Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Refraktometar
Rodney Offline
1.080 OG, 7,93% ABV
*****

Posts: 1,095
Joined: Feb 2014
Reputation: 3 Location: Sweden
RE: Refraktometar
@radobolja - i ja ponekad ubacim hidrometar u fermentor, ali mislim da je sa refraktometrom praktičnije i manje kontakta sa pivom, pa čak i sa dezinficiranim stvarima.

Ima jeftinije na netu, ali ovo je shop cijena, pa se može otvoriti, razgledati, a i oni što rade mogu pokazati kako se koristi.
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Refraktometar
a meni se učinila ova cijena sasvim dobra. čini mi se da sam ja upratio negdje da je refraktometar po 100 dolara i više. meni je hidrometar zakon, ali što ne bi imao još jedan ekstra dodatni dio opreme. mislim kada si već spreman i voljan idvojiti novac.
Find Odgovori
radobolja Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 236
Joined: Jul 2013
Reputation: 1 Location: Mostar
RE: Refraktometar
(13.08.2015, 09:33 )Rodney Wrote: @radobolja - i ja ponekad ubacim hidrometar u fermentor, ali mislim da je sa refraktometrom praktičnije i manje kontakta sa pivom, pa čak i sa dezinficiranim stvarima.

Ima jeftinije na netu, ali ovo je shop cijena, pa se može otvoriti, razgledati, a i oni što rade mogu pokazati kako se koristi.

mislim da se na refraktometru nećeš zeznuti ako ga naručiš poštom, ako i bude odstupanja lako se podešava sa malo destilirae vode i odvijačem. a upotreba je vrlo jednostavna tako da ne treba školovanje za to Smile, ima videa na netu dosta o tome.
@mange ima ih po 500$, to su profesionalni, koriste ih u laboratorijima itd, a nama pivarima su dovoljni jeftini, nije nužna velika točnost, piva se popije svaki put kakva god ispala 5 ili 6 ABV
Zivjeli
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Refraktometar
Da li je tko od vas koristio refraktometar sa duplom skalom - Brix i SG.
Evo gledam jednog na ebayu pa se mislim pošto ima dvije skale hoce li brojevi biti presitni na SG skali pa da mi bude teško očitavati.
Nema nigdje samo sa SG skalom vec samo sa Brix - pa možda uzeti birx pa preračunavati.
Što kažete?

http://www.ebay.com/itm/181932005040?_tr...EBIDX%3AIT
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Refraktometar
Ja imam taj dupli. Fakat je sitno, moze se vidjeti, ali patnja, moras dobro " nasiljit' " oko Smile, ali ide.
Posto ionako radim sa Plato, meni je Brix ok za preracunati, pa OG ne gledam vise.
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Refraktometar
Da li su ti obje skale sitne ili samo SG. Po slici mi izgleda da se Brix bolje vidi.

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Refraktometar
Hydrometar je zakon, jeftin pouzdan.
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Refraktometar
Je, sve stoji, ali mi je dopizdilo hladiti sladovinu prije kuhanja da izmjerim SG. Bas mi treba refraktometar.

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Refraktometar
This post was last modified: 22.09.2016, 07:23 by Stane.
Hladna voda, malo leda, veća posuda za vodu, manja menzura i za 10 minuta imaš 20cbeer
Find Odgovori
branko21 Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 22
Joined: Jul 2016
Reputation: 2 Location: croatia
RE: Refraktometar
Spageti,refraktometar je odlična stvar,svakog trenutka imaš brzi rezultat od SG pa sve do OG. Skale nisu problem dobro se vide,izoštriš po potrebi. Poslije obavezno mjerenje sa hydrometrom da se ne zezaš sa pretvaranjem jer s njim ne može mjerenje ako ima alkohola(imaju tablice ali ja to ne koristim).Poslie mjerenja staklo obriši i isperi sa destilovanom vodom da se ne stvori sloj kamenca i može biti dugo.
Find Odgovori
spageti Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 544
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: Zadar
RE: Refraktometar
Ma sve 5 ljudi, samo sam pitao da li se dobro vide skale na refraktometru sa duplom skalom, da znam hocu li uzeti sa jednom ili dvije skale. Kao sto rekoh dopizdilo mi hladiti sladovinu da je izmjerim hidrometrom pa ganjam neki refraktometar. Sad samo na glas razmisljam da li uzeti sa dvije ili sa jednom skalom. Eto o tuda kenila lavina savjeta heheh. Momci pravi ste!

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Refraktometar
Ako možeš, uzmi sa jednom skalom. Komocije radi Smile što da ne. A brzina i jednostavnost očitavanja sa samo par kapi sladovine je neuporediva.

Sent from my ZTE Blade V6 using Tapatalk
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools