Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


molim iskusne za savjet
zuzko Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 177
Joined: Mar 2014
Reputation: 3 Location: sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
Zna li neko hoće li se promjeniti,značajno,Ph vrijednost komine ako se mjeri poslije 2-3 dana.U subotu sam kuhao ovu SNPA i Ph mi je bio prenizak.Sada već sumnjam u tačnost ovih Ph papirića pa sam poslije 20-tak minuta odvadio kominu,ohladio je na 20 °C,izmjerio papirićem ali sam i odvadio u čistu teglicu nadajući se da neko u Sa ima Ph instrument zbog provjere.Opet sam radio sa 1/2 čatrnje,1/2 česme bez ikakvih drugih dodataka.OG pogođen.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: molim iskusne za savjet
naravno zuzko postoji velika sansa da ti se prirodno zakiselila ta sladovina uz prisustvo mlijecne bakterije. posebno ako nije bila sterilizirana teglica. do prirodnog zakiseljavanja ti dolazi cim sladovina dosegne temperaturu od 35C. mozes li reci koliko nisko ti je isla pH vrijednost, mogao si probati u destiliranoj vodi papirice. tamo bi trebao pH biti 7.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zuzko Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 177
Joined: Mar 2014
Reputation: 3 Location: sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
(22.12.2014, 02:57 )pivska mušica Wrote: naravno zuzko postoji velika sansa da ti se prirodno zakiselila ta sladovina uz prisustvo mlijecne bakterije. posebno ako nije bila sterilizirana teglica. do prirodnog zakiseljavanja ti dolazi cim sladovina dosegne temperaturu od 35C. mozes li reci koliko nisko ti je isla pH vrijednost, mogao si probati u destiliranoj vodi papirice. tamo bi trebao pH biti 7.
ma ništa onda čekaću rezultate sa Denijevog kalkulatora.Papirići su u redu kada mjerim obadvije vode,pokažu približno rezultatima iz laboratorije ali donja granica im je 5,2 i ne postoji boja koju bi uporedio.Uglavnom izgleda mi prilično niže od 5,2 ako bi nekom logikom odredio koliko je svjetliji dio na ovom mjernom mjestu.
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
@zuzko
Evo malo sam se "igrao" u programu, pa evo moj prijedlog kako bi trebao odraditi vodu za ova dva recepta. Moram napomenuti da mogućih varijanti ima jako puno, sve zavisi kako šta želiš kombinovati.


Attached Files
.pdf   Izvjestaj o projektu vode ZUZKO ALE.pdf (Size: 10.39 KB / Downloads: 22)
.pdf   Izvjestaj o projektu vode ZUZKO TAMNO.pdf (Size: 10.16 KB / Downloads: 4)
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
This post was last modified: 28.12.2014, 09:09 by danny_boy.
@zuzko
Evo uz iste parametre sa novim algoritmom. Ovdje ide napomena da sam minerale ograničio samo na tri koja zuzko može lako nabaviti. Ako bi uključio druge minerale može se i dalje približavati ciljanim vrijednostima, ali to po meni nije toliko bitno.


Attached Files
.pdf   Izvjestaj o projektu vode ZUZKO ALE novi algoritam.pdf (Size: 10.37 KB / Downloads: 24)
.pdf   Izvjestaj o projektu vode ZUZKO TAMNO novi algoritam.pdf (Size: 10.15 KB / Downloads: 10)
WWW Find Odgovori
zuzko Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 177
Joined: Mar 2014
Reputation: 3 Location: sarajevo
RE: molim iskusne za savjet
Malo pitanje.Iz laboratorije sam dobio ove dvije vrijednosti moje vode

1.ukupni alkalitet 190 mg/L CaCo3
2.ukupnu tvrdoću 384 mg/L CaCo3

Buni me što su obadvije izražene u CaCO3 pa koju od ove dvije vrijednosti da pomnožim sa 1,22 da bih dobio bikarbonate HCo3.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: molim iskusne za savjet
ukupnu tvrdocu mnozis sa 1,22
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
JackyQ Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 9
Joined: Dec 2017
Reputation: 0 Location: Hrvatska
RE: molim iskusne za savjet
Pozdrav ljudi
Zanima me po kojem omjeru radite mjesavinu destilirane kupovne i pipovacu ili neku kupovnu
dali moze voda cetina saguaro za sweet stout
Ca 76.2
Na 1.85
Mg 1.19 <16
HCO3 238.5
So4 3.42 <61.9
Cl 3.30

1l cetine na 6l RO + 1.1 g magnezijev sulfat ( brewer friends)
ovo je sastav za litru koliko bi bilo za 7l pitanje je malo blesavo ???
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: molim iskusne za savjet
This post was last modified: 17.10.2018, 02:05 by galabl.
(15.10.2018, 03:33 )JackyQ Wrote: Pozdrav ljudi
Zanima me po kojem omjeru radite mjesavinu destilirane kupovne i pipovacu ili neku kupovnu
dali moze voda cetina saguaro za sweet stout
Ca 76.2
Na 1.85
Mg 1.19 <16
HCO3 238.5
So4 3.42 <61.9
Cl 3.30

1l cetine na 6l RO + 1.1 g magnezijev sulfat ( brewer friends)
ovo je sastav za litru koliko bi bilo za 7l pitanje je malo blesavo ???
Ovde je premalo SO4, Mg i Cl. Mg minimalno 11ppm a Cl bar 90 ppm a SO4 na 40-50ppm za taj "slađi" šmek. Koristi soli MgSO4 i CaCl2.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools