Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Uzgoj hmelja
stera Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 118
Joined: Apr 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
Uzgoj hmelja
Zanima me koliko nege trazi hmelj?
Koliko cesto treba da se zaliva, ako treba prska i slicno?
Ja sam zainteresovan za zasad hmelja ali ako zahteva svakodnevno zalivanje onda bolje da ne uzimam.
Jel postoji broj sadnica ispod koje se ne isplati sadnja i gajenje za homebrew-era?
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
RE: Uzgoj hmelja
Poceo sam sada da se raspitujem oko tehnologije, trebalo bi da bude oko 1kg suvog hmelja na 1 cokotu, predpostavljam u ful tehnologiji, ako u ekstenzivnoj tehnologiji bude 500g po cokotu sa 30-40 cokota imaces 15-20 kg suvog hmelja sto je mislim dovoljno za mene koji ne potrosim ni 1kg godisnje za sada. Treba ga sacuvati od 3 glavne bolesti, pepelnica, plamenjaca i verticilijum (uvenuce), taj verticilijum je zajeban jer moze da ti uvene biljka u 1 sezoni i gotovo, tu kod tog verticilijuma nema pomoci samo preventive da se ne pojavi, a citao sam da su aurora, stirian golding i jos 1 slovenacka sorta naj tolerantnije na taj verticilijum koji je najveca opasost, ostale 2 bolesti se lako resavaju hemijskim putem, samo sto za sada ne znam da nabavim te 3 sirte, inace bi samo njih i posadio. Sto se tice vode saznacu i to. Mozda je i branje zeznuto jer se mora za kratak periodu sve obrati, a puno je sisarica k velike su biljke.

Takodje mislim da ima dosta manuelnog rada jer hmelj pusta dosta izdanaka iz glave cokota, a ostavljaju se samo 2 najbolja izdanka do kraja, kao kod loze se zalamaju. U svakom slucaju pokusacu na prolece da napravim konstrukciju i posadim.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj hmelja
imam knjigu o uzgoju hmelja, ako vas zanima mogu to jednom skenirati. knjiga je odlična. samo ne znam kad, kad me popusti išijas Big Grin
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Sad sam i ja kupio na nekoj aukciji knjigu Hmelj od Jana Kisgecija pa cu videti sta ima u njoj o proizvodnji. A ima jos jedna o gajenju industrijskog bilja, pa ima i poglavlje o hmelju.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj hmelja
da, to je ta knjiga Jan Kišgeci. jako opširna sa kompletnim opisom proizvodnog procesa. opisane su i bolesti i tretiranje čini mi se.... ako planiraš saditi, onda je obavezno štivo.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Nabavljeno, iscitacu.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Sto se tice onih sorata iz instituta u NS (robusta i aroma aa od 6-8)javim se kad nabavim i koliko komada pa ko bude hteo dacu mu. To bi trebalo da bude krajem februara.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
evo malo da oživimo ovu temu.

danas posadili dva rizoma. iskopali rupu 40x40x40 cm i u nju usuli vrlo kvalitetan treset, kojeg smo pomješali sa vrlo malo obične zemlje. na dnu smo ostavili isto vrlo malo rahle zemlje kako bi se korijen mogao nesmetano razvijati. na kraju smo zalili sadno mjesto i ogradili žićanom mrežom, kako bi mlade biljke zaštitili od mačaka i druge živine. dodali smo vrlo malo granuliranog NPK gnojiva. ne znam koja je kombinacija, ali se koristi za cvijeće, tako da ne bi trebalo škoditi. razmak između posađenih rizoma je 1,7 m. nadajmo se da će nam uspjeti. inače mjesto je fino osunčano veći dio dana.

evo i par slika

rizomi

[Image: JIWKEgz.jpg]

rupa sa tresetom

[Image: 3mZqLOf.jpg]

treset

[Image: X8nmqGC.jpg]

centennial

[Image: FLJnxu7.jpg]

columbus

[Image: 4Urfs7f.jpg]

evo kako na kraju izgleda sadno mjesto

[Image: UxqxRn9.jpg]

Zivjeli
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Uzgoj hmelja
Čuvaj ti pivo. Ako mačke hoće na hmelj, hoće i ja pivo.

Sent from my Z10 using Tapatalk
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
(05.05.2014, 08:58 )AleksandarV Wrote: Čuvaj ti pivo. Ako mačke hoće na hmelj, hoće i ja pivo.

Sent from my Z10 using Tapatalk

hoće ove na dvije noge Big Grin
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Nabavio sam sorte Aroma, Robusta i autohtonu sortu Backa u institutu za lekovito bilje i alternativne kulture u B.Petrovcu, pa cu dogodine u aprilu imati valjda nesto reznica, voleo bi ako neko ima neki hmelj sa vise a. kiselina da se menjamo ili sta se vec dogovorimo.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
(05.05.2014, 09:55 )attilasabli Wrote: Nabavio sam sorte Aroma, Robusta i autohtonu sortu Backa u institutu za lekovito bilje i alternativne kulture u B.Petrovcu, pa cu dogodine u aprilu imati valjda nesto reznica, voleo bi ako neko ima neki hmelj sa vise a. kiselina da se menjamo ili sta se vec dogovorimo.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

pa to bi bilo lijepo, da se mijenjamo. iz toga razloga smo i uzeli različite sorte. ako nama uspije, nastojat ću da ti pošaljem rizom. naravno, sve zavisi od toga hoće li uspjeti i da li će se dovoljno razviti beer
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools