Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Specijalni sladovi
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Specijalni sladovi
This post was last modified: 27.07.2013, 01:40 by Sile.
opet i roasted bi u pravilu u omjeru 1-1.5% trebao kao i black po toj teoriji dati dio okusa, međutim ako radim primjera pšenični dunkelweizen i trebam dobiti tamniju boju onda ću koristiti black, a opet ne bi trebao sa njime dobiti i taj okus u pšeničnom pivu. barem mislim ipak je u malom malom omjeru do 2%.

možda je u tom slučaju chocolate bolja solucija
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Specijalni sladovi
U dunkelweizen se stavlja chocolate u pravilu....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Specijalni sladovi
Onda sam taj odgovor tražio Smile

Ne znam da li je bilo,ali evo: http://www.onebeer.net/grainchart.html
Find Odgovori
maselv Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location: Ruma
RE: Specijalni sladovi
Kako stoje stvari sa ph vrednosti tamnih sladova?Konkretno,koristim brewferm sladove(roasted barley,black malt i chocolate),pa da bih dobio prihvatljiv ph komine,trebao bih znati i ph tih sladova da to sracunam u water kalkulatoru.Ima li nekih vecih odstupanja u ph vrednosti medju njima?Proizvodjac brewferm u svojoj specifikaciji ne daje podatak o ph vrednosti.Vec sam sa tim sladovima radio jedanput stout,i jedanput porter,ali sam profulao sa ph komine,sto nije slucaj kada radim svetla piva,
pozdrav
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Specijalni sladovi
a koji kalkulator koristiš? nigdje se u ovim kalkulatorima koje ja koristim ne unosi pH vrijednost slada, nego je EBC boja slada mjerilo za kiselost slada, a softver sam poslije to u formulama preračuna kao efekt na kiselost komine.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
maselv Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location: Ruma
RE: Specijalni sladovi
a ha,znaci tako to ide,na osnovu EBC-a.Koristim ovde preporuceni EZ water calculator,meni se cini da se u njemu mogu menjati ph vrednosti sladova.No,u svakom slucaju otklonjena je dilema,hvala.
Find Odgovori
illuminated Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 143
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Gelsenkirchen
RE: Specijalni sladovi
This post was last modified: 15.08.2013, 02:59 by illuminated.
imaju ti kalkulatori vec izmjerene pH "sladova" tako reci.

(To je ustvari samo mjerenje pH pri ukomljavanju sa destilovanom vodom... jer to je upravo ta mjera koliko slad "obara" pH...)
Zato se u kalkulatoru unesu samo mase i onda on preracuna koliki bi bio pH sa zadatim parametrima vode...
Sto se tice odstupanja toga ima...moja voda prema papirima je prilicno mekana ali je po svim mjerenjima dosta tvrda. Ima oscilacija i na godisnjem nivou. Ja sam korigujem pH u realnom vremenu, mjerim, dodam kiselinu, mjerim itd...
Kalkulatori pomazu ali da pogadjaju 100%, to samo ako si siguran u podatke o vodi ..a to je rijetko slucaj.
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
Re: Specijalni sladovi
Znam da je vaše mišljenje da puno tamnih sladova djeluje kao zagoreni ručak,ALI vidim da u nekim receptima, napose za RIS ide i do 15-20% tamnog slada. Kakva su Vaša iskustva sa tim?
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools