Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Kako dry hoppate?
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
Kako dry hoppate?
Zanima me kojim nacinima,vi dragi pivari, radite dry hop vaseg piva?

Da li stavljate u vrecicu, inox kuglu?

Radite li u primaru ili u sekundaru? Koje ste primjetili razlike ili pak nuspojave?

Molim da i obrazlozite dobre i lose strane.

Konkretno, radim sa cistim ubacivanjem u fermentor. Jednostavnost je prednost, a nedostatak povremeno pjenjenje boca zbog taloga i mutnije pivo.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Kako dry hoppate?
Ja koristim vrecicu. Dezinficiram je alkoholom (namocim) nakon toga dobro istresem. U roku od pola minute bude potpuno suha (alkohol ispari). Ubacim hmelj, zavezem cvor na vrecici i ubacim u pivo.

Ne pretacem u sekundar, ali dobro pazim da je pivo potpuno bistro, odnosno da je istaloženo. Ako ima kvasca u pivu ili cak jos ostataka krauzena, niposto ne ubacujem jer vrecicu poslije cijedim (opet u alkoholu dezinficiranim lateks rukavicama), a ako ima kvasca u pivu za vrijeme dry hoppinga, puno ga ostane u samom hmelju, pa se prilikom tog cijedjenja zamuti pivo tim kvascem i ostalim smecem sto ostane zarobljeno u samom hmelju.

Dva su razloga zasto ovako radim. Prvi je da na svakih sto grama suhog hmelja cijedjenjem mogu izvuci minimalno jos jednu 0,5l flasu piva. A drugi, puno vazniji, je taj da mogu izvaditi hmelj u planirano vrijeme, recimo nakon 7 dana dry hoppinga i odgoditi flasiranje za neki dan poslije.

Ako ga ubacim bez vrecice i planiram raditi dry hop sedam dana, onda moram flasirati taj sedmi dan. Ovako mogu izvaditi i odgoditi flasiranje kad mi odgovara.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Kako dry hoppate?
This post was last modified: 20.06.2015, 06:58 by ale ale.
Ja radim isto samo potapam vrecice u starsan. Prije sam ih punio klikerima i vezao silkom , ali je to dodatna zezancija, a nisam bas primjetio da je nesto bolje...
Ponekad pretacem u sekundar. Ta piva nisu ukusom bolja, ali talog je manji i bolje se izbistre.
To radim uglavnom i kad hocu da isperem kvasac,da ne radim to na dan flasiranja.
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Kako dry hoppate?
Ja ubacim hmelj u vrećicu za hmelj naravno potopljenu u star san i ocijeđenu nakon toga ubacim u sekundar i to je to, prije flaširanja ne vadim niti cijedim vrećicu (zbog bistrine piva) nego samo prebacim u posudu za flaširanje i deri
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kako dry hoppate?
mi koristimo vrećicu iz dm, potopimo je u star san, izcjedimo u nju stavimo hmelj. u primar stavljamo. prije vađenja ocjedimo i to je to. ne mogu pričati o nekim prednostima i manama ovog načina, jer smo samo taj način i koristili. uglavnom smo zadovoljni efektom.
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Kako dry hoppate?
Ja isto vrećica DM. Kad izvadim, ocjedim, odradim cold crash 2-3 dana za bistrenje. Niko nije napisao temperature? Prvi put sam radio na 16-17 na kolko sam i fermentirao, IPA je bila u pitanju. Nije se baš izvukla aroma kolko je bilo hmelja. Definitivno mislim da treba dići na 20-22 ili koja je već gornja granica kvasca?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Kako dry hoppate?
18C je ok i sasvim dovoljno.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Kako dry hoppate?
Ja uvijek podignem temperaturu na 20C ali sam primjetio da sam najbolje pive i arome hmelja dobio kada sam uspio držati konstantnu temperaturu fermentacije prije samog dry hopa na 18C
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Kako dry hoppate?
A koja bi bila optimalna dužina?
7- 14 dana?
Čitam da ako stoji dugo, počinju se oslobađati travnate aroma i počinje praviti više štete nego koristi?
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Kako dry hoppate?
kod mene se najbolje pokazalo 8 danabeer
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kako dry hoppate?
ja ne bih preko 12 dana išao, a mi obično radimo 10.
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Kako dry hoppate?
recimo 10 prvi dio i 5 drugi dio?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools