Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Problem sa karbonizacijom
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Opet zakazala karbonizacija. Isti dan sam radio dvije ture „ Engleskog bitera „svi parametri isti (SG=1,040; OG=1,050) ali poslije 21dan fermentacije jedna tura sa FG=1,008 a druga FG=1,012,kvasac S-04.Sad je pivo u flašama 25 dana ,dodano 8gr/l šećera lagerovano u istim uslovima na cca 20C.Pivo sa FG=1,008 bez primjedbi a ovo drugo gotovo bez karbonizacije,na dnu boce samo zrnaste tamne nakupine malo veće od zrna maka koje zauzimaju cca 70% dna boce u vrlo tankom sloju. Obadvije ture piva su bile u istim uslovima. Kako spasiti ovo pivo? Dali bi pomoglo pivo pretočiti ponovo u buttling bucket
dodati pola kvasca i ponovo flaširati,ili eventualno dodati i malo šećera cca 4gr/l ,valjda neće boce pucati.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Problem sa karbonizacijom
ne znam, nikada nismo imali problem sa karbonizacijom, ništa mi ne pada na pamet. možda ti je do boce. možda ta boca nije dobro začepljena. ne znam stvarno kako to popraviti. otvori još koju bocu pa vidi kakvo je stanje sa njima.
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Izgleda da su sve boce iste,otvorio sam još boca.Do sada nisam ni ja imao takav slućaj pogotovo kad su temperaturni uslovi za relativno brzu karbonizaciju.Danas sam u jednu dodao 2gr šećera pa ćemo vidjeti efekat za 5-6 dana.Sve boce imaju jednak talog pa je i karbonizacija jednako loša.
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Rozultat sa dodavanjem 2gr/l šećera plus kvasac na nekarbonizirano pivo je
gejzir kod otvaranja,na sreću nijedna boca nije pukla.Šta je uzrok zakazivanje karbonizacije nemogu da odredim.Do sada sam kuhao veliki broj tura ,nisu bili neki problemi ali ovaj "biter"je izuzetak jedino se kod njega desi kiks ("biteri"prije ovih tura su bili ok).Piva kuhana prije i poslje ovih par tura "bitera"(10 gajbi) su ok.Sad sam mjerio OG i iznosi 1.012 karbonizacija beznaćajna,planiram sve vratiti u fermentor(pivo je u flašama 35 dana)dodati pola kvasca 04 dodati hmelja za suho hmeljenje pa provjeriti stanje kroz 7-10 dana pa ići na ponovljeno flaširanje uz 8gr/l šećera ,možda nešto spasim.Ima li neko iskustva sa ovakvom situacijom i kako ju kvalitetno riješiti.Hvala na pomoći.
Find Odgovori
spajder76 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 712
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location: doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
Nemam problem sa karbonizacijom nego sa prekarbonizacijom
http://sendvid.com/t4jq2rn7
Find Odgovori
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
RE: Problem sa karbonizacijom
Ovako je i moj Pilsner. Prvo nigdje pjene, a onda nakon par sedmica se prekarboniziralo skroz.
Find Odgovori
Brko Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 404
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Sarajevo
RE: Problem sa karbonizacijom
(14.01.2015, 01:11 )spajder76 Wrote: Nemam problem sa karbonizacijom nego sa prekarbonizacijom
http://sendvid.com/t4jq2rn7

isto i kod mene na dvije ture... IRA i outmeal stout i to nakon 3 sedmice u flasama...

ili sam zajebao sa secerom u sta cisto sumnjam ali ne garantujem ili nije zavrsila fermentacija (i to sumnjam jer sam flasirao nakon 22 dana)... fg je bio u okvirima... ostaje jedino da sprzim 9 gajbi na silu Smile
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
cartman care sipaj u pitcher pokrij folijom i pusti pola sata do 45 minuta da se oslobodi višak co2.onda iz pitchera u čaše. A drugu opciju sam ti rekao, možeš sve otvoriti, pustiti da se malo ispuše i ponovo cepirati.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Brko Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 404
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Sarajevo
RE: Problem sa karbonizacijom
(15.01.2015, 01:04 )pivska mušica Wrote: cartman care sipaj u pitcher pokrij folijom i pusti pola sata do 45 minuta da se oslobodi višak co2.onda iz pitchera u čaše. A drugu opciju sam ti rekao, možeš sve otvoriti, pustiti da se malo ispuše i ponovo cepirati.

kad se dobro ohladi moguce je casu nasuti bez da iscuri Smile
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
Pa znam ali je prekarbonizirano, imaš previše co2 u pivu i kad otpijes zapjeni u ustima, podrigujes ko slon, i to ti i okus mijenja piva. Smile probaj čašu pokraj čaše - jednu probaj iz bokala ovako kako sam ti objasnio, a drugu iz flaše direktno. Vidjet ćeš da ima razlike. Lakše ga je piti, ako ništa.

Sent using Tapatalk
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Problem sa karbonizacijom
Pzdrav svima, dugo vremena vrebam postove na ovom forumu, moram priznati da mi je ovo najdrazi homebrew forum koji postoji. Nakod dugo vremena proučavanja i učenja skuhao sam prvu turu (bohemian pilsner) sa pajdom i pivo je bilo poprilično dobro. E sad me muče neke stvari pa moram pitati.
Pajdo je skuhao sam par tura prije nego smo se udružili i on nikad nije radio karbonizaciju sa dodavanjem šećera ili dekstroze nego flsašira pivo pred kraj fermentacije.
Prvo pivo mu je bilo dobro, drugo pivo bi izbilo iz boce ko gejzir kad se otvori, ovo zadnje koje smo kuhali skupa nije bas bilo dovoljno gazirano. Kažem mu da treba staviti šećera prije flaširanja, a on se ne slaže - kaže da je jednom stavio dekstrozu i da mu je pivo promijenilo okus.
Pitanje - da li je to točno.?? Mijenja li pivo okus kad se stavi šećer.

Pozdrav svima.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Problem sa karbonizacijom
ne shvatam baš najbolje šta ti je kolega radio. kada završi fermentacija (obično oko 21 dan), tj. kada fg ostane nepromjenjen par dana (mjeriš ga npr. 18 i 21 dan) pristupaš flaširanju tog piva. tada se obavezno šećer dodaje, rastvoren u vodi (a neko dodaje i u flaše u čvrstom stanju). taj šećer služi za stvaranje co2, na taj način što ga kvasac pojede i stvori malo alkohola i dovoljnu količinu co2, taman toliko da pivo bude fino karbonizirano. koliko sam shvatio kolega je flaširao neodfermentirano pivo, a to se ne radi.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools