Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Secer
Amstelovich Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 155
Joined: Sep 2014
Reputation: 0 Location: Amsterdam
Secer
Za karbonizaciju predzadnjeg piva san koristio secer od secerne trske...

Po stranim forumima neki nisu za upotrebu ovog secera..Meni je pivo ispalo super,pri topljenju secera za karbonizaciju voda je potamnila jer je smedji secer to je jedino sto sam primjetio..Mozda bi uticalo kod svjetlog piva.Kod mene nije igralo ulogu jer je i pivo bilo tamnije..
Kakvo je vase misljenje?


Attached Files Thumbnail(s)
   
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Secer
isti secer kao i bijeli, samo sto daje malo boje. ovo je zadnji stepen rafiniranja prije dobijanja bijelog secera. da si koristio demeraru ili turbinado secer to ti je vec moglo ostaviti malo okusa, ali i to zanemarivo s obzirom da je islo samo za flasiranje.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Amstelovich Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 155
Joined: Sep 2014
Reputation: 0 Location: Amsterdam
RE: Secer
(03.01.2016, 08:28 )pivska mušica Wrote: isti secer kao i bijeli, samo sto daje malo boje. ovo je zadnji stepen rafiniranja prije dobijanja bijelog secera. da si koristio demeraru ili turbinado secer to ti je vec moglo ostaviti malo okusa, ali i to zanemarivo s obzirom da je islo samo za flasiranje.


ma ja,i meni nema logike,secer ko secer,al ima svakakvih pametnjakovica po netu Smile
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Secer
I ja sam prvi put koristio demerara secer kod flasiranja amber abbey alea, 6.5 g po litri, vidjecemo sta ce bit.
Find Odgovori
Amstelovich Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 155
Joined: Sep 2014
Reputation: 0 Location: Amsterdam
RE: Secer
Naletio sam na nakakav secer od kokosove palme http://www.royal-green.eu/en/food/coconut-blossom-sugar ,i odmah mi karbonizacija pala na pamet Smile

I lijepo izgledalo za probati,kokos,palma,organsko,itd,sve dok malo nisam istrazio i dosao do podataka da ovaj secer obiluje mineralima.

http://coconutpalmsugar.com/Nutritional_...ation.html

Jeli neko imao iskustva sa ovim secerom,i dali bi ovi minerali uticali na ukus pive (u toku karbonizacije)u ovim nasim pivskim pogledima,jer ima i sulfata i carbonata a bogami i ostalih dzidza midza? Big Grin
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Secer
Palmin secer mozes koristiti bez problema. Obicno se prodaje u tvrdim komadima velicine sapuna. E sad je li to isto sto i kokosova palma ne bih ti znao reci. Pretpostavljam da jeste.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Amstelovich Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 155
Joined: Sep 2014
Reputation: 0 Location: Amsterdam
RE: Secer
(18.05.2016, 09:01 )pivska mušica Wrote: Palmin secer mozes koristiti bez problema. Obicno se prodaje u tvrdim komadima velicine sapuna. E sad je li to isto sto i kokosova palma ne bih ti znao reci. Pretpostavljam da jeste.

Ovaj je usitnjen kao brown sugar. Jedino sto na etiketi pise blossom to je cvijet ili? A svuda,na netu nalazim kao od kokosove palme..Valjda misle na isto..
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Secer
moze on biti i usitnjen, ja sam nailazio na te komade. ja mislim da je to to.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Amstelovich Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 155
Joined: Sep 2014
Reputation: 0 Location: Amsterdam
RE: Secer
(18.05.2016, 09:13 )pivska mušica Wrote: moze on biti i usitnjen, ja sam nailazio na te komade. ja mislim da je to to.

Jesi koristio? Ima li imalo kokosovog smeka?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Secer
Smile nema, ima odredjeni okus pomalo specifican, ali nije to kokos. ako hoces kokos u pivu, mozes koristiti plod.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Amstelovich Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 155
Joined: Sep 2014
Reputation: 0 Location: Amsterdam
RE: Secer
nema veze,kupit cu za neki porter ili stout..samo da se sara Smile Nisam jos koristio nikakve vocke,niti pravio takva piva,ipak sam jos pocetnik ali pravo sam se zainteresirao za cannabis ale Big Grin Neznam jel frka pisati o tom jer je uglavnom zabranjen al buduci da kod mene nije u fazi sam nekog iscitavanja foruma,iako nema puno informacija..Wink
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Secer
Mi koristili nedavno u EIPA Big Grin samo radi alkohola i isušivanja.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools