Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Prilagođavanje vode za pivarstvo
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
moze naravno... mozda je cak tako i najbolje, samo je problem što su neki minerali jako teško topivi pa je onda to problem. na primjer kreda i soda bikarbona, a kad radiš sa 100% destiliranom, odnosno RO vodom, onda nekad za tamna piva se mora dodati CaCO3 i/ili NaHCO3 da ti ne bi pH otišao previše nisko.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
maselv Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 16
Joined: Dec 2012
Reputation: 0 Location: Ruma
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Interesuje me jos jedna stvar u vezi prilagodjavanja vode.Zasto je preporucljivo ubaciti mineralne soli u kominu,a ne prethodno pripremiti vodu sa njima?Sto se tice mlecne kiseline,da l'se ona jednostavno samo ubaci u kominu kao i mineralne soli,ili ima neki posebni nacin pripreme?
Imam i neke nedoumce oko jodne probe,oko koncentracije joda i kolicine uzorka sladovine.Da l'je dovoljan 10% rastvor joda za probu,i na koju kolicinu sladovine?
Find Odgovori
Valdemor Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 26
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Banja Luka ili Ulm
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
This post was last modified: 06.04.2013, 09:40 by Valdemor.
(05.04.2013, 05:00 )pivska mušica Wrote: blonde je svijetlo, balansirano pivo, znači dobro si podesio Cl u odnosu na SO4. nije mi samo jasno zašto si stavljao sodu bikarbonu? nema nikakve potrebe za tim, čak suprotno - ova vitinka voda svakako sadrži previše bikarbonata za takvo svijetlo pivo, a ti ih sa sodom bikarbonom samo povećavaš.

ja ti ipak preporučujem da koristiš za ovo pivo Prolom vodu, jer je daleko mekša i mislim da je daleko bolja za blonde pivo....čini mi se po sjećanju da Prolom voda sadrži oko 80 mg/l HCO3 i trenutno je najmekša kupovna voda koja se može naći na našem tržištu koliko ja znam. tih 80 mg/l ti je taman za takvo pivo.....

Sodu sam stavio da bi povecao RA, bez ta 2 grama je oko -140.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
@maselv: soli se mogu dodati direktno u vodu prije dodavanja slada, ali razlog zašto ih je najbolje dodati zajedno sa sladom, ili čak pomiješati suho sa sladom je opet ta topivost u vodi. čak i gips i cacl2 imaju daleko veću topivost u nižoj pH. kad dodaš sladove i mliječnu kiselinu oni spuštaju pH vrijednost pa time poboljšavaju topivost minerala.

mliječnu kiselinu dodaš u vodu neposredno prije dodavanja slada ili u prvim minutama nakon miješanja slada, ali bolje prije. nema nikakav poseban način pripreme osim što moraš napraviti kalkulaciju koliko ti treba kiseline.

jodna proba ti je skoro nepotrebna, ali eto zanimljivo je možda. nema šanse da nakon 45 minuta ukomljavanja sa kupovnim sladom jodna proba bude pozitivna. a što se tiče samog joda, ja mislim da ne može ići čisti jod, nego mješavina posebna za jodnu probu....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
(06.04.2013, 09:40 )Valdemor Wrote:
(05.04.2013, 05:00 )pivska mušica Wrote: blonde je svijetlo, balansirano pivo, znači dobro si podesio Cl u odnosu na SO4. nije mi samo jasno zašto si stavljao sodu bikarbonu? nema nikakve potrebe za tim, čak suprotno - ova vitinka voda svakako sadrži previše bikarbonata za takvo svijetlo pivo, a ti ih sa sodom bikarbonom samo povećavaš.

ja ti ipak preporučujem da koristiš za ovo pivo Prolom vodu, jer je daleko mekša i mislim da je daleko bolja za blonde pivo....čini mi se po sjećanju da Prolom voda sadrži oko 80 mg/l HCO3 i trenutno je najmekša kupovna voda koja se može naći na našem tržištu koliko ja znam. tih 80 mg/l ti je taman za takvo pivo.....

Sodu sam stavio da bi povecao RA, bez ta 2 grama je oko -140.


valdemor ne znam kako si to uspio dobiti. ja kad unesem ove podatke u kalkulator dobijem bez sode bikarbone RA u vrijednosti 70. koji si kalkulator koristio da li si sigurno sve dobro unio? ajde zakači ovdje taj fajl pa da vidimo. uglavnom za sodom bikarbonom u ovakvoj vodi nema nikakve potrebe, sve i da ti RA ode u minus 200, a ti vidi Smile

mada, ako ćeš me poslušati, najbolja kupovna voda za ovo pivo ti je Prolom voda, a čini mi se da je i Rosa dosta meka.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
(06.04.2013, 09:46 )pivska mušica Wrote: a što se tiče samog joda, ja mislim da ne može ići čisti jod, nego mješavina posebna za jodnu probu....
jednom prilikom sam pomesao kasicicu brasna sa vodom i u to dodao kap po kap joda. da bih proverio da li moze 10%jod (betadin) da se koristi za jodnu probu.
i poplavelo je sto znaci da je jodna proba pozitivna. tj. u rastvoru je prisutan skrob.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
ne znam onda, ja sam imao tu neku posebnu mješavinu, mislio sam da da može samo na taj način. ako može čisti jod onda super.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
da ta posebna mesavina je Lugolov rastvor.
sad cu da probam ponovo very-drunk
Find Odgovori
Valdemor Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 26
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Banja Luka ili Ulm
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Konacno sam ovo priveo kraju. Ovako izgleda za Viviu vodu.
Inace, pH Vivia vode je 7,32. Vodu za ispiranje cu samo spustiti pH na 5,6, pa nakon ispiranja dodati soli.
Ca: 78.3
Mg: 4.84
Na: 0.9
Cl: 4.9
SO4: 21.7
HCO3: 250.1

Mash / Sparge Vol (gal): 18 / 14
RO or distilled %: 60% / 60%

Total Grain (lb): 3.9

Adjustments (grams) Mash / Boil Kettle:
CaSO4: 0 / 0
CaCl2: 2 / 1.5555555556
MgSO4: 2 / 1.5555555556
NaHCO3: 0 / 0
CaCO3: 0 / 0
Lactic Acid (ml): 1.6
Sauermalz (oz): 0

Mash Water / Total water (ppm):
Ca: 62 / 62
Mg: 12 / 12
Na: 0 / 0
Cl: 56 / 56
SO4: 52 / 52
Cl to SO4 Ratio: 1.07 / 1.07

Alkalinity (CaCO3): -22
RA: -74
Estimated pH: 5.56
(room temp)
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
može dva pitanja. kakva je to tabletirana sol za omekšavanje vode? drugo pitanje odnosi se na kalkulatore za ubacivanje pojedinih profila.koji je najbolji?
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
mislio sam ovih dana kuvati brown porter, po receptu koji sam nasao ovde na forumu.
1. hteo bih da se pozabavim prilagodjavanjem vode, pa me interesuje koji bi priblizno profil vode bio za ovo pivo?
2. u kom odnosu bi bilo dovoljno pomesati demineralizovanu vodu i cesmovacu ne bi li dobio makar priblizan sastav vode za ovo tamno pivo?
negde po netu sam nasao da bi otprilike sastav vode sa cesme bio>

PH: 7.56
Ions:
Calcium: 61.00
Magnesium: 11.00
Sodium: 6.00
Sulfate: 37.00
Chloride: 11.00
Bicarbonate: 194.00
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
U principu ova voda ti je sasvim ok za brown porter i mislim da ne bi nista znacajnije postigao nekim prilagođavanjem. da kuhas neko svijetlo pivo to bi bila onda druga priča. ja bih ovdje samo dodao malo CaCl da povećaš Cl u vodi, ali to ništa puno ne bi promijenilo....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools