Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


moje prvo all grain pivo
josip Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 193
Joined: Feb 2015
Reputation: 0 Location: hrvatska
moje prvo all grain pivo
This post was last modified: 01.03.2015, 03:34 by josip.
recept za ovo pivo sam našao na jednom forumu (https://hocupivo.wordpress.com/2012/05/1...e-od-zrna/) i pravim ga čim ovo pivo iz konzerve završi u bocama.

Volio bi znati kakvo pivo očekivat od ovog recepta.
Jesu li kakve izmjene potrebne?

sve sugestije su dobrodošle!


Kuhanje od slada
Sastojci su:
Slad Nova Gradiška ili Pilsner- 5 kg
Slad Crystal 120 L- 0,5 kg
Hmelj Aurora- 30 g (60 min)
Hmelj Styrian Golding- 20 g (10 min)
Kvasac- US-05
Šećer za rehidraciju kvasca- 5 g
_______________________________________________________________
Količina prije kuhanja- 29 L
Količina nakon kuhanja- 24 L (-2 L koje ćemo ostaviti u loncu- ukupno 22 L u fermentoru)
OG= 1.054
IBU= 31
EBC= 28
FG= 1.013
ABV= 5.3%
_______________________________________________________________
Slad ćemo ukomljavati s vodom u omjeru 1:3, tako da će nam trebati 16,5 L vode za ukomljavanje (strike water) koju ćemo prethodno zagrijati u posudi za grijanje vode (HLT). Ne zaboravite uračunati količinu vode koja ostane u HLT-u nakon pražnjenja.
Važno je da nakon miješanja slada s vodom komina (mash) završi na temperaturi ukomljavanja (66°C). Za točan izračun koristite ili neki od pivarskih software-a ili neki od online kalkulatora. Software je obično točniji jer izračun temelji na toplinskoj vodljivosti materijala posude za ukomljavanje (MLT).
Ukoliko koristite prijenosni hladnjak vodu trebate zagrijati na 74°C. Nije loša ideja prvi put zagrijati 1-2°C iznad jer ćete lakše ohladiti tekućinu (miješanjem ili dodavanjem hladne vode) nego ju dogrijati. Istotako će MLT apsorbirati temperaturu tako da je moguć njen pad.
Kad je temperatura u MLT-u 74°C polako dodajemo samljeveni slad konstantno miješajući da izbjegnemo zgrušavanje slada.
Nakon što smo dodali slad dobro promiješamo i poklopimo MLT.
Za 5 minuta izmjerimo temperaturu, trebala bi bit oko 66°C (odstupanje od 1-2°C je zasad zanemarivo). Po potrebi možete dodati vruće ili hladne vode da dobijete željenu temperaturu.
Odredite količinu vode za ispiranje (sparge water): treba nam 29 L vode prije kuhanja, dio vode u MLT-u će upiti slad tako da je: količina vode za ispiranje (V ispiranje)= količina vode u loncu prije kuhanja (V prije kuhanja)- količina vode u loncu nakon cijeđenja (V nakon cijeđenja). U mom slučaju slad obično upije oko 1,1 L/ kg, pa bi to u ovom slučaju značilo: V nakon cijeđenja = 16,5 – (5,5 x 1,1) = 10,45 L, tj. oko 10,5 L nakon cijeđenja. To znači da je količina vode za ispiranje: V ispiranje = 29 – 10,5 = 18,5 L.
Nakon 60 minuta procijedite oko 2 L sladovine u posudu i polako ju vratite u MLT da ne zamutite kominu (možete koristiti nekakav plastični polopac ili slično). Svrha ovog koraka je da vratimo dio sladovine koji u sebi ima dijelove slada. Po potrebi ponovite- dok sladovina na bude bistra.
Otvorite ventil na MLT-u i procijedite sladovinu u lonac.
Kad se cijela sladovina ocijedila izmjerite količinu vode u loncu (npr. letvicom na koju ste prethodno označili razine zapremine u loncu), od 29 odbijte tu vrijednost i dobili ste količinu ili zapreminu vode za ispiranje. Tu količinu podijelite na 2 dijela (jer radimo double batch sparge).
Sad već možete upaliti plamenik (ili struju ako koristite grijače), da ne gubite vrijeme dok sladovina provri.
Ulijte prvu polovinu vode u MLT, par minuta dobro promiješajte i ponovite korak 8 i 9.
Ponovite prethodni korak.
Sad bi trebali imati 29 L sladovine u loncu koja samo što ne proključa. Pazite da ne pokipi.
Nakon što proključa, na površini će se javiti tzv. hot break (nakupine bjelančevina), ako vam smetaju možete ih slobodno ukloniti žlicom, cjediljkom ili nečim drugim.
Kad ste riješili hot break i imate situaciju pod kontrolom dodajte hmelj Auroru i nastavite kuhati
Stavite kuhati 3 dl vode za rehidraciju kvasca. Kuhajte 10-15 min i ostavite da se ohladi na 25°-30°C.
Nakon 45 minuta dodajte 15 g hmelja Styrian G. Ako hladite immersion chillerom ubacite ga u sladovinu da se dezinficira.
Nakon 60 minuta ugasite plamenik, izvadite vrećice s hmeljem i procijedite ih preko cjediljke (možete ih ostaviti i do pretakanja sladovine u fermentor- pogotovo ako ste dodavali hmelj u zadnjih par minuta kuhanja).
OD SAD DO KONZUMACIJE PIVA PAZITE DA SVE ŠTO DOĐE U KONTAKT S PIVOM BUDE DEZINFICIRANO
Na lonac stavite poklopac ili ga prekrijte aluminijskom folijom i stavite ga u kadu/kacu s ledom, povremeno promiješajte zbog bržeg hlađenja (polako miješajte jer želite izbjeći aeraciju vruće sladovine).
Rehidrirajte kvasac: kad se voda ohladila na 25°-30°C dodajte kvasac i lagano promiješajte. Za 30 minuta kvasac je rehidriran i spreman za fermentaciju.
Kad temperatura sladovine padne ispod 20°C (idealno 16-17°C) pretočite sladovinu u fermentor.
Dobro protresite fermentor- tresite ga barem 40 sec zbog aeracije sladovine.
Dodajte rehidrirani kvasac, stavite čep s vrenjačom u koju natočite sredstvo za dezinfekciju (alkohol, otopina Izosana…).
FERMENTACIJA
Ostavite na temperaturi od 17-20°C (par stupnjeva iznad ili ispod nije veliki problem ali bolje da bude na ispod 20°C)
Za nekih 12 dana izmjerite OG
Nakon 1 dana opet izmjerite OG, izmjerite ga opet sutradan i ukoliko je OG isti 3 dana za redom fermentacija je završena i mlado pivo je spremno za flaširanje.
FLAŠIRANJE
Dezinficirajte svu opremu koja će doći u doticaj s mladim pivom (boce, čepove, crijevo, ako koristite bačvu za pretakanje, cijev za pretakanje, punilicu).
Dva su osnovna načina punjenja boca:
Direktno pretakanje iz fermentora u boce
Pretakanje mladog piva u bačvu za pretakanje a zatim u boce
Prednost prvog načina je što ne trebate imati bačvu za punjenje.
Prednost drugog načina je jednostavniji postupak (iako se možda ne čini); lakše je pretočiti u bačvu ostavljajući ostatak (trub) u fermentoru nego paziti da ga ne „povučemo“ u boce pri punjenju.
Direktno pretakanje mladog piva iz fermentora u boce
DEZINFICIRATI: boce, čepove, crijevo za pretakanje (ili ako koristite cijev za pretakanje), punilicu.
a) U svaku bocu od pola litre dodajte 3-5 g šećera (cca 6-10 g/L)
b) Prelijte pivo iz fermentora u boce
c) Začepite svaku bocu čepilicom.
Pretakanje mladog piva u bačvu za pretakanje, a zatim u boce
DEZINFICIRATI: boce, čepove, crijevo za pretakanje (ili ako koristite cijev za pretakanje), punilicu i bačvu za pretakanje.
a) Izmjerite količinu mladog piva u fermentoru. Najbolje je prije kuhanja obilježiti na fermentoru oznake zapremine u litrama. Imajte na umu da će nakon pretakanja u fermentoru ostati 1-2 L ostatka (trub-a).
b) U manji lonac stavite prokuhati ~0,5 L vode i izvagajte šećer za karbonizaciju (6-10 g/L). Kad voda proključa dodajte šećer i pustite da vrije slijedećih 5-10 min.
c) Ulijte vodu iz lonca u bačvu za pretakanje. Da bi se pivo ravnomjerno pomiješalo sa otopinom šećera crijevo spustite na dno i usmjerite ga prema stijenci bačve tako da se prilikom pretakaja stvara mali vrtlog. Ukoliko niste sigurni da je pivo dobro pomiješano s otopinom šećera možete polako promiješati dezinficiranom kuhačom (pazite da se ne aerira).
d) Ukoliko imate punilicu, pričvrstite je na komad crijeva i stavite na slavinu bačve.
e) Bačvu podignite iznad novoa boca (npr. stavite ju na 1-2 prazne gajbe). Puniti možete na način da je punilica fiksna i da bocu podižete do punilice ili da punilicu stavite na duži komad crijeva i „bodete“ od boce do boce. Meni se bržim pokazao drugi način.
f) Napunite bocu po bocu.
g) Začepite svaku bocu čepilicom.
KARBONIZACIJA
Ostavite pivo 3 tjedna na ~20°C na tamnom mjestu.
Find Odgovori
kmnccc Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Srbija
RE: moje prvo all grain pivo
Verovatno će to biti ok za prvo pivo. Mogli bi iskusniji da kažu reč dve Smile
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: moje prvo all grain pivo
spojene su ti dvije vrlo slične teme. nema potrebe da otvaraš više tema koje se bave istom tematikom, a ovdje smo uvidjeli da se radi o tvom procesu pravljenja piva. isto tako ako već kopiraš nečiji post sa drugog foruma, bilo bi lijepo da navedeš kolegu autora toga posta, napišeš o kojem se forumu radi, te da podijeliš link sa tog foruma. administracija.
Find Odgovori
josip Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 193
Joined: Feb 2015
Reputation: 0 Location: hrvatska
RE: moje prvo all grain pivo
napisao sam da sam to skinuo s jednog foruma. doduše nisam ga imenovao.
prije sam se bavio torrent trackerima i tamo je bilo strogo zabranjeno spominjanje drugih tako da mi to ostalo u navici.
prepravio sam i moje isprike!
Find Odgovori
josip Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 193
Joined: Feb 2015
Reputation: 0 Location: hrvatska
RE: moje prvo all grain pivo
kad več nisam dobio mišljenje za pivo.
Zna li netko dal bi se aeracija mogla raditi štapnim mikserom?
da ne moram kupovati bušilicu i onaj nastavak za boju.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: moje prvo all grain pivo
(01.03.2015, 09:07 )jopovski Wrote: kad več nisam dobio mišljenje za pivo.
Zna li netko dal bi se aeracija mogla raditi štapnim mikserom?
da ne moram kupovati bušilicu i onaj nastavak za boju.

ne bi, to je premalo snage da bi otopio dovoljnu količinu O2 u pivo. pa posudi od nekog bušilicu na pola sata, a kupi dodatno mješalicu koja je jeftina i nije neki strašan trošak.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: moje prvo all grain pivo
možda bi se i moglo sa tim aerirati. u svakom slučaju dobro dezinfikuj. najbolje je da nađeš aku-bušilicu i nastavak za farbu.

@mušica, možda i može za prvu pomoć sa tim aerirati.

a možeš i starom metodom mućkanjem fermentora. kada naspeš sladovinu u dezinfikovan fermentor, a prije dodavanja kvasca, mućkaj ga nekoliko minuta.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: moje prvo all grain pivo
(01.03.2015, 09:15 )mange_tout! Wrote: @mušica, možda i može za prvu pomoć sa tim aerirati.

teško mange, preslabo je to. to je onaj mali štapni mikser. mislim, moze sve, bolje i to nego nista, ali puno bolje ce muckanjem dobiti efekt nego stapnim mikserom. ipak je to 20 litara piva i treba puno energije da se dovoljna kolicina O2 otopi.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
josip Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 193
Joined: Feb 2015
Reputation: 0 Location: hrvatska
RE: moje prvo all grain pivo
imam onaj aktivni kisik za dezinfekciju.
A štapni mikser imam jedan novi, ne korišten.
Ok, može i mučkanje ali koliko če to kisika ubaciti?
ovo zadnje sam sa metlicom za šlag ručno i koliko vidim da je ok.
Štapni mikser ima veču brzinu od bušilice i stvara puno veču pjenu.
Kad s njim možeš od mlijeka šlag napraviti, mislim da bi se i areacija mogla učinkovita napraviti.
No, to su samo moje pretpostavke.
Možda je ipak netko probao.

Bušilicu ču imati tek početkom travnja.
Ne volim baš pozajmljivat Alat al morat ču za prvu ruku.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: moje prvo all grain pivo
kada budeš posuđivao gledaj da je dobro čista da ti ne upadne prašina u pivo. brzo će travanj Big Grin

i kao što @mušica kaže bolje išta nego ništa.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: moje prvo all grain pivo
evo @josip recept prilagođen tvojoj opremi. ustvari pokušao sam kreirati tvoj profil opreme i nadam se da ćeš dobiti približne vrijednosti. efikasnost je 72%, gubici u mash tunu 1 l, isparavanje 3 l (10%), gubici na proteine, ostatke hmelja i drugi talog 1 l.

nisam siguran da će ti stati sva voda u mash tun kod ispiranja pa odradi dva ispiranja. to češ uraditi tako što češ svu vodu za ispiranje (18,17 l) zagrijati na 83,2°C. već si istočio sladovinu kod ukomljavanja, pa ovu zagrijanu vodu za ispiranje (otprilike pola) uspeš u mash tun. dobro promješaš i zatvoriš mash tun, i tako ostaviš 10 minuta. ostatak vode (drugu polovinu) vode za ispiranje ohladiš na 75°C i kada istočiš sladovinu od prvog ispiranja, usipaš u mash tun ovu drugu polu (ohlađenu na 75°C) vode. promješaš dobro i ostaviš tako 10 minuta. nakon toga opet ispustiš i ovu sladovinu u lonac (u kojem si već prikupio sladovinu od ukomljavanja i prvog ispiranja) u lonac, te sve stavljaš da provre. nemoj da zaboraviš uraditi recirkulaciju prilikom istakanja sladovine, i kod ukomljavanja i kod ispiranja.


BridgePort Porter clone
Brown Porter
Type: All Grain Date: 3.3.2015
Batch Size (fermenter): 25,00 l
Boil Size: 30,04 l
Boil Time: 60 min Equipment: jopovski
End of Boil Volume 27,04 l
Brewhouse Efficiency: 72,00 %
Final Bottling Volume: 23,00 l


Ingredients
Amt Name Type # %/IBU
5,22 kg Pale Malt (2 Row) US (3,9 EBC) Grain 1 78,9 %
0,61 kg Caramel/Crystal Malt - 60L (118,2 EBC) Grain 2 9,3 %
0,46 kg Roasted Barley (1200,0 EBC) Grain 3 7,0 %
0,32 kg Chocolate Slad (beershop.hr) (900,0 EBC) Grain 4 4,8 %
23,00 g Magnum [14,00 %] - Boil 60,0 min Hop 5 31,7 IBUs
25,00 g Goldings, East Kent [5,00 %] - Boil 5,0 min Hop 6 2,5 IBUs
1,0 pkg SafAle English Ale (DCL/Fermentis #S-04) [23,66 ml] Yeast 7 -

Beer Profile

Est Original Gravity: 1,056 SG
Est Final Gravity: 1,015 SG
Estimated Alcohol by Vol: 5,4 %
Bitterness: 34,2 IBUs
Est Color: 92,2 EBC
Calories: 427,1 kcal/l

Ukomljavanje Add 18,19 l of water at 75,7 C 68,0 C 60 min
Ispiranje Add 18,17 l of water at 83,2 C 75,0 C 10 min
Find Odgovori
josip Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 193
Joined: Feb 2015
Reputation: 0 Location: hrvatska
RE: moje prvo all grain pivo
hvala lega!! kopirao sam ga i spremio.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools