Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Problem sa karbonizacijom
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
(20.02.2013, 03:06 )pivska mušica Wrote: hehe, a ti se čudiš što ti je tamno pivo. pa to je hrpa specijalnih tamnih sladova.

Jeste ali sam jos koristio 8 kg obicnog slada, tamam kolicine za turu Altbier-a i boja super. Samo promjenim hmelj i kvasac i izbacim lemongrass i eto. Zivjeli
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
više municha mora ići u altbier, a i kristala. nije samo boja u pitanju nego i okus. Zivjeli
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
(20.02.2013, 03:38 )pivska mušica Wrote: više municha mora ići u altbier, a i kristala. nije samo boja u pitanju nego i okus. Zivjeli

Imam tvoje recepte za Alt pa cu njih kopirati uz dopustenje naravno. Big Grin
Find Odgovori
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
koliko bi približno trebalo čekati da se iskarbonizira pivo
danas sam probao jednu flašu i skoro da je bez co2 (u srijedu flaširano)
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
minimum 15 dana moraš čekati, ali to dosta zavisi i od temperature na kojoj stoje flaše.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Nekako mi je prva tura bila bolje karbonizirana za taj period od 3 dana(znam da nije to to ali morao sam probati Smile
Temperatura je 19-20 konstantno
Bojim se da nisam zeznuo sa dužim držanjem na 7-8C kvasac(4 dana)??
dodano 210gr šećera na 28L
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
nisi ništa zeznuo nego prilikom cold crasha se više kvasca istaložilo (što i jeste cilj), pa si u flašama imao manji broj ćelija kvasca, a samim tim kvascu treba nešto duže vremena da refermentira i karbonizira pivo. uostalom to i jeste cilj, jer ne želiš 1 cm taloga u flašama, nego 1-2 mm. inače, nemaš šta da probavaš pivo treći dan nakon flaširanja. kao da ga nisi ni probao. šteta piva. Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
to je dobra vijest
ma morao sam jedno, ko bi ga čekao, a više da isprobam ukus nove pive Smile
Find Odgovori
Alivio Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 18
Joined: Mar 2013
Reputation: 0 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
Savjest mi nalaže da se uključim u ovu temu o karbonizaciji piva ..
Nakon puno skuhanih tura sam i sada ponekad zbunjen rezultatima ..
Dogodilo mi se da mi se pivo nije htijelo karbonizirati na 23 C* ni nakon desetak dana u podrumu po ljeti (vani 35 C*) ..
Dogodilo mi se da se pivo karboniziralo nakon 22 sata na 18C* i ništa se nije puno promijenilo ni nakon 10 ,20 ili 30 dana (pjena savršena) ..
Dogodilo mi se da je sladovina ostavljena u dvolitrenu plastičnu bocu za starter bez dodavanja kvasca u hladnjaku na 8C* nakon desetak dana fermentirala i ispalo odlično pivo ..
Find Odgovori
maselv Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location: Ruma
RE: Problem sa karbonizacijom
Moje prvo pivo(Aurora ale) je na karbonizaciji.Dodah otprilike oko 8,5gr/l.Proces karbonizacije je u toku vec 9-ti dan,na temperaturi oko 20C.Pre tri dana sam gledao boce i zapazio,kvasac se istalozio na dno boca,a ja sam ga protresao u boci,u nadi da ce dati jos malo CO2,jer mi se cini da i nije bas pivo bogato sa mehuricima,pa dal'je u redu dirati pivo tokom karbonizacije?
I jos nesto....koje su najnize temperature karbonizacije?Cenim da je to za moj slucaj oko 15C,s obzirom da sam radio sa safale S04.Shodno Henrijevom zakonu,na toj niskoj temperaturi(ako je kvasac neuspavan) izdvojice se najvise CO2 u pivo,zar ne?Moze li se tako ubrzati karbonizacija?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
maselv taj henrijev zakon nema nikakve veze sa količinom CO2 koju ćeš dobiti na karbonizaciji, nego samo sa njegovim rasporedom, odnosno omjerom CO2 otopljenog u pivu i onoga koji će se nalaziti u praznom prostoru između čepa i piva. kad pivo ohladiš više će se CO2 otopiti u pivu i obratno, kad ga utopliš više će se CO2 osloboditi iz piva opet u onaj prazan prostor. znači ukupna količina CO2 u flaši ovisi isključivo o količini šećera koju si dodao u pivo.

zato kad dobro ohladiš pivo u frižideru ono manje pjeni, čuje se kraći psssss, ali zato stvara jači osjećaj grebanja mjehurića po jeziku jer ima više otopljenog CO2 u samom pivu.

što se tiče ubrzavanja karbonizacije, to možeš postići samo zagrijavanjem boca na sobnu temperaturu ili nešto više (recimo na 22-23°C) a ta temperatura na kojoj ti držiš je stvarno niska i bilo bi dobro da to povećaš. inače, flaše ni ne probavaš minimalno 15 dana nakon flaširanja i ovo je minimum, minimuma samo da bi probao jer sve prije toga bezveze otvaraš pivo koje još nije spremno za konzumaciju. može se probati, naravno, ali to je prerano.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
maselv Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location: Ruma
Smile  RE: Problem sa karbonizacijom
Hvala Pivska Musice na pojasnjenju nekih stvari u vezi karbonizacije.Nisam ni probavao pivo do sada,samo sam ga muckao jedanput u flasama da vidim mehurice i penu,te da kvasac rastresem sa dna,misleci da ce tako biti brze karbonizirano.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 15 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools