Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Dry Hop - loše iskustvo
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
Dry Hop - loše iskustvo
Imam tridesetak tura iza sebe, ali nisam još radio dry hop. I rekoh, ajde da probam.
Za početak, najjednostavnija metoda s minimalnim unosom kisika u pivo, sa samo 15 grama Columbusa. Znam da je to hmelj za gorčinu, ali imam ga na raspolaganju, a i čitao sam da ljudi imaju dosta dobra iskustva sa njim kod dry hopa.
Ubacio sam pelete kroz otvor za vrenjaču sedmi dan fermentacije, bez miješanja ili uzburkivanja piva.
Sedam dana poslije otvorio sam fermenter i ugledao kompletan nered. Na vrhu je plivao debeli sloj bijelo-zelene pjene. Pretočio sam pivo koje je puno mutnije nego inače (APA koju sam inače već radio bez dry hopa), dosta gorče, bez ikakvog primjetnog ekstra mirisa. Izgubio sam najmanje litru piva, a na dnu je ostao takav nered da se nisam usudio oprati kvasac od toga nego sam brže bolje to bacio da se ne ispovračam. Fermenter sam puno teže oprao nego obično. Talog je bio mastan i ljepljiv.
Mlado pivo nije loše i trenutno mi ne djeluje pokvareno. Jedino što je gorče nego obično. Nadam se da će na kraju biti dobro, ali sam siguran da ovaj način više neću raditi. Ovakvom rezultatu u svakom pogledu (posebno gorčine i nereda) sa tako malom količinom hmelja se nikako nisam nadao.
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(23.05.2019, 07:55 )ninoid Wrote: Imam tridesetak tura iza sebe, ali nisam još radio dry hop. I rekoh, ajde da probam.
Za početak, najjednostavnija metoda s minimalnim unosom kisika u pivo, sa samo 15 grama Columbusa. Znam da je to hmelj za gorčinu, ali imam ga na raspolaganju, a i čitao sam da ljudi imaju dosta dobra iskustva sa njim kod dry hopa.
Ubacio sam pelete kroz otvor za vrenjaču sedmi dan fermentacije, bez miješanja ili uzburkivanja piva.
Sedam dana poslije otvorio sam fermenter i ugledao kompletan nered. Na vrhu je plivao debeli sloj bijelo-zelene pjene. Pretočio sam pivo koje je puno mutnije nego inače (APA koju sam inače već radio bez dry hopa), dosta gorče, bez ikakvog primjetnog ekstra mirisa. Izgubio sam najmanje litru piva, a na dnu je ostao takav nered da se nisam usudio oprati kvasac od toga nego sam brže bolje to bacio da se ne ispovračam. Fermenter sam puno teže oprao nego obično. Talog je bio mastan i ljepljiv.
Mlado pivo nije loše i trenutno mi ne djeluje pokvareno. Jedino što je gorče nego obično. Nadam se da će na kraju biti dobro, ali sam siguran da ovaj način više neću raditi. Ovakvom rezultatu u svakom pogledu (posebno gorčine i nereda) sa tako malom količinom hmelja se nikako nisam nadao.
Jel ti to nas malo zezašbeer
Find Odgovori
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
This post was last modified: 23.05.2019, 10:21 by ninoid.
(23.05.2019, 09:56 )Stane Wrote:
(23.05.2019, 07:55 )ninoid Wrote: Imam tridesetak tura iza sebe, ali nisam još radio dry hop. I rekoh, ajde da probam.
Za početak, najjednostavnija metoda s minimalnim unosom kisika u pivo, sa samo 15 grama Columbusa. Znam da je to hmelj za gorčinu, ali imam ga na raspolaganju, a i čitao sam da ljudi imaju dosta dobra iskustva sa njim kod dry hopa.
Ubacio sam pelete kroz otvor za vrenjaču sedmi dan fermentacije, bez miješanja ili uzburkivanja piva.
Sedam dana poslije otvorio sam fermenter i ugledao kompletan nered. Na vrhu je plivao debeli sloj bijelo-zelene pjene. Pretočio sam pivo koje je puno mutnije nego inače (APA koju sam inače već radio bez dry hopa), dosta gorče, bez ikakvog primjetnog ekstra mirisa. Izgubio sam najmanje litru piva, a na dnu je ostao takav nered da se nisam usudio oprati kvasac od toga nego sam brže bolje to bacio da se ne ispovračam. Fermenter sam puno teže oprao nego obično. Talog je bio mastan i ljepljiv.
Mlado pivo nije loše i trenutno mi ne djeluje pokvareno. Jedino što je gorče nego obično. Nadam se da će na kraju biti dobro, ali sam siguran da ovaj način više neću raditi. Ovakvom rezultatu u svakom pogledu (posebno gorčine i nereda) sa tako malom količinom hmelja se nikako nisam nadao.
Jel ti to nas malo zezašbeer

Da bar.

Po svemu sudeći problem je u tome što nemam uvjeta za cold crash koji bi riješio problem.
Koliko čitam ispada da je sedam dana previše za dry hop.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Dry Hop - loše iskustvo
nije to previse.. izmedju 5 i 7 dana svi rade u nekoj normalnoj proceduri. tebi je definitivno problem sto ne hladis pivo prije pretakanja.

razmisli barem da uvedes filter u upotrebu, ja sam od hop torpeda napravio filter koji koristim kad sipam pivo u keg-ove ili pretacem u flase.
WWW Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(24.05.2019, 07:51 )zlimfur Wrote: tebi je definitivno problem sto ne hladis pivo prije pretakanja.

koliko ja vidim, najveći problem je što se njemu došlo povraćati kad je vidio talog na dnu fermentora Big Grin
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(24.05.2019, 12:16 )spageti Wrote:
(24.05.2019, 07:51 )zlimfur Wrote: tebi je definitivno problem sto ne hladis pivo prije pretakanja.

koliko ja vidim, najveći problem je što se njemu došlo povraćati kad je vidio talog na dnu fermentora Big Grin

heheh.. ninoid je iz tvog kraja, pobrini se da se covjeku ne povraca kad vidi talog.. Wink
WWW Find Odgovori
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
(24.05.2019, 07:51 )zlimfur Wrote: nije to previse.. izmedju 5 i 7 dana svi rade u nekoj normalnoj proceduri. tebi je definitivno problem sto ne hladis pivo prije pretakanja.

razmisli barem da uvedes filter u upotrebu, ja sam od hop torpeda napravio filter koji koristim kad sipam pivo u keg-ove ili pretacem u flase.

Slažem se da je nedostatak cold crasha problem.
Mislim da ću slijedeći put prvo probati tinkturu izravno u boce.
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Dry Hop - loše iskustvo
Ja jednostavno ne mogu i moram naljutio se netko ili ne, slagao se netko sa mnom ili ne.
Ninoid, pratim te od samih početaka na pivarstvo.info, nikada nikoga nisam osuđivao a neću niti sada., podržavam eksperimente ali u granicama.
Krenuo si ako se ne varam sa no boil no chil, pa si malo promijenio, sada je samo no chill,moja predpostavka je i ispravi me ako griješim ( nikada nisi kuhao sat vremena?)
Ja te molim, bez obzira na financijske mogućnosti ili ograničenja sa prostrom da jednom skuhaš pivo po svim pravilima, čak i ako nemaš uvjete za kontroliranu fermentaciju bar kupi kvasac koji podnosi takav režim i molim te nemoj ispirati kvasac dalje od treće generacije.
Najbolji put je da nekako stupiš u kontakt sa kolegom spageti i da doneseš da proba tvoje pivo a i da ti probaš njegovo pa da ti prenese svoje dojmove o tvom pivu (vjeruj jako je dobar majsor pivar i zna puno o pivu.,), a da ti njemu preneseš svoje dojmove o njegovom pivu.., nadalje budi siguran da će ti svi sa ovoga foruma pomoći ali pod uvjetom da ne budeš previše tvrdoglav, iako smo mi Bosanci najtvrdoglaviji ljudi na svijetu.

15 gr hmelja na suhom hmeljenju je premalo da bi napravilo bilo kakav problem ili neke arome i okuse, inače columbus je dobar za gorčinu ali je isto pa i bolji za arome i okuse ako znaš kako kombinirati i sa čim kombinirati ( nema potrebe ubacivati hmelj kroz otvor za vrenjaču, tim viśe rizikuješ infekciju, nego da otvoriš poklopac fermentora i iz sterilne čaše direktno u fermentor uspiješ hmelj.), pa nikada nije bio problem ako je pivo bilo mutno ako je dobro, a posebno ne da se od tako mizerne količine hmelja ili taloga u fermentora nekome povraća, možda ne voliš zahmeljena piva i to je apsolutno ok, ali molim te poštuj to da pivari o hmelju kao i o kvascu, također o temperaturama i vremenu ukomljavanja i vremenu kuhanja i o temperaturama fermentacije, kako da kažem za nas je to sveto pismo.
Za suho hmeljenje je dovoljno i dva tri dana ali može trajati i 12 dana ali očito je da vjerovatno nakon prvog "neuspjeha", to više ni probati nećeš?
Molim te nemoj ovo shvatiti kao nešto zlonamjerno, ovo je dobronamjerno i tu sam uvijek za pomoć ako znam ne samo ja nego i ostali pivari na ovom forumu.beer
Find Odgovori
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
Nema ljutnje, naravno. Zato smo tu da prenesemo iskustva i znanje.

Inače je istina da nisam kuhao duže od 30 minuta i svako mi je no chill. Napustio sam no boil jer se rok trajanja pokazao prekratak i tu sam se sam uvjerio da nije dobro. Nisam se još uspoređivao sa drugim kućnim pivarima nego samo sa craft pivima iz trgovine i, osim IPA, moje društvo za pijenje i ja nismo uočili da je moje lošije. Nismo baš neki stručnjaci, a i sam se uvjerio da je sve bolje od ovih industrijskih lagera koje smo do nedavno pili.

Znam da ljudi svakako dry hopaju, ponajviše u vrećici i zato se i čudim mojim rezultatima. Pivo je u bocama još neko vrijeme i živo me zanima kakvo će biti. Prvenstveno da ovo nije rezultat nekog kvarenja, ali po onome kako mi je kolega pivar objasnio na hrvatskom forumu ono što sam dobio je normalno za suho hmeljenje bez vrećice i bez cold crasha.

Inače sam pobornik jednostavnosti čak i nauštrb manjih gubitaka na kvaliteti. Nije problem kupiti chiller, ali, za sada, mi to komplicira postupak, a sam se nisam uvjerio da se time dobija neki značajan porast kvalitete i bistrine. Kod prijatelja sređujemo jedan prostor u kome bih se moglo kuhati 60 minuta, ali i za to se nisam uvjerio da je neki kvalitativni skok kod upotrebe tvornički modificranih sladova i piva koje ne stigne ni pošteno odležati jer se sve popije. Jedino što znam da bi bilo jako korisno je hladnjak za kontrolu temperature fermentacije, a to bi moglo zaživjeti kada počnem kuhati kod prijatelja.
Zapravo, največi problem mi je odležavanje jer ne mogu skladištiti dovoljno, a i to nije baš adekvatno, da se ne popije u roku od mjesec i pol od flaširanja ili da stoji duže od tjedan dana u hladnjaku.

Najbolja stvar kod ovog pivarstva da ništa nije sveto pismo i da i improvizacija i eksperimentiranje dovodi do dobrih rezultata.
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
Dry Hop - loše iskustvo
I ja sam za improvizaciju I pogotovu eksperimentisanje, ali ne bih da ponavljam necije greske samo da se uvjerim da je to stvarno greska, I da radim "no go" stvari.

Probaj ti skuhat jedno pivo onako kako svi ovdje uglavnom kuhaju, ispostuj komplet postupak, odradi cistu fermentaciju, pa I dry hop koji vecina od nas radi, pa pusti da pivo odlezi barem 10 dana, pa ga uporedi sa tvojim "standardnim" brljama (no ofense, ali iz tvog posta zvuci ko da uglavnom pravis I pijes brlju) ...

Ako I tad ne primijetis razliku, vjerovatno si uskracen za receptore za dobro pivo, pa ti je najbolje da se okanes corava posla..

Ali vjerujem da ces razliku itekako primijetiti..



Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
Dry Hop - loše iskustvo
Nažalost ovo je postalo sve učestalije među homebrewerima početnicima....

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
Find Odgovori
ninoid Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 14
Joined: Mar 2019
Reputation: 0 Location: Zadar
RE: Dry Hop - loše iskustvo
Hvala na vojničkom ustrojavanju.
Kada budem (ako budem) imao uvjete vjerojatno ću napraviti po stogodišnjim pivarskim pravilima, a dotle ću uživati u ovoj brlji i nastaviti eksperimentirati za svoj gušt.
Dugo vremena sam planirao praviti pivo čekajući da ispunim pravila, a kada sam saznao i uvjerio se da ne mora sve biti po pravilima, istina sa dosta grešaka u početku, napokon sam počeo nešto i raditi po tome pitanju. Mnogi ljudi smatraju da se pivo ne može napraviti bez softicirane opreme i jako puno posla i to ih sprijećava da se upuste u ovaj hobi.
Ja sam se uvjerio da su ta pravila vrlo labava i da se dobrim dijelom ne moraju ispoštovati da bi se dobilo dobro pivo. Za vrhunsko vjerujem da su ta i još stroža pravila potrebna, ali ja nemam uvjete za napraviti vrhunsko pivo pa se time ni ne zamaram.

Živili!
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools