Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Prilagođavanje vode za pivarstvo
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Ovako imas pet koraka u EZ kalkulatoru.

1. Unosenje pocetne vode

Ovdje unosis pocetni mineralni profil vode. S obzirom da ces ti koristiti 100% RO vodu, pod 'A' ne unosis nista, nego samo pod 'B' Volume.

Ja sam pretpostavio da ces koristiti 15+15 l vode samo za primjer. Znaci 15l za mash i 15l za ispiranje. Ti naravno unesi prave kolicine.

Ispod oznaci 100% distilled or RO.

(U slucaju kada mijesas neku vodu poznatog sastava sa RO vodom, onda gore pod 'A' unosis mineralni profil te vode, a ispod oznacis s koliko % RO vode mijesas.

[Image: image.png]

2. Unos sladova iz recepta

Ovdje unosis jednostavno kolicine sladova koje ces koristiti. Na zalost nemaju svi sladovi u bazi, nego samo neki najosnovniji, tako da za neke egzoticnije sladove moras saznati pH vrijednost. Bitno je unijeti dobre kolicine i za karamelne sladove pravi EBC, jer na osnovu toga se izracunava i pH komine. Ovdje sam opet proizvoljno odabrao kolicine, ti ces staviti one koje imas u receptu.

[Image: image.png]

3. Provjeravanje pH

Treci korak ti pokazuje koliki je pH komine uz gore unesenu vodu i sladove. Ako je u crvenom treba ga prilagoditi u slijedecem koraku. Ovdje vidimo da je iznad 5,6 i trebamo ga spustiti.

[Image: image.png]

4. Prilagodjavanje pH vrijednosti komine

Cetvrtim korakom u kalkulatoru se prilagodjava pH uz pomoc dvije stvari: a) mineralnim solima i b) kiselinom/acid maltom. Rijetko ili nikad ces imati potrebu povecavati pH vrijednost (korak 4b), u 99,99% slucajeva se pH vrijednost smanjuje (korak 4a). Ja sam ovdje stavio 2ml mlijecne kiseline i 11g gipsa (50% u mash + 50% u lonac), 4g CaCl (50% u mash + 50% u lonac) i 4g MgSO4 (50% u mash + 50% u lonac). Nakon toga pH vrijednost se smanjila u prihvatljivi rang.

[Image: image.png]

5. Ukupni mineralni sastav piva

Zadnja sekcija u ovom excelu je zapravo pregled ukupnog mineralnog sastava piva. Tu vidimo odnos sulfata i klorida i tu vidimo ciljani mineralni sastav piva.
Cilj je da ovdje dobijes zeljene velicine, a u isto vrijeme zadrzis pH komine u rangu izmedju 5,2-5,6. Nadam se da sam pomogao. Kad savladas ovaj EZ preporucujem da skines dannyev kalkulator koji je po mom misljenju puno bolji i jednostavniji za koristenje.

[Image: image.png]
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Messages In This Thread
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by zis - 18.11.2012, 08:14
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by zis - 19.11.2012, 04:29
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by Pop - 23.08.2013, 12:04
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by Pop - 23.08.2013, 06:30
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by Pop - 24.08.2013, 08:57
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by Fix - 11.11.2013, 05:50
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by Fix - 11.11.2013, 07:06
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by Fix - 13.11.2013, 03:44
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by pivska mušica - 09.03.2016, 11:11
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo - by zis - 11.03.2016, 07:40
Prilagođavanje vode za pivarstvo - by mirren - 23.09.2018, 12:45

Forum Jump:


Users browsing this thread: 38 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools