Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Kegging
bhgr1 Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 410
Joined: Apr 2015
Reputation: 2 Location: Gračanica
RE: Kegging
This post was last modified: 25.07.2017, 10:35 by bhgr1.
Ma imam jednog lika sto prevozi polovne stvati iz njemacke pa ce mi prebaciti. Ne bi da se zezam da sam prevozim, izace me na istu cijenu..
Hvala na savjetu u svakom slucaju.
Nothing ever tasted better than a cold beer on a beautiful afternoon with nothing to look forward to than more of the same.
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: Kegging
This post was last modified: 15.09.2017, 03:41 by Quesheii.
Pozdrav!
Planirao sam u sljedecih mjesec-dva poceti kegirati.Dosta sam citao ali opet prije kupovine da se posavjetujem sa Vama.
Ima u ponudi dosta freezera od 300-700KM.Na šta treba obratiti paznju?

Trenutno od svega imam 3 bureta od 50l sa S tipom kacenja (Sarajevsko pivo).
Da li se coupler moze kaciti direktno na cep ili treba uzeti S Type extractor tube

http://beercooler.en.alibaba.com54678257...fragment_=

Da li su ok ovi coupleri?
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40...e&_sacat=0
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Kegging
kako da provjerim da li mi se piva dovoljno karbonizirala?
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Kegging
(04.10.2017, 09:43 )zlimfur Wrote: kako da provjerim da li mi se piva dovoljno karbonizirala?

Postoji samo jedan način Smile
WWW Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Kegging
toga sam se i bojo.. jel moram bas na tocionik da spajam, ili mogu party tap na ovaj m-type keg spojiti?
WWW Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Kegging
(04.10.2017, 09:45 )zlimfur Wrote: toga sam se i bojo.. jel moram bas na tocionik da spajam, ili mogu party tap na ovaj m-type keg spojiti?
Pa mozes mislim i na party tap, naravno ako imas sve konektore. Nema potrebe da spajas na tocionik.
WWW Find Odgovori
Stane Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,656
Joined: Jan 2014
Reputation: 5 Location: Tolisa (Orašje)
RE: Kegging
(04.10.2017, 09:45 )zlimfur Wrote: toga sam se i bojo.. jel moram bas na tocionik da spajam, ili mogu party tap na ovaj m-type keg spojiti?
Jadan ti, to je onaj baš iskonski strah koji ledi krv u žilamaBig Grin
Jučer sam kegirao wit za festival, malo je tanji ali je ispravan za sad:thumbsup:
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Kegging
ja ne znam sta ce biti s ovog, danas sam ga konto kegirat, ohladit i prikljucit na CO2.. malo mi je i grlo stradalo od prehlade, pa ne osjecam vise onako gorcinu ko neki dan.
WWW Find Odgovori
adisrebrenik Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 241
Joined: Sep 2014
Reputation: 1 Location: bosna
RE: Kegging
(04.10.2017, 10:54 )zlimfur Wrote: ja ne znam sta ce biti s ovog, danas sam ga konto kegirat, ohladit i prikljucit na CO2.. malo mi je i grlo stradalo od prehlade, pa ne osjecam vise onako gorcinu ko neki dan.

moje iskustvo u dosadasnjem skromnom vremenskom periodu u kojem kegiram:
dva dana na dva bara na nekih 20 c
ovo je neka osnova, sve dalje je opet matematika iskustvo, učenje-ja sam do sad skontao što mi treba da je karbonizirano, te da mi ne pjeni kad se toči.

-a zanji put sam se uvjerio ove gore konstante mijenja receptura/stil piva -pa treba malo i to uskladiti-veci pritisak karbonizacije, niža temperatura duži period isl...(tabele sam gledao al mi je to sve špansko selo za sad).

poz
Find Odgovori
Pop Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 122
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Slavonski Brod
RE: Kegging
Ohladim keg na 2-3°C, pustim tlak 1.2-1.5bara i držim 2-3 dana.
Zadnji put sam ohladio keg na 2°C pod tlakom od 1.5bara i držao 24 sata, spojio na točionik i dao Stanetu da proba...fino se gaziralo.
Find Odgovori
Quesheii Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 37
Joined: Feb 2016
Reputation: 0 Location: SARAJEVO
RE: Kegging
Pozdrav!
Kompletirali smo neki setup za tocenje pive (Kegovi 50l G tipa, CO2 boca, Coupler G tip, Tocionik suhi,crijeva i ostalo.)
Citao sam o kegiranju ali bih volio provjeriti jesam li ja to dobro skontao.

1. Sanitacija opreme i kega
2. Zatvorim keg, stavim coupler i ubacim CO2 u keg pa ispustim.Tako tri puta dok iz kega ne izadje sav vazduh i ostane CO2
3. Otvorim Keg i natocim keg pivom, zatvorim keg, pustim CO2 i na osnovu temperature i pivskog stila odredim na koliko bara ce se gazirati i koliko dana.
4. Poslije kacim na tocionik i tocim na istoj temperaturi i istom pritisku na kome je karbonizirano.

Sad imam par pitanja i nedoumica.
1. Na kojoj temp i pri kojem pritisku i koliko dana bi karbonizirali American IPA (meni ispada da za 2,5CO2 na 18C, pritisak treba biti 1,73 bara, dana?)
2. Kada stavim coupler i na ulaz prikljucim CO2 on naravno izlazi na izlaz. Prilikom karbonizacije da li taj izlaz zacepim metalnim cepom ili postoji neki drugi nacin?
3. Ako se odlucimo na karbonizaciju šecerom, negdje sam procitao da je razlicit odnos grama šecera po litru u odosu na karbonizaciju u flašama.Znaci koliko ide dekstroze po litru piva ako se karbonizira u kegu?

Hvala!
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kegging
1. Tako je
2. Ništa posebno nečeš postići, jer ćeš ponovo otvoriti keg i zrak će ući. Tako se radi sa corniy kegovima, ali tek nakon što se natoči pivo u njega. Možeš izbiti zrak tako što ćeš neposredno prije pretakanja piva u keg, spustiti jedno dezinfikovano crijevo na dno kega i kroz njega laganim pritiskom co2 izbiti zrak. Nakon toga pretočiti pivo iz fermentora u keg.
3 i 4 tako se to radi

Pitanja
Ja obično ne karbonizujem preko tabele. Stavim na 2.3-2.5 bara u frizider 36-48 sati, ili nekoliko dana na sobnoj temperaturi. To bi mogao neko da odgovori ko koristi tabele, npr @danny boy
2. Sravi pipu na izlaz i neće izlaziti pivo.
3. Miwlim da ti isto ide šećera, ali ni u ovo nisam siguran
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 20 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools