Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Prilagođavanje vode za pivarstvo
Valdemor Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 26
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Banja Luka ili Ulm
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Zdravo,
imas dobar kalkulator na ovome linku https://sites.google.com/site/brunwater/home/files, Brun's Water. Na nekom od sheetova imas i target profile vode za pojedine tipove piva
Find Odgovori
sarajevskopivo Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 361
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Chicago, USA
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Da li je zdravo piti RO vodu?
Keg 1: Orange/coriander
Keg 2: Chocolate Milk Stout
Keg 3: Torpedo IPA
Fermentor 1: ESB
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Navodno nije jer ti iz organizma izvlači postojeće minerale. Tako sam čitao...
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Kako su tehnički uvjeti u kućnom pivarstvu uz budžet vrlo ograničeni, odlučio sam se za varijantu prokuhavanja vode kako bi karbonate sa dna uklonio i omekšao vodu. pošto je moja voda, u mom gradu umjerene tvrdoće, dakle 14 °D njemačkih stupnjeva tvrdoće vode vjerujem da bi ju prokuhavanjem omekšao barem za pola iako ostale tvari u njoj ne znam jer nemam analize.
E sad, mene zanima sam postupak prokuhavanja, dakle da li ju samo kuham ili dok zavrije brojim vrijeme prokuhavanja? Cca 20 min.

Ostavio bih ju oko 2 dana da malo 'sazrije' i onda ukomljavao sa njom i dalje.
Find Odgovori
illuminated Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 143
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Gelsenkirchen
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
This post was last modified: 14.08.2013, 12:46 by illuminated.
Korekcija netacnog navoda:
Ovi postupkom mozes kalcijeve karbonate svesti na 1dH. Kad prokuhas sve iskoristi za ukomljavanje da ustedis energiju...
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
da, bilo bi dobro da ima podatke i da mjeri pH ali ako nema priliku, šta da se radi. kuhanjem vode, a bez podataka o mineralnom sastavu, ne moraš da brineš o mineralima i dodavanju ili oduzimanju istih, pošto imaš premalo podataka. ali kuhanjem sigurno možeš smanjiti alkalnost, a to je isto bitna stavka.

kod kuhanja se oslobađa CO2 iz vode i isparava, čime se omogućava taloženje karbonata. dobro je za vrijeme kuhanja malo miješati agresivnije vodu da se poboljša oslobađanje CO2, pa samim tim i taloženje. kuha se desetak minuta. nakon toga se ostavi da se hladi. čim primjetiš bijeli talog na dnu lonca pretačeš vodu u neki drugi lonac a ostavljaš u loncu talog. nije dobro ostavljati vodu da se potpuno ohladi, jer za tako dugo vrijeme ponovo se vrati CO2 u nju i karbonati ponovo počinju da se otapaju.

onda samo pretočiš i to je to. jedna od mana ovoga je da trošiš dosta energije da bi prokuhao vodu.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
za prvu ruku ne bi volio baš toliko ekeprimentirati sa dodavanjem kemikalija u vodu ili pak sa dodavanjem demineralizirane vode pa mješanjem dok ne znam kemijski sastav. tako da bi kuhanjem sigurno omekšao vodu barem za pola.

kad kažeš kuha misliš baš kad proključa deset minuta ili samo 10 minuta otkad smo stavili na vatru?

inače nemam podatke osim baš da nosim vodu na analizu što bi opet iziskivalo neki trošak. imam bunarsku vodu također, ali ona je po nekom pravilu čak i tvrđa od vodovodne, mislim ne mora biti, ali opet je prebogata nekim mineralima koji baš možda ne bi bili poželjni za kućno pivarenje.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
da, da, mora baš kuhati desetak minuta.... po meni ti je jednostavnije da kupiš pola demi vode i samo pomiješaš. isti ti je rezultat, s tim da ti je kod kuhanja dosta posla i potrošiš plina dok zakuhaš toliko vode....
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Svarrogh Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 476
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Vukovar, Croatia
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
This post was last modified: 14.08.2013, 03:55 by Svarrogh.
Ako je prokuhavas onda dodaj malu zlicu gipsa jer ces istaloziti Ca
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
a gdje me nađe i gips. gdje toga ima? u apotekama?

mislim da je demi voda u lidlovima najpovoljnija..mogu i od meteora nabaviti samo skupa je njihova.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
@svarrogh: jesi li 100% siguran, ja koliko znam ini mi se da sam čitao da se dodaje kreda, odnosno baš CaCO3
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Svarrogh Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 476
Joined: Nov 2012
Reputation: 4 Location: Vukovar, Croatia
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
This post was last modified: 14.08.2013, 06:01 by Svarrogh.
Zavisi od vode. Kalcij se istalozi na dnu lonca kada se prokuha i onda se dekantira voda iznad. Kada sam gledao Mattove profile vode, Ca je postavljen na 0 na onima gdje je prokuhavao vodu. Evo sta sam nasao.

https://sites.google.com/site/brunwater/water-knowledge - 4.2.2 Decarbonation by Boiling

"This process does not reduce the magnesium content since magnesium hydroxide (Mg(OH)2) is much more soluble than chalk in water and the chalk precipitates first, leaving the magnesium with the remaining bicarbonate in the water.
Boiling reduces both bicarbonate (HCO3) and calcium content of the water when performed properly. The practical limit for the process reduces the bicarbonate content to between 60 and 80 ppm, although very good practices can reduce that to as little as 50 ppm. Therefore, the quantity of chalk that can be precipitated will be based on the difference between the starting and ending bicarbonate content. A reasonable assumption is to use an 80 ppm ending bicarbonate concentration since that allows for more error in the process. The ending calcium content for the decarbonated water can be calculated using the following formula: "formula je slika koja je na stranici"



"Boiling: Fortunately there is a very effective, simple, and cheap way to deal with temporarily hard water. If your water is loaded with calcium carbonate, you can reduce the amount by as much as half simply by boiling the water, letting
it sit for a half hour, and then decanting it.

Most compounds become more soluble as they are heated; sugar and salt are two common examples. Calcium carbonate reacts differently. If you heat a calcium carbonate solution, instead of dissolving it will band together and fall to the bottom of the container. This serves you well, because you can simply decant the water off the top and greatly improve your brewing water. Chemists call this an endothermic reaction; you can call it good fortune.

Boiling water also removes chlorine. Chlorine mixed with polyphenols makes nasty, bitter compounds. If you can smell chlorine in your tap water, boil the water. If not, don’t worry about it."


Ovo kaze ajdelange:

It is impossible to have total alkalinity go below zero by boiling water hard/carbonaceous or not. If one adds acid to the water until the pH reaches 4.3, then 50 times the number of milliequivalents of acid required per liter of water is the alkalinity. Thus for your water with alkalinity 273 it would require 253/50 = 5.06 mEq acid per liter. Negative alkalinity is achieved when one continues to add acid at this point. For -193 you would add 193/50 = 3.86 mEq additional (per liter).

What actually happens when hard carbonaceous water is boiled is pretty much anyone's guess. If you plan to use this technique as a matter of course I would definitely invest in a hardness test kit of the type that gives calcium and total or magnesium and total hardness and an alkalinity test kit (www.hach.com) so that you will know what really happens. A rule of thumb is that alkalinity or hardness, whichever is limiting, can be taken down to about 1 mEq/L (50 ppm as CaCO3). Assuming this to be the case and taking calcium down to about 1 mEq/L would drop about half the alkalinity so you would have alkalinity of about 130, calcium at about 19.3 mg/L and Mg at about 28. RA would be 100 down from 212. If diluted 1 + 1 with RO water alkalinity drops to 65, calcium to 9.6, magnesium to 14 and RA to 50.

Ovo je bio profil vode za kojeg su ga pitali. Znaci Ca sa 60 padne na 19.3
Na: 24 ppm
Ca: 60 ppm
Mg: 39 ppm
Sulfate (SO4-s): 15 on the report = 45 for brewing use
Cl: 21ppm
Bicarbonate: HCO3 333
Total Alkalinity CaCO3: 273
Total Hardness CaCO3: 313
pH: 7.8

http://www.homebrewersassociation.org/fo...pic=5792.0

Mislio sam da doda zlicu gipsa kod ukomljavanje, ne za vrijeme kuhanja. U pravu si za dodavanje krede za vrijeme kuhanja jer ubrzava proces.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools