Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Orval
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
Orval
Čudi me da još na forumu nije otvorena tema o Orvalu, kralju trapista Smile Svaki put kad otvorim bocu orvala, baš izguštam maksimalno. Orval je najmlađa trapistička pivara i postoji negdje od 1930.

Pivo je mutno, s ogromnom gustom pjenom koja se drži do samoga dna čaše. Orval je kondicioniran u flašama sa brettanomycesom što mu daje kiselkasti okus specifičan za ovu kulturu. Ovo pivo je poznato kao odlično za odležavanje i zna se da starije flaše kroz vrijeme poprilično mijenjaju okus i miris.

Tri sorte hmelja su korištene i orval, kad je mlad, ima jako izražen hoppiness i gorčinu, kao i voćne arome. Hmeljevi su hallertauer, styrian golding i spalter. Nakon koju godinu hmelj se lagano izgubi, a prevlada karakter kvasca i slada.

Sve u svemu, pivo koje me nikad nije izdalo. Vjerujem da ste ga mnogi probali i da dijelite sa mnom ovo mišljenje Smile

[Image: CbhuBi2.jpg]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
gajba Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,038
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Banja Luka/Doboj
RE: Orval
Dobro pivo, pio sam ga nekoliko puta. Volio bih da sam ga nekad probao u neko jelo, cini mi se da bi islo fino.
Ali nisam siguran da je najmladja, ja sam nekad citao da je Achel ali sad vidim na wiki da ima i mladjih (van Belgije):
http://en.wikipedia.org/wiki/Trappist_beer
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Orval
Ja sam ovo negdje procitao u Bree like a monk knjizi. Jbg vremena se mijenjaju Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Orval
i jest gajba u pravu si achel je najmlađi od belgijskih, moja greška, sad sam provjerio Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 301
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location: New Jersey
RE: Orval
stvarno fino, pitko pivo. Malo veca karbonizacija. Hmelj se ne osjeti uopste, kao ni alkohol. Ipak moram da priznam da meni licno vise lezi Rochefort 6 Tongue

[Image: zlf3p2.jpg]
Sisaj Zvezdo!!!

Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Orval
yankee u orvalu se osjeti hmelj fino. samo što su to sve noble sorte, pa ne znam koliko si imao iskustva s takvim hmeljevima (znam da pretežno američka hoppy piva piješ) jer takvi hmeljevi imaju potpuno drugačiju aromu od američkih sorti i dosta su suptilni. naravno ako je flaša jako stara onda taj hmelj polako blijedi, ali se i dalje mora osjetiti.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
yankee fan Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 301
Joined: May 2013
Reputation: 0 Location: New Jersey
RE: Orval
(30.04.2014, 11:17 )pivska mušica Wrote: yankee u orvalu se osjeti hmelj fino. samo što su to sve noble sorte, pa ne znam koliko si imao iskustva s takvim hmeljevima (znam da pretežno američka hoppy piva piješ) jer takvi hmeljevi imaju potpuno drugačiju aromu od američkih sorti i dosta su suptilni. naravno ako je flaša jako stara onda taj hmelj polako blijedi, ali se i dalje mora osjetiti.

musice, "as guilty as charged" Big Grin
Sisaj Zvezdo!!!

Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools