Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Minimum opreme koju morate imati
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Minimum opreme koju morate imati
Pa mash out ti je minimalno 75C, bojim se da toliko neće podnijeti. Ali probaj.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
Ipak plastika ne moze izdrzati. Zagrijao sam vodu u frizideru na 80 stepeni, drzalo je ali kad dirnes plastika je kao plastelin...
Idem po novi frizider i polako..
Find Odgovori
AleksandarV Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,510
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Sarajevo
RE: Minimum opreme koju morate imati
This post was last modified: 01.05.2015, 12:27 by AleksandarV.
Samo da javim da u FIS-u u Vitezu ima piknik frižidera od 32 litra. 28 KM
Find Odgovori
Arslan Offline
Arss
***

Posts: 55
Joined: Feb 2013
Reputation: 0 Location: Oakland, California
RE: Minimum opreme koju morate imati
Hmm, chini mi se moze to josh jednostavnije metodom zvanom BIAB - Brew In A Bag. Samo jedna sherpa.

Evo linka

http://beersmith.com/blog/2009/04/14/bre...r-brewing/

(16.11.2012, 01:08 )pivska mušica Wrote: Ovako, u nastavku je prikazan minimum opreme koju je potrebno imati da bi se proizvelo pivo. Radi se o početničkom set-up-u koji se, naravno, može usavršavati i nadograđivati.

što se tiče osnovne opreme treba vam sljedeće. ovo je znači samo osnovno, najosnovnije (i najjeftinije), a poslije na ovom podforumu možemo raspravljati o naprednijim sistemima i unapređenjima.

1. Dva velika lonca kapaciteta 30 i 20 litara.

[Image: 3602011.jpg]
najbolje inox (skuplja varijanta), može i emajl (puno jeftinija). nikako cink, aluminij ili bakar! volumen lonca najbolje da bude 30 litara.

2. Fermentacijska posuda

[Image: bure-30l-sa-poklopcem.jpg]

fermentacijska posuda je zapravo obično plastično (gora varijanta) ili stakleno (bolja varijanta), burence ili demižon. ako kuhate u loncu od 30 litara, morate imati fermentacijsku posudu kapaciteta najmanje 30 litara. iako se staklo smatra boljim, i ja sam ga koristio nekad, prebacio sam se na plastiku iz nekoliko razloga - jeftinija je, sigurnija je (pucanjem punog demižona piva prilikom prenošenja možete se gadno ozlijediti), jednostavnija je za pranje i održavanje. samo je bitno da se dobro i kvalitetno pere i da je "food grade" plastika. to ćete znati po uvarenom logu na dnu plastične posude sa malim escajgom (nož i viljuška). cijena ovakve posude je maksimalno do 20 KM.

3. Airlock ili "Vrenjača"

[Image: airlock.JPG]

ovo je zapravo sigurnosni ventil koji stoji zabijen na vrhu poklopca fermentacijske posude i koji dopušta da CO2 koji nastaje prilikom fermentacije izlazi van, a ne pušta O2 izvana da ulazi unutar fermentacijske posude. na ebayu košta oko 1$ a ako vam se ne da da ga kupujete, onda ga možete i sami napraviti. Cijena cca. 2 KM

4. 2-3 metra silikonskog crijeva za pretakanje

[Image: 9d4c471fcfdd4d9faf833a00693b78f6.jpg?width=650&crop=0]

dakle, ovo možete kupiti svugdje. služi za pretakanje već fermentiranog piva sa taloga kvasca

5. tri gajbe opranih i doooooobro očišćenih iskorištenih pivskih boca.

[Image: 20050511042856gajba_piva_pive_ezg_1.jpg]

dakle treba vam šesdesetak boca. o tehnikama čišćenja mogu poslije u nastavku. boce ne samo da moraju biti čiste, nego moraju biti STERILNE prije točenja piva. Cijena: poznavanje konobara - džaba.

6. Čepilica

[Image: cep_kruna_rucna_335.jpg]

ovo je kao što pretpostavljate za čepljenje boca nakon točenja piva. ovo što vidite je jednostavnija varijanta. Cijena u Robotu: 20 KM

7. Čepovi

[Image: 20070606174422_pict0737-01.jpg]

ovo su krunski čepovi ili crown caps. ima ih u konzumu, obiju, interexu... ma svuda. ima ih u raznim bojama što je super kada imate više vrsta piva da ih možete razlikovati. Cijena: 4 KM 100 komada.

8. Hidrometar

[Image: 41O1fYbgoVL._SL500_AA300_.jpg]

jedan od najbitnijih instrumenata u pivarstvu. služi za mjerenje otopljenog šećera u sladovini. dostupan na ebayu. Cijena: cca. 15 KM.

9. Termometar

[Image: B00009WE45.01._AA280_SCLZZZZZZZ_.jpg]

uz hidrometar sigurno najvažniji instrument. termometar mora imati visoki raspon mjerenja recimo do 120°C. mora biti vatrostalan. imate mogućnost da birate između digitalnih ili analognih. i jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane. s obzirom da su temperature najvažniji kriterij koji s mora ispoštovati kod proizvodnje piva - termometar mora biti precizan i kvalitetan. kad ga kupite dobro ga je baždariti u čaši vode s ledom - mora pokazivati 0°, a ako ne pokazuje onda kompenzirati za tu vrijednost koliko ima otklona. Cijena: varira od 3$ do 100$. vas može zadovoljiti onaj od 10$.

10. Piknik frižider kapaciteta 28-32l prilagođen za posudu za ukomljavanje

[Image: mashtun.JPG]


ovo je MINIMUM MINIMUMA, ali s ovim što sam nabrojao možete proizvesti fantastično pivo.
Find Odgovori
salemarinkovic Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 2
Joined: Jan 2016
Reputation: 0 Location: Banja Luka
RE: Minimum opreme koju morate imati
Pozdrav pivari,

planiram uskoro da počnem da pravim pivo kod kuće, pa se malo informišem o opremi. Ljetos sam radio u jednoj mikropivari u Americi, pa otprilike imam neka saznanja, ali me interesuje kako da to improvizujem kod kuće. Elem, moje je pitanje da li bi se za fermentator mogla koristi onaj balon za vodu što ide na aparate za vodu, nadam se da znate o čemu govorim. Njegov kapacitet je oko 19l, a ja planiram da pravim ture od oko 15l, pa smatram da bi bio dovoljan. Hvala.

http://www.aquaviva.hr/gallery/aparat04.jpg
Find Odgovori
raix Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 359
Joined: Nov 2012
Reputation: 2 Location: Beograd
RE: Minimum opreme koju morate imati
Moze da posluzi i takav balon. Vodi racuna da sladovina bude do malo iznad poslednjeg rebra na balonu. Tako ces ga lakse ocistiti onom cetkom za flase.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Minimum opreme koju morate imati
Pozdrav Sasa.

Moze da posluzi balon od vode, ali mislim da zlatarovo plasticno bure od 20l kosta manje od 5EUR. A muka s pranjem balona od vode ne vrijedi tih 5EUR Smile
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Emir Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 80
Joined: Oct 2013
Reputation: 0 Location: Travnik
RE: Minimum opreme koju morate imati
(01.05.2015, 12:26 )AleksandarV Wrote: Samo da javim da u FIS-u u Vitezu ima piknik frižidera od 32 litra. 28 KM

Prvo da vas sve pozdravim.Nisam se odavno javljao zbog drugih obaveza.
Taj frizider iz FISA ima iskoristivih 28l.
Find Odgovori
brxon Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 7
Joined: Jan 2016
Reputation: 0 Location: Osijek
RE: Minimum opreme koju morate imati
Pozdrav,
imam na raspolaganju jedan emajlirani lonac koji sam htio iskoristiti za kuhanje ali je na jednom mjestu malo oštećen (sa unutarnje strane), a negdje sam pročitao da ne smije biti oštećen.
Da li netko zna nešto više o tome?
Ustvari zanima me da li to znači da bi pivo moglo npr. u nijansama promijeniti okus ili se zbog toga može upropastiti tura?

I da li netko zna da li se to oštećenje može nekako popraviti i kako?
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: Minimum opreme koju morate imati
(23.03.2016, 01:53 )brxon Wrote: Pozdrav,
imam na raspolaganju jedan emajlirani lonac koji sam htio iskoristiti za kuhanje ali je na jednom mjestu malo oštećen (sa unutarnje strane), a negdje sam pročitao da ne smije biti oštećen.
Da li netko zna nešto više o tome?
Ustvari zanima me da li to znači da bi pivo moglo npr. u nijansama promijeniti okus ili se zbog toga može upropastiti tura?

I da li netko zna da li se to oštećenje može nekako popraviti i kako?

mislim da to ostecenje neces osjetiti u ukusu piva, koliko u psihi da ti pivo ima "komadice" onog sto je ispod emajla, jer kiselina iz komine to pomalo nagriza.. Wink
WWW Find Odgovori
brxon Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 7
Joined: Jan 2016
Reputation: 0 Location: Osijek
RE: Minimum opreme koju morate imati
Super ako je stvar u psihi i ničemu drugome. Pomislio sam da ne bi došlo do kemijskih reakcija u doticaju sa tim materijalom i da ne upropastim pivo. Kontam da neću imati tih problema koje si naveo jer ih nisam imao ni dok sam koristio sok od paradajza koji je u tom loncu kuhan....bar do sada. Wink
Find Odgovori
Kubos Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 13
Joined: Mar 2016
Reputation: 0 Location: Višegrad
RE: Minimum opreme koju morate imati
Dobro jutro dobri ljudi. Prvi put pišem, ali forum pratim već neko vrijeme. Naime, konačno krećem sa nabavkom osnovne opreme za ovaj plemeniti hobi Smile) a pošto sam sutra u Banja Luci, interesuje ima li neko da me uputi gdje bih mogao kupiti hidrometar, vrenjaču, kvalitetniju čepilicu, mlin bi takođe bio poželjan (ako se može kupiti mimo radnje u Bg uopšte?)... Dakle, u pitanju je "sitnija" oprema.
p.s. S obzirom da ću prolaziti kroz Sarajevo i Vitez, dolazi u obzir i zaustavljanje na tim lokacijama Smile)
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 12 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools