Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Minimum opreme koju morate imati
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
Mozda je onda najbolje da ostavim ovo bure da mi bude drugi fermentor i ovamo uzmem gotovu stvar. Tako ce i biti. Nadam se da ne gnjavim previse, samo pokusavam da mi nijedan detalj ne izostane.
PS Sad pijem La Chouffe koji mi je ostao iz Belgije i toliko mi se svidja ovaj korijander sto se osjeti. Mislim da ce tako nesto biti naredna tura :-).
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
This post was last modified: 05.04.2015, 10:27 by galabl.
Raja, imam mali problem. Curi mi mash tun.
Testirao sam sa vodom.
Koristio sam jedan gumeni dihtung sa unutrasnje strane (slika). Sa vanjske nisam stavio nikakav dihtung, jer kontam da nema svrhe asko unutrasnji propusta, onda bi sladovina curila u zid frizidera. Kako ste vi to rijesili? Jeste li koristili ikakvo ljepilo, silikon, drugaciji dihtung?

Sad na slici vidjeh da kod dihtunga ima mala pukotina i kroz nju curi...Dihtung drzi izgleda..
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Minimum opreme koju morate imati
Kod mene je u vanjskom zidu frižidera veća rupa nego što je promjer česme, tako da su dihtunzi zategnuti samo s unutrašnje i vanjske strane UNUTRASNJEG zida frižidera. Nadam se da si shvatio šta želim da kažem.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
Shvatio.
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
Izjeba me mash tun momacki. Preveliku rupu sam napravio i sad moram uzeti veci nastavak i dihtung za vanjsku stranu unutrasnjeg zida... Idealan dan bio za prvo kuvanje i prodje mi u nerviranju, a sutra radim i pitanje je hocu li ista moci kuvati do narednog vikenda..Poludicu od nestrpljenja!
Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Minimum opreme koju morate imati
samo polako... šta da si počeo sa ukomljavanjem i da ti se javio problem!?
strpljivo i sve će proći kako treba... ja sam to uradio kao i mušica samo sam imao baš dobar silikonski dihtung!
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Minimum opreme koju morate imati
This post was last modified: 05.04.2015, 08:46 by Stane.
(05.04.2015, 06:21 )galabl Wrote: Izjeba me mash tun momacki. Preveliku rupu sam napravio i sad moram uzeti veci nastavak i dihtung za vanjsku stranu unutrasnjeg zida... Idealan dan bio za prvo kuvanje i prodje mi u nerviranju, a sutra radim i pitanje je hocu li ista moci kuvati do narednog vikenda..Poludicu od nestrpljenja!
Možda griješim ali za svaki slučaj, ovaj vanjski dio piknik frižidera (plavi) izbušiš veću rupu a onaj unutrašnji dio (bijeli) izbušiš rupu za pipu postaviš dihtunge sa jedne i druge strane (bijelog dijela) i sigurno nema curenjabeer
Jesi li uvukao bakrenu spiralu u inox mrežicu?
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
(05.04.2015, 08:21 )stane2006 Wrote:
(05.04.2015, 06:21 )galabl Wrote: Izjeba me mash tun momacki. Preveliku rupu sam napravio i sad moram uzeti veci nastavak i dihtung za vanjsku stranu unutrasnjeg zida... Idealan dan bio za prvo kuvanje i prodje mi u nerviranju, a sutra radim i pitanje je hocu li ista moci kuvati do narednog vikenda..Poludicu od nestrpljenja!
Možda griješim ali za svaki slučaj, ovaj vanjski dio piknik frižidera (plavi) izbušiš veću rupu a onaj unutrašnji dio (bijeli) izbušiš rupu za pipu postaviš dihtunge sa jedne i druge strane (bijelog dijela) i sigurno nema curenjabeer
Jesi li uvukao bakrenu spiralu u inox mrežicu?

Tacno to cu i uraditi, samo nigdje ne mogu naci odgovsrajuce podloske da pritisnu dihtunge s obe strane bijelog zida, danas cu to kod tokara, nema druge. Spiralu sam uvukao u inoks mrezicu ;-)
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
Konacno smo stari i ja uspjeli nekako rijesiti problem curenja Mash tuna.
I dalje malo kapa, ali zanemarljivo.
Imam 2 pitanja:
Da li kudelja moze da bude unutar mash tuna posto smo nju koristili za bolje dihtovanje?
Takodje, radio je i pistolj za plastiku kojim su zalijepljeni neki rubovi, da li je ta plastika iz patrona mozda stetna?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Minimum opreme koju morate imati
Hm, hm Smile štap i kanap varijanta, kudelja ne znam da li će škoditi i da li može pustiti okus, ali u svakom slučaju prirodna je i nije štetna. A ova plastika iz pištolja za ljepilo stvarno ne znam. Je li u kontaktu sa sladovinom ili samo s vanjske strane?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
jakovc Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 128
Joined: Nov 2013
Reputation: 0 Location: Čitluk
RE: Minimum opreme koju morate imati
Znam da patrone od pistolja za plastiku ne podnose temperaturu mogao bi imati velik OG ako se istopiBig Grin
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
U kontaktu sa sladovinom je i plastika i kudelja, kudelju bih mozda mogao i skinuti, nije ni trebala biti unutra, al stari je to uradio bez mog znanja.
Sipao sam vodu unutra temperature oko 55 stepeni i nije se nista istopilo. Probacu i sa visom, od nekih 80 stepeni mozda..
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools