Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Premalo hmelja - kako dryhoppati?
Fender24 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Oct 2016
Reputation: 0 Location: Varaždin
Premalo hmelja - kako dryhoppati?
Pozdrav,

skuhao sam pivu prije 4 dana i sad sam skužio da sam stavio premalo hmelja. Po receptu je išao amarilo na 20min i simcoe na 15 min (po 25 grama). Sad je fora u tome da je to bio recept za 10 litara, a ja sam skuhao 20. Sve sam stavio duplo osim hmelja. Huh

Po receptu bi trebao još dry hoppati 7 dana s istim količinama istih hmeljeva. Sad pošto je dupla količina išlo bi po 50grama svakoga, ali pošto sam stavio premalo kod kuhanja ja bi stavio više za dry hoppanje (recimo 70 grama svakoga).

Mogu li na taj način nešto spasiti jer ovako će mi vjerojatno biti loše zahmeljeno? Ili da ostavim originalnu količinu hmelja 10 dana umjesto 7?

Ima netko iskustvo s time?
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Premalo hmelja - kako dryhoppati?
(08.01.2018, 06:08 )Fender24 Wrote: Pozdrav,

skuhao sam pivu prije 4 dana i sad sam skužio da sam stavio premalo hmelja. Po receptu je išao amarilo na 20min i simcoe na 15 min (po 25 grama). Sad je fora u tome da je to bio recept za 10 litara, a ja sam skuhao 20. Sve sam stavio duplo osim hmelja. Huh

Po receptu bi trebao još dry hoppati 7 dana s istim količinama istih hmeljeva. Sad pošto je dupla količina išlo bi po 50grama svakoga, ali pošto sam stavio premalo kod kuhanja ja bi stavio više za dry hoppanje (recimo 70 grama svakoga).

Mogu li na taj način nešto spasiti jer ovako će mi vjerojatno biti loše zahmeljeno? Ili da ostavim originalnu količinu hmelja 10 dana umjesto 7?

Ima netko iskustvo s time?

Ako si na kraju imao 20l piva slobodno stavi po 15-20 grama amarilla i simcoe...gorcinu svejedno neces moci nadomjestiti a imaces sa ovim lijepo slatko pivo
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
Premalo hmelja - kako dryhoppati?
Bice to ok piva, sasvim pristojne gorcine.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
WWW Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Premalo hmelja - kako dryhoppati?
This post was last modified: 08.01.2018, 07:33 by Stane.
Staviš simcoe 30gr i amarillo 70gr i ako si sve ostalo odradio kako treba bila bi to jako fina apa, zavisi kakav je recept a prvenstveno kako je skladišten hmelj

I koliko je star?
Find Odgovori
Fender24 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Oct 2016
Reputation: 0 Location: Varaždin
RE: Premalo hmelja - kako dryhoppati?
Hvala ljudi, baš te me utješili..skoro sam se rasplakao kad sam shvatio kako sam se sjebao Big Grin

Stane, mislim da ću staviti po tvom savjetu 30 i 70 grama..hmelj bi trebao biti u redu...otpakirao sam novih 100 grama i odmah nakon kuhanja vakumirao ostatak i stavio na hladno tako da ne bi trebalo biti problema..nisam siguran u godinu berbe, a ne ide mi se sad u podrum gledati Smile
Find Odgovori
Beer Ranger Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 474
Joined: Sep 2014
Reputation: 4 Location: Sarajevo, BiH
Premalo hmelja - kako dryhoppati?
This post was last modified: 08.01.2018, 09:02 by Beer Ranger.
Ja bih radije količinu hmelja za dry hop uskladio sa % alc i sirovinama. Znači, ostao bih u granicama stila, koliko god je to sada moguće. Ako je APA, a vjerovatno jeste, ne bih pretjerivao sa količinom hmelja. Dovoljno je dodati ukupno 50g.

Kao što reče kolega, ne možeš nadomjestiti gorčinu, jer si hmelj dodavao na 20 i 15 min. što svakako neće dati neku gorčinu ali tvoje pivo će se, u svakom slučaju, popiti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Premalo hmelja - kako dryhoppati?
ja bih tu ubacio sve sto imam od hmelja bez ikakvih kalkulacija Big Grin
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Premalo hmelja - kako dryhoppati?
(09.01.2018, 03:36 )pivska mušica Wrote: ja bih tu ubacio sve sto imam od hmelja bez ikakvih kalkulacija Big Grin

mogo bi jos i od komsije posudit.. Wink
WWW Find Odgovori
Fender24 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Oct 2016
Reputation: 0 Location: Varaždin
RE: Premalo hmelja - kako dryhoppati?
Da, trebao sam malo bolje opisati što sam kuhao, nije APA Tongue

5,5Kg Nova Gradiška Pilsner
0,3Kg Caramel (300)
0,4Kg Biscuit

15 min 25g Simcoe
20min 25g Amarillo
Dryhop: 20g Simcoe i oko 25 Amarillo

M29 French Saison Yeast

Trebala bi biti neka "Farmhouse IPA" ili "Hoppy saison" kako je opisao majstor od kojeg sam prepisao veći dio recepta Smile
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools