RE: Problem sa karbonizacijom
This post was last modified: 12.05.2015, 10:51 by spageti.
Nisam znao gdje bi postavio ovaj post, ali posto smo vec raspravljali o tome u ovoj temi da se jos jednom nadovezem na iskustvo koje sam imao pa da ga podjelim sa vama.
Ako treba neka ga Admin premjesti.
Upoznam tipa (živi u Pragu) koji proces kuhanja piva radi identično ko moj pajdo.
Uglavnom objasnio mi je svoju proceduru (poštujem ali se ne slažem sa tim).
Cijela procedura ukomljavanja i kuhanja je više manje ista, međutim fermentacija je ta koja mi ne drzi vodu.
Kada stavi kvasac u pivo on čeka da mu FG padne na 30% od OG-a i tada bez secera stavlja pivo u boce neka se karbonizira "prirodnim" secerom koje je izvukao iz slada tijekom ukomljavanja.
Drugim jriječima ne dododaje nikakav šećer niti pušta da pivo odfermentira do kraja.
Uporno mi tvrdi da ce takjo pivo biti bolje (nisma imao priliku se uvjeriti u to jer ono sto sam probao nije nista spektakularno, naprotiv.)
Meni je takav način proizvodnje nelogičan jer na taj način ne možeš nikad izbistriti pivo, ne možeš obaviti sekundarnu fermentaciju, ne možeš suho hmeljiti i na kraju masu "smeća" guraš u bocu sa pivom.
Uglavnom on ne podržava metodu koju ja koristim,jer kao šećer mijenja okus piva na gore, a ja njegovu jer sam se uvjerio u suprotno.
Pokusao sam mu objasniti nedostatke takvog procesaa ali covjek drzi po svome - da ponovim, poštujem ali se ne slažem. Želim mu puno uspjeha u kućnom pivarstvu.
Dođe mi da napravim jednu turu, pa pola sa šećerom, a pola bez pa da vidim TU razliku u okusu - čisto iz znatiželje.
Znam da ste vec komentirali iskazali svoje mišljenje o ovakvom primjeru proizvodnje (u slučaju mog pajde), ali eto ispada da nije sam i čisto da vam predočim neke od "stilova proizvodnje" domaćeg piva i nečija razmišljanja u pivarstvu.
Pozdrav