Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Kegging
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Kegging
Ja mućkam ukupno 15-20ak minuta iz par navrata. Ako je pivo hladno onda se brže karbonizuje.
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
Pop Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 122
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Slavonski Brod
RE: Kegging
(23.10.2015, 11:00 )rafter Wrote: Ja mućkam ukupno 15-20ak minuta iz par navrata. Ako je pivo hladno onda se brže karbonizuje.

Da, ovi internećani uglavnom koliko sam skužio gaziraju na sobnim temperaturama od 1-5 minuta!Huh
Možda su prethodno ohladili keg.
Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: Kegging
Vjerovatno.
A može biti i sobna temperatura ali bi trebalo malo duže da traje.... u svakom slučaju meni tek za dva dana bude top karbonizirano!
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Kegging
Eto slučajno radim (već 8 godina) u punionici vode pa znam iz iskustva (kad proizvodimo gaziranu vodu) da ako je voda toplija od 10-12C stupnjeva, CO2 se slabije otapa u vodi i karbonizacija bude slabija.
Nisam nikad radio sa kegovima ali pretpostavljam da je i kod piva stvar ista - što hladnija piva to se bolje CO2 otapa u njoj, te naravno manja je potrošnja CO2 jer je veca iskoristivost.
Find Odgovori
Pop Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 122
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Slavonski Brod
RE: Kegging
This post was last modified: 23.10.2015, 12:15 by Pop.
(23.10.2015, 11:40 )spageti Wrote: Eto slučajno radim (već 8 godina) u punionici vode pa znam iz iskustva (kad proizvodimo gaziranu vodu) da ako je voda toplija od 10-12C stupnjeva, CO2 se slabije otapa u vodi i karbonizacija bude slabija.
Nisam nikad radio sa kegovima ali pretpostavljam da je i kod piva stvar ista - što hladnija piva to se bolje CO2 otapa u njoj, te naravno manja je potrošnja CO2 jer je veca iskoristivost.

Hvala ti na odgovoru, ali to znam.
Mene zanima da li moram mućkati dok god ne prestane ići CO2 ili?

Inače ne bi radio tako, ali igrom slučaja eto moram iskarbonizirati 10-tak komercijalnih kegova što 30-litarskih, što 50-litarskih.
Dosad sam gazirao tri kega na 12-tak stupnjeva mućkanjem od 5-6 minuta. Uopće neznam šta ću dobiti.
Find Odgovori
kmnccc Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Srbija
RE: Kegging
Par pitanja od mene.

Da li pri karbonizaciji mora da ostane keg povezan sa gasom ili može da se nabije određeni pritisak i da se isključi (da bi se hladilo)? Malo mi je nezgodno da uguram bocu u frižider a ne mogu da zatvorim vrata ako ostane spolja.

Nakon karbonizacije, koji vam pritisak ostane u kegu kada ostavite pivo da odležava? Da li se skroz ispusti da ne bi karboniziralo idalje ili ostane neki mali pritisak u njemu?

Koji pritisak stavite kada povežete keg na točilicu? Da li taj pritisak utiče da se pivo dodatno karbonizuje ako duže stoji povezano tako?
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kegging
(05.11.2015, 03:57 )kmnccc Wrote: Par pitanja od mene.

Da li pri karbonizaciji mora da ostane keg povezan sa gasom ili može da se nabije određeni pritisak i da se isključi (da bi se hladilo)? Malo mi je nezgodno da uguram bocu u frižider a ne mogu da zatvorim vrata ako ostane spolja.

Nakon karbonizacije, koji vam pritisak ostane u kegu kada ostavite pivo da odležava? Da li se skroz ispusti da ne bi karboniziralo idalje ili ostane neki mali pritisak u njemu?

Koji pritisak stavite kada povežete keg na točilicu? Da li taj pritisak utiče da se pivo dodatno karbonizuje ako duže stoji povezano tako?

Ja bih ovako, ako imaš mogućnost hlađenja kega. Pretočiš u keg pivo, pustiš co2 u njega, ispustiš co2 i to ponoviš par puta kako bi zrak izbio iz kega. Nakon toga bih opet stavio co2 na pivo na recimo 1,5 bara kako bi se keg ispunio sa co2. Tako bi držao nekoliko minuta. Stavio bi keg na hlađenje 24 sata i nakon toga spojio na 2 bara i prisilno karbonizovao.

Ostane ti pritisak u kegu nakon karbonizacije, a neposredno pred spajanje na točionik ispustiš malo co2, ali ne sve, da ti pivo manje pjeni.

Dovoljan ti je manji pritisak oko 0,5 bara, samo da ti protjera pivo kroz točilicu. Kada završiš sa feštom skineš keg sa co2.
Find Odgovori
kmnccc Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Srbija
RE: Kegging
@mange_tout!, hvala na odgovoru. Ne reče mi koji pritisak se stavi da pivo odleži. Negde oko 1 bar ili 2 bara ostavim odmah nakon prisilne?
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kegging
(06.11.2015, 05:19 )kmnccc Wrote: @mange_tout!, hvala na odgovoru. Ne reče mi koji pritisak se stavi da pivo odleži. Negde oko 1 bar ili 2 bara ostavim odmah nakon prisilne?

Mi ga ostavimo na pritisku na kojem je rađena karbonizacija sve do konzumacije. Prije nego ga priključimo na točionik izdušimo malo pritiska. Kada završimo sa feštom, nadrukamo opet mmalo co2 u keg i ostavimo ga sa strane.

Edit: dakle ako si radio prisilnu na 2 bara, taj pritisak i ostane u kegu do konzumacije.
Find Odgovori
kmnccc Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 43
Joined: Nov 2014
Reputation: 0 Location: Srbija
RE: Kegging
Hvala na objašnjenju, sada je sve jasno Smile

Još jedno laičko pitanje koje možda i ne pripada ovoj temi... Nakon karbonizacije u kegu, da li pivo ostavljate na sobnoj temperaturi da odležava ili je pogodno da stoji na što hladnijem mestu? Nešto kontam, ako stoji na hladnom sa co2 pod pritiskom od 2 bara, da se ne pregazira?
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kegging
(07.11.2015, 01:12 )kmnccc Wrote: Hvala na objašnjenju, sada je sve jasno Smile

Još jedno laičko pitanje koje možda i ne pripada ovoj temi... Nakon karbonizacije u kegu, da li pivo ostavljate na sobnoj temperaturi da odležava ili je pogodno da stoji na što hladnijem mestu? Nešto kontam, ako stoji na hladnom sa co2 pod pritiskom od 2 bara, da se ne pregazira?

Mi ti majstore sve na sobnoj radimo. I prisilno karbonizujemo i onda ostavimo pos pritiskom par dana. Nekada bude pivo i hladno poslije cold crasha, kao što nam je sinoć bilo Smile
Find Odgovori
Pivarunajavi Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 286
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Kegging
Pozdrav ekipa, ako moze odgovor na sledece pitanje: Nabavljam corny kegove, pa mi trebaju ball lock prikljucci. E sad postoje dvije vrste ovi u nasem regionu koji kostaju oko 25 EUR. par, a na ebay ima da se nadje i za manje od 10 $ par. Da li je neko narucivao ove iz kine? Da li mi je to pametno da narucujem?
Using Tapatalk
WWW Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 61 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools