Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
Zima, sezona za crna piva. Dosta sam ih isprobo i ova 3 su najcesce na repertoaru. U sustini radi se o 3 jako razlicita piva kojima je jedina zajednicka karakteristika da su tamna. Da ne radim recenziju za svako posebno, stavicu ih zajedno jer se mogu piti uporedo. Za ljude koji zive u Americi je lakse nabaviti ova piva ali 2 od 3 je sigurno lako pronaci u Evropi. Konacno, imam i malo vremena da nesto napisem pa cu pokusati da sto bolje docaram iskustvo. Daklem.

Samuel Smith’s Imperial Stout (Tadcaster, UK), Russian Imperial Stout, 7% ABV

[Image: Sam-Smith-Imperial-Stout.jpg]

Na svakoj SS etiketi je istaknuto da je pivo fermentirano u otvorenim kamenim “Yorkshire” kockama, sa “yeast strains” starim oko 200 godina, bunarska voda, (…), sto izgleda ovako:

[Image: yorkshire-square.jpg]

Da se ne pravim da nesto znam o tome, jer ne znam, ostavicu Pivskoj Musici (ako mu se da) da pojasni o cemu je rijec.
Pivo je sirupasto i tamno poput masinskog ulja sa cvrstom pjenom koja podsjeca, pogotovo kad malo odstoji u casi, na pjenu od espressa. Aroma ide na kafu, cokoladu, karamelizirano voce, przene zitarice i alkoholna nota (nesto poput burbona ili ruma). Ukusom odaje sve gorenavedene karakteristike s tim sto ima finu notu slatkaste kiselosti koja vuce na suhe sljive (i mozda jos neko takvo voce). Izvanredno pitko pivo i apsolutna preporuka. Treba navesti i jako interesantnu “Victorian Pint” bocu u kojoj pivo dolazi.


Duck-Rabbit Hoppy Bunny American Black Ale (The Duck-Rabbit Craft Brewery, North Carolina) 7.3% ABV

[Image: 005.JPG]

Dugo gledam ovo pivo i nikako da ga uzmem. Zagledam, uzmem, nadem nesto drugo pa ga vratim. Tako i neki dan vadim po ko zna koji put bocu i citam po ko zna koji put sve sto pise na njoj (znam je vec napamet) kad, uz izvinjenje, provlaci se covjek izmedu mene i frizidera i vadi “6 pack” ovog piva.
Zagledam da vidim kako izgleda covjek koji pije ovo pivo. Kacket, cvike, brkovi, brada, karirana kosulja, tregeri, pravi pivdzija zakljucujem i zapocinjem poduzi razgovor s njim na vidno frustriran pogled njegove bolje polovine. Covjek ko da je samo ceko da porazgovara s nekim o ovom pivu, sipa podatke zasto i kako je dobro (uz objasnjenje da se i sam bavi kucnom proizvodnjom slicnih piva). Prica mi kako je i pored toga sto ova pivara radi samo tamna piva, jednom napravila bure svijetlog za local ovde u komsiluku, gdje je njegov brat radio, i da se i danas prica o tome. Utome, pogleda zabodenog u sat, nas prekida njegova ljepsa polovina s izgovorom da kasne. Pozdravimo se ko da se znamo 100 godina (mozda bi i izmijenili telefone da nije bilo prijekornog materinskog pogleda sa strane).
Ohrabren grabim i ja paket piva, ovo je neka maksuzija, jedva cekam da dodem kuci. Usput grabim nesto za svoju ljepsu polovinu, znam da joj se ovo nece sviditi. Izbjegavam kasu za kojom je onaj lik jer me ona njegova gleda ispod oka, isprijecila se ko tampon zona.
Dolazim kuci i vec s vrata objavljujem svoj nevjerovatan pronalazak. Nisam ga nikad ni probo a vec sve znam o njemu. Zena se pravi da sam joj interesantan.
Vec po otvaranju se osjeti bogato pivo. Tamno crne boje, mutno, nefiltrirano, braonkaste ljepljive pjene. Mirise na cokoladu, kafu, vanilu, citrus, hmelj i jos dosta toga sto ne bih znao opisati. Otpijam i osjetim bukvalno bombu ukusa. Najvise me je odusevilo da i pored toga sto je pivo fino izbalansirano u isto vrijeme je i jako sirovo (ne znam kako bih drugacije opiso) ko dobar “home brew”. Definitivno pivo za pivopije, ostavljeno u nekoj najboljoj necistoj fazi (ako se moze tako reci). Na 3 sam zaljubljeno gledo u podignutu casu. Pivo je 7.3 ABV ali iz nekog razloga udara ko da je 10+. Clan “Sarajevsko Pivo”, obavezno obrati paznju na ovaj brew. Ne znam da li ce ti se sviditi ali je definitivna preporuka.



Theakston Old Peculier (T & R Theakston Ltd., UK), Stari Ale, 5.7% ABV

[Image: theakston-old-peculier.jpg]

Theakston, kao i Samuel Smith’s, piva su jako popularna piva medu americkim pivopijama. Piva koja se nikada ne reklamiraju ali ih ima cak i u svim samoposlugama.
Ovo pivo se bitno razlikuje od predhodna dva. Iako se radi o engleskom pivu isto strasno podsjeca mozda vise na neki svapski Altbier. Kad bi se probalo nakon neka od gorenavedenih dobio bi se utisak da je pivo previse vodenasto. Istina naspram ovih piva ovo ima tanko tijelo.
Pivo je vise kao tamno ljubicaste boje i izgledom i mirisom me najvise navelo na nar i suhe sljive. Tako je i bilo, fina aroma (blaga ali definitivno tu) na karamelu, sljive, nar, przene zitarice i jos drugih osobina. Kako mirisom tako i ukusom, pivo je fino izbalansirano. Osjeti se gorkoca hmelja, karamela, tanka slatkost i, taman kad ocekujes sirupasto i tesko pivo, osjetis pitko pivo, laganog tijela koje vuce na kiselkasto na suhe sljive i nar.
Definitivno se moze vidjeti zasto je ovo pivo popularno. Ima dosta ukusa, vise nego pitko, lagano na alkoholu, i moze se piti u bilo koje doba dana ili godine. Uzivancija za piti.


Cheers.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
shunj, kao i obično svaka čast za post i za ova odlična piva koja si podijelio s nama. opisi su ti takvi da bi ja najradije podijelio ovo na tri teme Smile

ovaj The Duck Rabbit ti je u stvari takozvani Black IPA. U zadnje vrijeme jako popularno pivo među home brewerima.

što se tiče kocki to je charles bamforth u jednoj knjizi baš opisivao (čini mi se u Beer: Tap into the Art and Science of Brewing). radi se o metodi gdje se sav kvasac koji se taloži na dnu posude za vrijeme fermentacije pumpa nazad na vrh i cijelo vrijeme postoji cirkulacija kvasca kroz pivo.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
Vidis nisam znao ovo za black IPA, moracu se malo zadat u vezi toga. Kad uhvatim vremena podijelicu temu u tri dijela.
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
Huh jedva docekah tvoju novu recenziju.
Dok sam citao i gledao slike ozednih. Smile
Danas cu pokusati naci ovo the duck rabbit. Taman mi je ponestalo kupovnih piva.

Hvala jos jednom za trud i za preporuke.

Javim se kad probam.
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
Imam jos par odlicnih da ti preporucim al o tom po tom. Taman dok ova isprobas.
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
Evo sad dodjoh iz prodavnice i na zalost izgleda da ne isporucuju Duck Rabbit ovde kod mene.

Uzeo sam Samuel Smith's Imperial Stout.
Javim kako je sjelo kad probam.
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
North Carolina, Tennessee, Georgia, Virginia i Pennsylvania su drzave u koje distribuiraju, sad tek vidjeh na njihovoj stranici.
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
This post was last modified: 18.12.2012, 09:54 by ale ale.
@Shunj - super post, ismijah se.

Ovaj Zec zvuci interesantnobeer-chugger

Musica nam je jos na forumu preporucio Theakston Old Peculiar, pa sam ga i ja probao. Tada je pomenuo i Old Speckled Hen, koji se meni jos vise dopao (uzmem ga redovno sad).
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
@Shunj - probao sma sinoc S Smith;s Imperial Stout. Super se osjeti aroma kafe, cokolade.
Svakako preporuka za ovo pivo i od mene.
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
This post was last modified: 18.12.2012, 10:27 by Shunj.
(18.12.2012, 09:27 )ale ale Wrote: @Shunj - super post, ismijah se.

Ovaj Zec zvuci interesantnobeer-chugger

Musica nam je jos na forumu preporucio Theakston Old Peculiar, pa sam ga i ja probao. Tada je pomenuo i Old Speckled Hen, koji se meni jos vise dopao (uzmem ga redovno sad).
Dobar zec, bas nako pivo za pivdzije.
Ne cudi me da je Musica preporucio Old Peculier, fino pivo. Ovde Theakston izvozi samo dva piva, OP i XB i oba dolaze pasterizirana. Ovo ostalo sto rade za englesko trziste je nepasterizirano i mogu misliti kako je dobro. Old S Hen nisam pio, ako naletim uzmem. Meni je jako drago od engleskih piva Boddingtons Pub Ale. Imam druga kome je to, uz Guinness, glavna opcija od piva. Tamani ga uvijek uz neki Single Malt i nasu mezu. Uglavnom ako naletis, probaj. Dolazi u onim nitro konzervama ko Guinness.
[Image: tumblr_m1xklfjvHP1qax2so.jpg]
Cheers.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
stara koka je odlična Big Grin a probajte i bishop's finger ako naletite isto jako dobro pivo

[Image: bishops.JPG]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Shunj Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 198
Joined: Nov 2012
Reputation: 5 Location: Atlanta, GA
RE: S. Smith’s Imperial Stout, Duck-Rabbit Hoppy Bunny, Theakston Old Peculier
This post was last modified: 18.12.2012, 10:43 by Shunj.
(18.12.2012, 10:28 )pivska mušica Wrote: stara koka je odlična Big Grin a probajte i bishop's finger ako naletite isto jako dobro pivo

[Image: bishops.JPG]

heheh, bishop's finger, odlicno, englesko prcanje
imam za tebe jedno pivo pa kad uhvatim vremena uleti recenzija,
Innis & Gunn
[Image: gunnrum.png]

(18.12.2012, 01:35 )sarajevskopivo Wrote: @Shunj - probao sma sinoc S Smith;s Imperial Stout. Super se osjeti aroma kafe, cokolade.
Svakako preporuka za ovo pivo i od mene.

Drago mi je da ti je leglo. Nalerio sam na jedno odlicno pivo koje ce ti se sviditi garant, s obzirom da volis tripel-e
Brooklyn Local 1, tripel u boci fermentiran, onako vise svapskog nego belgijskog smeka. Uleti i recenzija al, et, ako budes ovih dana konto sta da uzmes, probaj ovo.
[Image: brooklyn-local-1a.jpg]
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools