kofu od 30L od Majstora za pivo tako da ne znam kako se ponasa na podpritisku pa me interesuje kakva su iskustva. Posto nemam drugi poklopac mozda bi trebalo da izvadim vrenjacu i samo da zapusim rupu gde je vrenjaca stojala?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Cold Crash
ja sam isto uvijek radio cold crash sa 100% zatvorenim fermentorom i nikad nikakvih problema. mozda samo blago ulegnuce poklopca i to je sve.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
svestenik Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 309
Joined: Aug 2014
Reputation: 3 Location: Banjaluka, Bosnia and Herzegovina
RE: Cold Crash
Meni je znao uvuci tecnost iz vrenjace prilikom cold crasha, ako je bas zaptiven fermentor. Jednom sam tako i infekciju pokupio.
Find Odgovori
velja Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 22
Joined: Jul 2017
Reputation: 0 Location: Pozarevac
RE: Cold Crash
Pronasao sam neku foru na net-u za vrenjacu, stavi se u vrenjacu vata natopljena u sarsan (u onaj gore deo, na koji dodje poklopac) tako da sav vazduh koji ulazi u fermentor prolazi kroz tu vatu. Tip kaze da nikad tako nije imao problema a ni drugi sa kojima je razgovarao a koji su koristili tu meotodu.
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Cold Crash
Onda je bolje vatu natopiti alkoholom, također ako premještaš fermentor poslije cold crasha tad pazi da ne povučeš tekućinu iz vrenjače, jednom rukom drži dno fermentora i na taj način nećeš povući tekućinu iz vrenjače u fermentor.
Find Odgovori
velja Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 22
Joined: Jul 2017
Reputation: 0 Location: Pozarevac
RE: Cold Crash
(04.09.2017, 06:14 )Stane Wrote: Onda je bolje vatu natopiti alkoholom, također ako premještaš fermentor poslije cold crasha tad pazi da ne povučeš tekućinu iz vrenjače, jednom rukom drži dno fermentora i na taj način nećeš povući tekućinu iz vrenjače u fermentor.

Sta moze da steti ako povuce alkohol ili sanstar iz vrenjace u fermentor?
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Cold Crash
(04.09.2017, 06:59 )velja Wrote:
(04.09.2017, 06:14 )Stane Wrote: Onda je bolje vatu natopiti alkoholom, također ako premještaš fermentor poslije cold crasha tad pazi da ne povučeš tekućinu iz vrenjače, jednom rukom drži dno fermentora i na taj način nećeš povući tekućinu iz vrenjače u fermentor.

Sta moze da steti ako povuce alkohol ili sanstar iz vrenjace u fermentor?
U prncipu ništabeer
Find Odgovori
zoke Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 5
Joined: Jan 2018
Reputation: 0 Location: Teslić
RE: Cold Crash
Jedno pitanje,
zanima me kad je najbolje sipati šećer za karbonizaciju, da li prije cold crasha ili poslije... Da li u sam fermentor (što mi je daleko lakše nego u svaku flašu posebno).
Hvala
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
Cold Crash
Poslije cold crasha obavezno. I to neposredno prije flasiranja.

Optimalno je da imas bottling bucket pa da tu nalijes prokuhan secer I na to pretocis pivo I flasiras.



Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Cold Crash
(17.05.2018, 01:42 )zoke Wrote: Jedno pitanje,
zanima me kad je najbolje sipati šećer za karbonizaciju, da li prije cold crasha ili poslije... Da li u sam fermentor (što mi je daleko lakše nego u svaku flašu posebno).
Hvala
Imate preko nekoliko majstora u blizinibeer, daleko bolje odgovore i rješenje svih nedoumica možete dobiti u živobeer
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Cold Crash
silom prilika, nisam stigo ranije spakovati pivo koje je od 13.08. bilo na ca. 3 stepena cold crash.

recept je mosaic ipa.

danas sam uspio izdvojiti sat vremena i zavrsiti kegiranje. s obzirom da nije standardna procedura, nasuo sam maksuz i pet flasa da vidim hoce li biti neke bitne razlike u odnosu na normalni postupak. hmeljio sam direktno u fermentor (bez gaza, vrecica i to), tako da se "kolač" na dnu nije stvrdno ko što to inače biva slučaj kad je sam kvasac.

ali svejedno, pivo se jako izbistrilo i ovako na prvu nisam primijetio apsolutno nikakve neželjene razlike u okusu. vidio sam samo na fermentoru da ima malo vise kamenca nego je to inace slucaj.

vidjecemo za par dana kakvo ce biti pivo za piti. za ipu sa 7,5% 40ak dana je optimalno vrijeme odlezavanja, tako da cemo vidjeti da li se moze cold crash racunati u odlezavanje.. Wink
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools