Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Prilagođavanje vode za pivarstvo
Pop Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 122
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Slavonski Brod
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
(23.08.2013, 09:05 )pivska mušica Wrote: [quote='rale' pid='5721' dateline='1377192921']

@Pop
i sodom bikarbonom i kredom dodaješ u vodu bikarbonate, a mi se svi lomimo da ih izbacimo iz vode. znači kredom, kao i sodom bikarbonom povećavaš alkalnost vode. nije istina da se povećava samo kalcij kad dodaš kredu u vodu, nego se povećava i HCO3 koji ti povećava alkalnost vode, a tebi je cilj da smanjiš alkalnost vode.

soda i kreda se dodaju u rijetkim situacijama kad imamo meku vodu, pa želimo povećati alkalnost.

Pa sve to stoji, ja zasad isključivo radim samo sa destiliranom vodom!
Na 35 l ukomljavanja 1g krede i 1,2g natrija ne znače ništa znatno u povećanju alkalnosti tj. to mi daje dobar balans u vrijednostima, naravno i ph komine naštimam na 5.4.
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
znači na tvrdoću vode se ne moram obazirati pri ro sustavu u podešavanju vode
Find Odgovori
Sile Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 520
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Đakovo, Hrvatska
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
jedno pitanje, kakav je utjecaj prilagođene vode na efficiency? ima li to kakve veze?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
(23.08.2013, 12:04 )Pop Wrote:
(23.08.2013, 09:05 )pivska mušica Wrote: [quote='rale' pid='5721' dateline='1377192921']

@Pop
i sodom bikarbonom i kredom dodaješ u vodu bikarbonate, a mi se svi lomimo da ih izbacimo iz vode. znači kredom, kao i sodom bikarbonom povećavaš alkalnost vode. nije istina da se povećava samo kalcij kad dodaš kredu u vodu, nego se povećava i HCO3 koji ti povećava alkalnost vode, a tebi je cilj da smanjiš alkalnost vode.

soda i kreda se dodaju u rijetkim situacijama kad imamo meku vodu, pa želimo povećati alkalnost.

Pa sve to stoji, ja zasad isključivo radim samo sa destiliranom vodom!
Na 35 l ukomljavanja 1g krede i 1,2g natrija ne znače ništa znatno u povećanju alkalnosti tj. to mi daje dobar balans u vrijednostima, naravno i ph komine naštimam na 5.4.

onda ok mislio sam da radiš sa vodovodnom vodom. međutim, u svakom slučaju puno ti je lakše dodati bikarbonate tako što ćeš RO vodu pomiješati sa na primjer Janom ili nekom drugom vodom za koju imaš podatke. kreda kao takva je jako slabo topiva u vodi, pa da se ne bi zajebavao s tim, samo u ez kalkulatoru izračunaš koliko ti treba jane da bi dobio željene bikarbonate. i samo da znaš jako malo Jane je potrebno na 20 litara RO vode da bi dobio bikarbonate na 50 ppm...znači baš malo ide, mogu ti i izračunati ako hoćeš ali mislim da je oko 1l...

@rale: mineralni sastav vode ne utiče na efikasnost, ali pH vrijednost komine ima uticaja. pravilan pH ti može podići efikasnost za nekoliko %
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Pop Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 122
Joined: Nov 2012
Reputation: 0 Location: Slavonski Brod
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Slijedeći put kad budem kuhao probat ću napravit tako sa Janom ako je baš tako malo treba.
Inače, kupio sam RO uređaj baš zato da se riješim kupovanja demi vode.
Find Odgovori
branko20 Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 106
Joined: May 2013
Reputation: 1 Location:
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Prilagođavanje vode za pivarstvo
Za „pivsku mušicu“
Pošto sam za vodu iz vodovoda koju koristim uspio saznati samo da ima ele .provodljivost 400 i tvrdoću od 14 njemačkih stepeni odlučio sam nabaviti RO filter Aquili-classic NPS-3 segmenta (cca500kn ). Pošto je kod Vas već u upotrebi molio bih mišljenje o ovom filteru uopće, koliki je stvarni kapacitet?,koji je odnos RO vode i prljave vode u praksi. Ukoliko ima prijedlog za neki bolji u okvirima ove cijene molio bih podatke.
U naprijed hvala
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
branko ja imam baš taj filter. odnosno ja sam imao 4-segmenta, ali sam taj zadnji izbacio jer nije ničemu koristio. kapacitet ti dosta zavisi od pritiska vode koji imaš na ulazu. odnos RO vode i otpadne vode je velik, ne znam omjer precizno, ali puno vode izađe iz cijevi za otpadnu vodu dok nakupiš 1 l RO vode. aquilli je dobra marka i neces se zeznuti sigurno
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
SixtySix Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
This post was last modified: 19.09.2013, 12:30 by SixtySix.
Moram da kazem da mi je ceo koncept modifikacije vode super ali meni je iz nekog razloga jako tezak za shvatiti. Razumem princip, razumem metode, valjda se samo bojim da probam.

Nego, jedno pitanje koje meni nije bas najjasnije. Da li se modifikuje samo voda koja se koristi za ukomljavanje ili i za ispiranje? Meni je ovo bitno jer u mom sistemu bih morao posebno da modifikujem vodu za ukomljavanje a posebno vodu za ispiranje.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
bilo bi dobro da ti je kompletna voda prilagođena. ipak, kod ukomljavanja je najvažnije to sve radi pH vrijednosti.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
SixtySix Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Onda je prvi korak valjda odneti u laboratoriju vodu koj koristim. Odatle ce mi vec trebati dosta ozbiljnija pomoc jer, kao sto rekoh, ova tema mene plasi Big Grin
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Probaj u lokalnom vodovodu dobiti podatke. Oni to imaju, ne moras nositi vodu u laboratoriju. A kad to dobijes postavi na forum pa da vidimo sta i kako...
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
SixtySix Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 83
Joined: Jul 2013
Reputation: 0 Location: Beograd
RE: Prilagođavanje vode za pivarstvo
Problem je sto voda koju koristim je van grada. Ne kuvam pivo na istoj lokaciji gde zivim vec u vikendici nekih 35km od beograda. Tako da nisam siguran kome da se obratim te mislim da je najbolje u laboratoriju odneti.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools