Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Uzgoj hmelja
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Moji su krenuli, izbili su izdanci iz zemlje ali nisu poceli jace da rastu, sad su skoro mesec dana u zemlji, valjda je jos hladno, nikako malo da otopli i prosunca se vreme.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
@attilasabli koliko često i sa kojom količinom vode ih zaljevaš?
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Ne tako cesto,mozda za sada kad sam posadio i mozda jos jednom, na Fruskoj gori gde sam posadio je neka glina od zemlje,dobro drzi vlagu kad je suvo, a u poslednje vreme je tamo puno kise palo, zemlja je stalno vlazna za sada, a i plac mi izlazi na potok pa sam krenuo od brda ka potoku da sadim, kazu da hmelj voli te vlaznije pozicije.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
(05.05.2014, 10:34 )attilasabli Wrote: Ne tako cesto,mozda za sada kad sam posadio i mozda jos jednom, na Fruskoj gori gde sam posadio je neka glina od zemlje,dobro drzi vlagu kad je suvo, a u poslednje vreme je tamo puno kise palo, zemlja je stalno vlazna za sada, a i plac mi izlazi na potok pa sam krenuo od brda ka potoku da sadim, kazu da hmelj voli te vlaznije pozicije.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

da, hmelj je humidna biljka, što znači da voli vlagu. ali pazi se ti, nemoj saditi blizu potoka, jer možda postoje podzemne vode. ako postoje, ili ako je baš previše vlažna zemlja, može doći do asfikcije korjena tj. do njegovog gušenja. u nas u hercegovini je problem veoma vrućih ljeta, pa ćemo zalijevati malo više, naravno gledat ćemo da ne pretjeramo
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj hmelja
ja gdje god sam viđao divlji hmelj, uvijek je bio uz potok ili rijeku. mislim da nigdje nisam vidio divlji hmelj da raste a da nije bilo uz samu vodu. što znači da voli bliže vodi. ima jedno mjesto gdje sam siguran da su dijelovi korijena ispod površine vode, odnosno prolaze dijelom kroz riječno dno.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
(06.05.2014, 02:11 )pivska mušica Wrote: ja gdje god sam viđao divlji hmelj, uvijek je bio uz potok ili rijeku. mislim da nigdje nisam vidio divlji hmelj da raste a da nije bilo uz samu vodu. što znači da voli bliže vodi. ima jedno mjesto gdje sam siguran da su dijelovi korijena ispod površine vode, odnosno prolaze dijelom kroz riječno dno.

ja bih takva mjesta izbjegavao za sadnju u svakom slučaju. ja sam napomenuo samo da ne voli podzemne vode, kako i jan kišgeci navodi u svojoj knjizi.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Uzgoj hmelja
ma naravno. nego samo kažem da mi je to interesantno da sam uvijek divlji viđao samo na takvim mjestima, doduše uvijek je zemlja bila pomiješana sa šljunkom pa to sigurno pomaže bržoj drenaži i osigurava konstantnu vlažnost ali da nije natopljen korijen. uglavnom postavite nam slike kad krenu Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Evo ga kako hmelj izgleda za sada, napravio sam i konstrukciju, planirao sam da bude visoka 6m, ali nema sanse da jedan covek to uradi sam, ne mogu da dignem toliki stub sam,pa sam skratio stubove, sada je konstrukcija na 4/4,5m, hmelj ce rasti po uglom, konstrukcija je postavljena izmedju 2 reda, valjda ce izdrzati otprilike 14 biljaka za sada.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2


Attached Files Thumbnail(s)
       
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
koliko je trebalo vremena da nikne od trenutka sadnje? dali je ikome u BiH krenuo hmelj?
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Kad sam ja bio po rizome u aprilu, oni su u institutu sekli lastare iz glave hmelja koji su krenuli rano u prolece i skidali te rizome, proslo je skoro mesec dana od kako sam ih posadio na stalno mesto.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Uzgoj hmelja
(11.05.2014, 02:10 )attilasabli Wrote: Kad sam ja bio po rizome u aprilu, oni su u institutu sekli lastare iz glave hmelja koji su krenuli rano u prolece i skidali te rizome, proslo je skoro mesec dana od kako sam ih posadio na stalno mesto.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

znači neće to još kod nas niknuti. posadili smo ga ima 4-5 dana.
Find Odgovori
attilasabli Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 62
Joined: Sep 2013
Reputation: 0 Location: Novi Sad
Re: Uzgoj hmelja
Brzo ce izbiti izbojci iz zemlje, ali posle dugo stoji.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools