Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
Pivarunajavi Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 286
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: Banja Luka
Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
This post was last modified: 24.02.2015, 08:13 by Pivarunajavi.
Ovdje bih zelio da predstavim moj projekat komore za fermentaciju, a mislim da bi se mogla koristiti i za susenje hmelja.

Komoru sam napravio od neispravnog frizidera[Image: a6aeea0d2d5deb004e9dbe83a82fc5fa.jpg]
Povadio sam kompresor i svu instalaciju, zatim sam prosjekao jedan kanal sa zadnje strane, izbusio rupe gore i dole i dole ugradio aspirator za kupatilo. Za grijanje sam iskoristio dvije sijalice od 150W koje su povezane serijski, tako da svaka radi sa pola snage i ukupno daju 150W. Rezultat ovakvog povezivanja je da sijalice ne mogu da pregore i da mogu da izdrze puno paljenja i gasenja. Na zalost nisam uvatio detalj sa ugradjenim sijalicama, ali one idu lijevo i desno od ventilatora. Na kraju sve zatvirim stiroporom i zalijepim PU pjenom, i oblijepim duct tape-om.[Image: 977a76c1f3ce84cece9f281816f22523.jpg]
[Image: 2b6be3bc45736bf2c7b22b61bb371e11.jpg]
Na kraju ide ugradnja kontrolora temperature, a za to je naravno posluzio stc100. Kutija je napravljena od prirucnog materijala i nije nesto izgledna, ali bito da radi.[Image: d702a4aadfc2a8658c51e1ceed894d0f.jpg]

Komora naravno radi samo u plusnom rezimu, i dobro ce doci za ale piva u vrijeme hladnih dana. Takodje bi trebala da moze da posluzi za susenje hmelja zato sto bukvalno radi na principu strujanja toplog vazduha.
A posto se ja bavim pcelarstvom, posluzice i za dekristalizaciju meda, susenje polena, susenje ljekovitog bilja, sve u svemu All in one ;-)

Ako neko treba nekakvo pojasnjenje neka slobodno pita. Pozdrav
Using Tapatalk
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
super. šteta što ne može i hladiti. i kakva estetika, bitno je da je funkcionalno Big Grin
Find Odgovori
Pivarunajavi Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 286
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
Ne moze hladiti, ali sam mabavio jis jedan frizider, ispravan. Tako da cu njega osposobiti za lagering, samo mi treba jos jedan stc100.
Using Tapatalk
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
više sam mislio na fermentaciju. bilo bi dobro da može hladiti, pa da i ljeti možeš u ovoj komori fermentirati.
Find Odgovori
Pivarunajavi Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 286
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
Pa jedino da onda u ovom drugom ispravnom frizu ugradim i grijace, pa da ima i grijanje i hladjenje. Ili da u ovoj hladim zeledjenim flasama.
Using Tapatalk
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
mislim da bi mogao samo prebaciti stc 1000 ljeti u taj frižider koji ti je ispravan i tako hladiti fermentor.

a možeš i zaleđenim bocama u ovoj komori što si je napravio.
Find Odgovori
kmnccc Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Srbija
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
Da li postoji dobar i isplativ način da se u ovakvu komoru ugradi neki uređaj za hlađenje. Ne mora da hladi na temperaturu za lagerovanje ali bi bilo poželjno da leti hladi na temperature ispod 20 C?
Find Odgovori
Pivarunajavi Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 286
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
Dobar i isplativ je ispravan frizider, koji ja imam, samo nemam vremena da ga sredim. Druga opcija je rucna, sa ubacivanjem zaledjenih flasa. Ima i drugih nacina samo mislim da se ne isplati zezati i eksperimentisati.
Using Tapatalk
WWW Find Odgovori
kmnccc Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Srbija
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
Stvar je u tome što i ja imam ovako praznu kutiju ali od zamrzivača. Može biti komora za dva fermentora. Pogrešno sam se izrazio. Isplativo svakako ne može da bude ali bi bilo fino ako može da bude jeftinije nego što bi bilo ako kupim novi frižider. Već imam termostat. Imam i frižider torbu sa poklopcem koji hladi na struju a priključuje se u auto priključak ali sam negde pročitao da to nije dovoljno dobro.
Find Odgovori
Pivdzija Offline
1.090 OG, 8,95% ABV
*****

Posts: 1,210
Joined: Jul 2013
Reputation: 3 Location: Mostar
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
mislim da @danny ima taj poklopac od frižidera na komori i da mu hladi dovoljno dobro
Find Odgovori
Brko Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 404
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Sarajevo
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
This post was last modified: 04.03.2015, 10:35 by Brko.
mozda ovo mozes ugraditi

http://www.banggood.com/Thermoelectric-P...36497.html
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Komora za fermentaciju i susilica za hmelj
This post was last modified: 04.03.2015, 06:48 by danny_boy.
(04.03.2015, 09:58 )Pivdzija Wrote: mislim da @danny ima taj poklopac od frižidera na komori i da mu hladi dovoljno dobro

To super radi sve dok temperatura okoline nije previsoka, tj. ljeti nije moguće hladjenje.
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools