Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Kako dry hoppate?
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kako dry hoppate?
ne, ne ako stavljaš u turama. npr. hočeš 50 g 7 dana i 50g 5 dana, staviš 50g tako držiš 7 dana i na to staviš još ovih drugih 50g da stoji još 5 dana. dakle ona prva tura hmelja će stajati 12 dana, a ova druga tura 5 dana i ona će dodatno osvježiti dry hop.
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Kako dry hoppate?
kontam, samo sam mislio da smanjim to sa 12 na 10.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Kako dry hoppate?
po svemu sto sam do sad citao na tu temu, bolje vise hmelja manje dana, nego manje hmelja vise dana. mislim da u knjizi o hmelju stoji da vec nakon 36 sati suhog hmeljenja na temperaturi od 18-19C dolazi do 90% iskoristenja.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Arslan Offline
Arss
***

Posts: 55
Joined: Feb 2013
Reputation: 0 Location: Oakland, California
RE: Kako dry hoppate?
This post was last modified: 09.08.2015, 09:49 by Arslan.
Stavljanjem hmelja u vrecicu se uveliko smanjuje dodirna povrshina hmelja i piva. Dakle poprilichno opada iskoristivost hmelja.
Mnogi poznati pivari s kojima sam prichao kazu:
Poslje zavrshene primarne fermentacije odradi cold crash 24-48 sati. Chesto je dovoljno tempetaruru spustiti samo nekoliko stepeni da bi kvasac poceo da pada na dno. Najbolje bi bilo pretochit pivo u sekundarni fermenter ali za kucne pivare postoji rizik da se frishka piva dovede u dodir sa oxigenom pa je za ljude sa malo opreme bolje preskochit ovaj korak.
Potom se temperatura digne na 20-22C i ubaci hmelj. Ako ste pretochili u sekundarni fermenter onda je dobro svaki dan promjeshati savim lagano tako da se josh vishe poveca dodirna povrshina i iskoristivost hmelja. Ako niste pretochili u secundarni onda mjeshanje preskochiti.
Poslje 3-4 dana odraditi cold crash ponovo i ovaj put po moguchnosti blizu 0C, 24-48 sati. U tom periodu ce se piva iscistit do daske i sav preostali kvasac i hmelj ce opast na dno.
Piva ce biti bistra ko suza i nevjerovatno aromatichna.

Isto vrijedi i za kuhanje. Say no to "vrecica" Smile
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Kako dry hoppate?
Ovo sve stoji, ali na ovaj način imao bih sigurno (na turi od 30l) u fermentoru od 40l gubitke od 2 x 2-3l što je 20%
Find Odgovori
Arslan Offline
Arss
***

Posts: 55
Joined: Feb 2013
Reputation: 0 Location: Oakland, California
RE: Kako dry hoppate?
This post was last modified: 11.08.2015, 01:11 by Arslan.
Mislim da nema gubitka skoro pa nikako jer se na 0C sve spusti na dno i uspije se iscjedit iz fermentora mal te ne sve. Ako je problem onda uzeti malo uzu pomocnu posudu i zadnjih nekoliko litara pretochit u nju i ostavit sa strane da se ponovo slegne dok se flashira glavnica. Onda iscjedit zadnjih litar dva iz pomochne posude koja se moze i u zamrzivach stavit za toliko vremena da se dobro stalozi.


(10.08.2015, 09:57 )Goggy Wrote: Ovo sve stoji, ali na ovaj način imao bih sigurno (na turi od 30l) u fermentoru od 40l gubitke od 2 x 2-3l što je 20%
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Kako dry hoppate?
Ima smisla. Haj probaću bez vrećice

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Kako dry hoppate?
http://volimpivo.ba/showthread.php?tid=644

Ovdje mozete vidjeti otprilike koja je razlika. Izmjerio sam otprilike koliko se piva moze spasiti sa vrećicom. Sto se vreće tiče ja koristim najvecu onu vreću i tu ima po mom mišljenju sasvim dovoljno prostora da se taj hmelj fino rasporedi i da mu nije tijesno.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: Kako dry hoppate?
Ok. Vrlo jasno. Samo, možda kod cold crash-a odnosno spuštanja na nisku temperaturu dolazi do "skupljanja" hmelja, odnosno u njemu manje ostaje apsorbovano?
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: Kako dry hoppate?
Ne dolazi do skupljanja. Istina je da ce pasti na dno i da ce se malo vise sabiti. Ali prilikom prenošenja fermentora to se lako ponovo uzburka. Inače ja tu vreću preferiram najvise iz razloga sto mogu izvaditi hmelj iz piva bez problema na dan kad hoću, a odgoditi flasiranje za neki drugi dan. Ovako, ako je hmelj direktno u pivu, moram ga flasirati na dan kad planiram završiti suho hmeljenje. To je velika prednost suhog hmeljenja u vreći, bar meni.

Osim toga ja vreću cijedim, odnosno iz hmelja iscjedim minimum flašu dvije piva, ako se radilo o IPA-u sa više hmelja.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
ale ale Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 780
Joined: Nov 2012
Reputation: 1 Location: Bec
RE: Kako dry hoppate?
Ja mislim da je kljuc u nenatrpavanju vrecica - ja stavljam max. 30g. po vrecici za hmelj (u prosijeku idem sa 3-4 g. hmelja na litar piva). Na taj nacin hmelj ima dovoljno prostora i pivo moze cirkulisati.
Poslije iscijedim vrecice.
Nemam bas uslove za 0°c cold crash i lakse i "cisce" mi je raditi sa vrecicama.
Isto i kod kuhanja, whirpool mi nikad ne uspije kako treba, jer non-stop vrtim /rukama, kruzno) chiller da se brze ohladi, pa stalno uzburkam dno, tako da kuham hmelj u vrecicama. Iskoristivost na kolicine koje ja radim mi je nebitna.
Find Odgovori
Arslan Offline
Arss
***

Posts: 55
Joined: Feb 2013
Reputation: 0 Location: Oakland, California
RE: Kako dry hoppate?
This post was last modified: 12.08.2015, 10:51 by Arslan.
Davore, tvoj experiment i cijedjenje vrecica se bavi uglavnom pravljenjem shto vece kolichine piva i smanjenjem gubitka istoga. Ja pricham o iskoristivosti hmelja i kvaliteti gotovog proizvoda. Tvrdim da se dobije (mozda manja kolichina) puno aromatichnije pivo bez vrechica a iskoristivost se moze poboljshat sa pomochnom posudom kako sam opisao u proshlom postu.

Uzgred, hmelj odpushta gorcinu sve dok je temperatura veca od 82C, poslje toga prestaje zagorchavat i josh uvjek otpushta aromu. Za najbolju iskporistivost ja ugasim hladjenje ha mi temperatura dodje na 82 i ostavim whirpool da vrti josh 30-60minuta te onda nastavim sa hladjenjem. (ovo radim za pive kojima je za cilj da budu shto aromatichnije, APA IPA... A ako kuham recimo Stout onda ne)

Ako prilikom kuhanja imate problem sa sljeganjem predlazem sljedece:
Kad se piva ohladi, izvadite chiler iz nje skroz i u OBI-ju kupite jedan dodatak za bushilicu koji se koristi za pravit malter. Ssanitizirani shtap ubaciti u pivu i dobro je zavrtit da se vir napravi dobar a onda mjeshalicu pazljivo izvuch i ostavit da se slegne pola sata. Sav hmelj ce se skupit u sredini a piva se moze izvuch chista ko suza sa strane.

U nedostatku bushilice i mjeshalice moze se i kashikom ruchno dobro zavrtit i dobit slichan rezultat.

Bilo koji method da se koristi jako je vazno da je kashika ili mjeshalica sanitizirana!!!
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools