Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Problem sa karbonizacijom
mentalist Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 125
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location:
RE: Problem sa karbonizacijom
(10.02.2013, 12:00 )djulba Wrote: Ja flaširam na sobnoj. Ali to nema veze što ti je sad hladnije. Samo kad flaširaš ostavi na sobnoj koji dan da proradi šečer. A beersmith što kaže nema veze sa vezom Big Grin Slobodno stavi 8 grama.

OK poslušat ću te, teško se tebe ako mi zabrljaš prvijenac Big Grin

Zivjeli
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
Danas mi se desio kurslus, kod jucerasnjeg flasiranja i stavljanja gajbi u komoru sam pod gajbom ostavio sondu od kontrolera temperature. Kad sam pogledao danas flase piva su bile prilicno vruce, kad sam vidio sta sam uradio i izvadio sondu pokazivala mi je temperaturu 42 stepena. Musice sta ce se desiti sa pivom koje je vec u flasama. 5 punih gajbi piva 2-je Stout i 3 Aurora Ale. Huh
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
hm, teško je reći, ali neopaženo sigurno neće proći. da je barem prošlo dovoljno vremena da se pivo karbonizira, ali ti si jako zagrijao kvasac koji je tek počeo opet fermentirati u bocama. generalno, ne bi trebalo biti ništa strašno....samo ga opet vrati na normalnu temperaturu, oko 20°C
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
Stout je 3 dana bio na karbonizaciji a Ale nepunih 24 sata, ostavio sam komoru otvorenu da se piva vrate na temp. od 22 stepena. Malo kasnije probam pa javim utiske.
Find Odgovori
illuminated Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 143
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Gelsenkirchen
RE: Problem sa karbonizacijom
This post was last modified: 19.02.2013, 09:31 by illuminated.
(18.02.2013, 04:41 )zis Wrote: Stout je 3 dana bio na karbonizaciji a Ale nepunih 24 sata, ostavio sam komoru otvorenu da se piva vrate na temp. od 22 stepena. Malo kasnije probam pa javim utiske.

Citat sa jednog foruma:
Water above 120° (48 grad Cels.) will critically injure your yeast. 95°
(35 grad Cels.) isn't going to damage the yeast but it might put off some less the favorable flavors.


Mislim da nece propasti pivo...
Sretno.

A moze se to spasiti i ako je kvasac mrtav. Napraviti svjez starter pa nasuti malo u svaku bocu. Jest da je to sve svinjarija Smile ali se moze spasiti...
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
Hvala na savjetima, Stout-u nije nista probao sam ga Auroru nisam osim jedne boce koja nije bila dobro zatvorena (plasticna za kontrolu karboniacije) i bilo je bljutavo pivo. Izgleda da je problem samo sa dvije gornje gajbe ove ispod nisu imale toliku temp. Ako je sta bilo kvascu vala ne pada mi napamet zajebavat se sa ponovnim dodavanjem kvasca u svaku bocu. Mozda skuhati novo pa ovo dodati na njega prije fermentacije. beer
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
Izgleda da sam sokirao kvasce u moje dvije gajbe piva koje sam previse zagrijao. Sta sad, baciti pivo ili skuhati drugo a ovo sto nije uredu dodati na skuhanu sladovinu prije fermentacije. Sta mislis Musice sta da uradim. :-/
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
nisam ni ja pametan, ne znam šta bih ti rekao. ako dodaš novo pivo na to, opet rizikuješ da ti povuče taj okus. a kako ti znaš da si šokirao kvasac i šta se zapravo dešava? jesi probao pivo? kakvog je okusa? pusti desetak dana neka odstoji pa onda opet probaj, to ti je moj savjet.

uvijek ga možeš destilirati i dobiti litar dobre pivske rakije Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
(19.02.2013, 10:07 )pivska mušica Wrote: nisam ni ja pametan, ne znam šta bih ti rekao. ako dodaš novo pivo na to, opet rizikuješ da ti povuče taj okus. a kako ti znaš da si šokirao kvasac i šta se zapravo dešava? jesi probao pivo? kakvog je okusa? pusti desetak dana neka odstoji pa onda opet probaj, to ti je moj savjet.

uvijek ga možeš destilirati i dobiti litar dobre pivske rakije Smile

ma mogu sacekati, ove sto sam probao imaju boju kao tvoj Alt, vjerovatno zbog Lemongrass-a i ukus nije los samo nema traga gaziranosti. Neka stoje jos koji dan pa vidimo sta dalje.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
ne moze ti od lemongrassa biti takva boja sigurno. ja često sebi pravim čaj od lemongrassa i boja mu je svijetlo žuta, kao čaj od kamilice. mislim ne pušta nikakvu tamnu boju. šta ti je još išlo u taj recept?
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zis Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,440
Joined: Nov 2012
Reputation: 8 Location: Doboj
RE: Problem sa karbonizacijom
(19.02.2013, 10:13 )pivska mušica Wrote: ne moze ti od lemongrassa biti takva boja sigurno. ja često sebi pravim čaj od lemongrassa i boja mu je svijetlo žuta, kao čaj od kamilice. mislim ne pušta nikakvu tamnu boju. šta ti je još išlo u taj recept?

250 gr. kristal 120 500 gr. Weyermannova Caraaroma EBC 260 i 500 gr. Munich-a mislim da je od Caraarome boja crvenkasta. Sad znam kako da obojim Altbier kad ga budem kuhao.drinking-beer
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Problem sa karbonizacijom
hehe, a ti se čudiš što ti je tamno pivo. pa to je hrpa specijalnih tamnih sladova.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools