Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Legalizacija proizvodnje piva
ringostar19 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 40
Joined: Oct 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
Legalizacija proizvodnje piva
Pozdrav drugari,

Zanima me da li BiH konkretnije u RS-u postoji nesto kao zakonska osnova da se legalizuje proizvodnja piva kao sto ljudi legalizuju proizvodnju rakije? I da li neko slucajno zna koja je polazna tacka tj. kome se obratiti za pokretanje legalizacije i kako se registruje kao gazdinstvo, s.p. ili kako vec?

Pozdrav ljudi :-D
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Legalizacija proizvodnje piva
(26.08.2017, 10:45 )ringostar19 Wrote: Pozdrav drugari,

Zanima me da li BiH konkretnije u RS-u postoji nesto kao zakonska osnova da se legalizuje proizvodnja piva kao sto ljudi legalizuju proizvodnju rakije? I da li neko slucajno zna koja je polazna tacka tj. kome se obratiti za pokretanje legalizacije i kako se registruje kao gazdinstvo, s.p. ili kako vec?

Pozdrav ljudi :-D

Može se prijaviti obrt, u opštini odsjek za privredu. Prijaviš zanatsku radnju za proizvodnju piva, poslije toga ideš u okružni sud da dobiješ potvrdu da se ne vodi postupak protiv tebe, platiš 40 km opštinske takse , platiš 25 km potvrdu iz suda. Kad ti izdaju riješenje trebaš otići u poreznu i zatražiti poreski broj . Kad dobiješ broj pošalješ zahtjev ministastvu privrede da te upišu u registar čini mi se da košta 10 km. Istovremeno pošalješ zahtjev upravi za indirektno oporezivanje da te uvedu u akcizu(20 km) i otvoriš transakcijski račun u banci. Napraviš pečat firme(45 km).Središ prostor za proizvodnju po uputstvu iz pravilnika o proizvodnji hrane, najbolje je da otiđeš pitati sanitarnog inspektora šta su min.teh. uslovi. Skuhaš prvu turu i pošalješ je na analizu (193 km). Dođe inspektor iz uprave za ind.opor. u kontrolu pogona, poslije 7-10 dana stigne riješenje i uprave za ind.opor. i kreneš raditi. To sve traje 15 dana. Poslije neka ti je bog na pomoći. Zivjeli
Find Odgovori
ringostar19 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 40
Joined: Oct 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Legalizacija proizvodnje piva
Hvala puno na informacijama. Nekoliko ljudi mi je zatrazilo da prodam pivo, ali upravo zbog toga sto nisam registrovan nisam im htio prodati, jer opet ne daj Boze pa neki kurslus i nadrlja ja. Hvala jos jednom. Big Grin
Find Odgovori
MagarACDC Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 58
Joined: Jan 2017
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Legalizacija proizvodnje piva
Ja sam krenuo u proces registracije zanatske radnje za proizvodnju piva. Sve sam zavrsio do dijela kada se treba poslati zahtjev ministarstvu za upis u registar i stao. Traze mi tehnicko tehnoloski projekat proizvodnje piva koji mora da uradi tehnolog prehrambene industrije koji ima polozen strucni ispit. E sad niti ja znam gdje da nadjem tehnologa niti znam sta zapravo treba da pise u tom projektu jer guglajuci nisam naisao da je to iko donsada radio kod nas.
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Legalizacija proizvodnje piva
This post was last modified: 11.10.2017, 02:20 by AleksandarV.
Mogu te povezati sa kolegama tehnolozima. Odakle si iz Sarajeva?

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk

Mislim Federacija ili RS?

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Legalizacija proizvodnje piva
Kakva je razlika RS i FBiH,jel to samo analiza , il ima još nekih stvari...
ja kolko sam upoznat u RS se placa analiza za prvo kuhanje a u FBiH za svako.
pravilnik o pivu je skoro isti (vrsta piva, sastojci,deklarisanje itd).
-e sad ovaj dio sa akcizama mi je nejasan, znam da kad se radi o akciznoj robi da su procedure/kontrole zeznute.
akciza na pivo je cini mi se 0.2 KM po litri, e sad kako ide sa akciznim skladištem , mjesečnom prijavom proizvodnje ,akciznim brojevima?

i na kraju kakve su šanse da se ovo naše pivarstvo izdvoji iz zakonskih okvira koji tretiraju pivare velikih kapaciteta..., kolika je naša snaga i interes da se to izlobira? poz
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Legalizacija proizvodnje piva
Pa očito da ima razlike jer ovo nisu tražili Zisu, ne znam za Gogija i Raftera.

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk
Find Odgovori
MagarACDC Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 58
Joined: Jan 2017
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Legalizacija proizvodnje piva
(11.10.2017, 02:08 )AleksandarV Wrote: Mogu te povezati sa kolegama tehnolozima. Odakle si iz Sarajeva?

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk

Mislim Federacija ili RS?

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk

Iz RS-a sam. Fora je sto je ovo izgleda neki novi zakon jer do sada nikome nisu trazili taj tehnoloski projekat. Za akcize mi nisu rekli nista sem da pivo spada u prereambene proizvode.Sto se analize tice potrebno je uraditi analizu piva sto prije jer sanitarna inspekcija moze traziti analizu na uvid. Na pitanje koliko cesto treba raditi analize nisu mi znali odgovoriti, kao recice ti inspektor kad dodje nekada. luda kuca, niko nista ne zna tacno.
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Legalizacija proizvodnje piva
(11.10.2017, 07:34 )MagarACDC Wrote:
(11.10.2017, 02:08 )AleksandarV Wrote: Mogu te povezati sa kolegama tehnolozima. Odakle si iz Sarajeva?

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk

Mislim Federacija ili RS?

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk

Iz RS-a sam. Fora je sto je ovo izgleda neki novi zakon jer do sada nikome nisu trazili taj tehnoloski projekat. Za akcize mi nisu rekli nista sem da pivo spada u prereambene proizvode.Sto se analize tice potrebno je uraditi analizu piva sto prije jer sanitarna inspekcija moze traziti analizu na uvid. Na pitanje koliko cesto treba raditi analize nisu mi znali odgovoriti, kao recice ti inspektor kad dodje nekada. luda kuca, niko nista ne zna tacno.
sto se tice akciza vjerovatno se mora registeovati akcizno skladiste, i mjesecno podnositi izvjestaj i uplacivati akciza na proizvodnju.A sve sto bi eventualno neko knjizio a ne prijavljivo bilo bi problem...ovo za projekat mislim da svi koji proizvode prehrambene proizvode moraju imati...
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Legalizacija proizvodnje piva
Svako kuhanje mora biti propraćeno izdatnicom sirovina, repromaterijala iz magacina i radnim nalogom na određenu količinu koja je skuhana. Na taj način se obračunava akciza za proizvedeno pivo u jednom mjesecu, plaćanje akcize mora se izvršiti do 10. u mjesecu za prošli mjesec. Ne treba akcizno skladište (bar ga meni nisu tražili) ali moraš imati fizički odvojeno skladište gotove robe od proizvodnog dijela. Komplikacija do bola, magacini sirovina i repromaterijala se uvijek moraju slagati sa stanjem gotovog piva i izdatnicama/radnim nalozima jer inspekcija sirovine posmatra kao akciznu robu. Svaka greška u proizvodnji ili povrat robe zbog isteka roka mora biti prijavljena santarnom inspektoru i na to se mora platiti 2% poreza, zapisnički uništiti robu (istresti u kanalizaciju Big Grin) i platiti sanitarni nadzor 50 KM. Još tih sitnica ima samo da se sjetim Sad
Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Legalizacija proizvodnje piva
(12.10.2017, 06:42 )zis Wrote: Svako kuhanje mora biti propraćeno izdatnicom sirovina, repromaterijala iz magacina i radnim nalogom na određenu količinu koja je skuhana. Na taj način se obračunava akciza za proizvedeno pivo u jednom mjesecu, plaćanje akcize mora se izvršiti do 10. u mjesecu za prošli mjesec. Ne treba akcizno skladište (bar ga meni nisu tražili) ali moraš imati fizički odvojeno skladište gotove robe od proizvodnog dijela. Komplikacija do bola, magacini sirovina i repromaterijala se uvijek moraju slagati sa stanjem gotovog piva i izdatnicama/radnim nalozima jer inspekcija sirovine posmatra kao akciznu robu. Svaka greška u proizvodnji ili povrat robe zbog isteka roka mora biti prijavljena santarnom inspektoru i na to se mora platiti 2% poreza, zapisnički uništiti robu (istresti u kanalizaciju Big Grin) i platiti sanitarni nadzor 50 KM. Još tih sitnica ima samo da se sjetim Sad
to je to ,
fiksni troskovi plus ove varijable tipa da ti tura propane isl. u startu kraft pivaru cine nekonkurentnim...em imas trosak jos ako zeznes turu mozes i kaznu popusiti...ovo sto craft pivari rade je vise za pausala i trebalo bi drzavi biti u interesu da to potiče.
i kad obrt registrujes koje bogati zanimanje moras imatida bi na sebe mogo otvoriti proizvodnju piva?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools