Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


RO Filter
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RO Filter
Da otvorimo temo i RO filteru.
pominje se u dosta postova ali mislim da zaslužuje posebnu temu.

Ne tako skoro sam nabavio polovan filter "sa pika" i bio sam malo lijen da ga rasklopim i pogledam i napravio grešku... na dva mehanička filtera se uhvatila buđ, memla...

Nakon postavljanja filtera, i puštanja u rad posle cca 5l pročišćene vode probao sam i voda je imala loš miris a i ukus na vlagu i memlu...

Pa sam poručio nove filtere i skontao da i nisu toliko skupi zamjenski filteri 8km mehanički, 16km aktivni ugalj i filter za poliranje i 150km ro filter (njega nisam mjenjao).

Nadam se da će mi poslužiti.

Pa sam negdje pročitao ali hajde da ostane i ovdje da se zadnji 5 filter može i skinuti i da se tako dobija na brzini prečišćavanja a ne gubi na kvalitetu kada je u pitanju voda za pivo?

Naravno ukoliko imate još savjeta i trikova pričajte!
Kao i na sastav vode...

Slika je sa montiranja filtera i nove prostorije za kuvanje.

       
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: RO Filter
ja mislim da su ti tri faze dovoljne. nadam se da će te dobro služiti Big Grin
Find Odgovori
Goggy Offline
1.060 OG, 5,91% ABV
*****

Posts: 504
Joined: Mar 2014
Reputation: 0 Location: Sarajevo, BiH
RE: RO Filter
Nice. Nisam ovo još vidio uživo, ali ako je u Konzumu, znači imaš ozbiljne namjere.
Gdje se puni? Imaš svoju punionicu?
Find Odgovori
rafter Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 826
Joined: Feb 2014
Reputation: 0 Location: Foča
RE: RO Filter
Stari, hajde otvori novu temu! ZASLUŽUJEŠ JE!
Sigurno ću samo radi toga kupiti koju bocu (inače ne kupujem vodu)!!!!

Daj nam profil svoje vode i kako dobijaš tu vodu???
Prvo hopni, pa reci skoč!
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: RO Filter
(02.04.2015, 07:44 )rafter Wrote: Da otvorimo temo i RO filteru.
pominje se u dosta postova ali mislim da zaslužuje posebnu temu.

Ne tako skoro sam nabavio polovan filter "sa pika" i bio sam malo lijen da ga rasklopim i pogledam i napravio grešku... na dva mehanička filtera se uhvatila buđ, memla...

Nakon postavljanja filtera, i puštanja u rad posle cca 5l pročišćene vode probao sam i voda je imala loš miris a i ukus na vlagu i memlu...

Pa sam poručio nove filtere i skontao da i nisu toliko skupi zamjenski filteri 8km mehanički, 16km aktivni ugalj i filter za poliranje i 150km ro filter (njega nisam mjenjao).

Nadam se da će mi poslužiti.

Pa sam negdje pročitao ali hajde da ostane i ovdje da se zadnji 5 filter može i skinuti i da se tako dobija na brzini prečišćavanja a ne gubi na kvalitetu kada je u pitanju voda za pivo?

Naravno ukoliko imate još savjeta i trikova pričajte!
Kao i na sastav vode...

Slika je sa montiranja filtera i nove prostorije za kuvanje.

Tebi je najvažnija RO membrana. Čak i samo s njom bilo bi ti dovoljno za pivo. Pitanje je samo u kakvom je stanju s obzirom da si polovno uzeo. To jedino možeš provjeriti sa TDS metrom. Ti TDS metri isto nisu skupi a za ovakve stvari su jako korisni.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: RO Filter
da li moze posluziti ovako nesto:

http://www.olx.ba/artikal/18142727/akvar...na-osmoza/

ne znam gdje bi inace trazio filtere za RO ovdje kod nas.

druga stvar koja me zanima. da li filteri rade samo pod pritiskom? postoji li nacin da od izvorske vode koju inace koristim za kuhanje napravim RO vodu?

kupio sam pH metar (one trakice za pH vrijednost su mi malo mucne za radit) i zelim se sad malo pozabaviti kondicioniranjem vode.. Wink
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: RO Filter
Čini mi se da je ok ovaj filter. Radi na pritisku. A svejedno ti je koja je voda, kada je propustis kroz filter dobit ćeš RO vodu.
Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: RO Filter
ako je ovaj prodavac iskren da je malo koristen, onda ti je ovo sasvim ok. sam filter koji ide unutra je najskuplja stvar, ali moze se stvarno puno vode napraviti, prakticno cisternu vode mozes isfiltrirati s ovim jednim filterom.

da, pritisak je jako vazan, i to sto je jaci pritisak, to je i brza filtracija. nekad sam zivio u stanu gdje je bio jako los pritisak u cijevima i znao sam po 4-5 dana filtrirati vodu za jednu turu piva. sad imam puno jaci pritisak i sad mogu za noc skupiti 60 ak litara vode.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: RO Filter
(16.10.2015, 03:28 )pivska mušica Wrote: ako je ovaj prodavac iskren da je malo koristen, onda ti je ovo sasvim ok. sam filter koji ide unutra je najskuplja stvar, ali moze se stvarno puno vode napraviti, prakticno cisternu vode mozes isfiltrirati s ovim jednim filterom.

da, pritisak je jako vazan, i to sto je jaci pritisak, to je i brza filtracija. nekad sam zivio u stanu gdje je bio jako los pritisak u cijevima i znao sam po 4-5 dana filtrirati vodu za jednu turu piva. sad imam puno jaci pritisak i sad mogu za noc skupiti 60 ak litara vode.

kod nas je u gradskom vodovodu odlican pritisak. samo sam skeptican glede hemijskog sastava, zato sam za kuhanje koristio izvorsku vodu.

gledacu da kupim ovaj filter, pa da vidimo onda kako ce to sve izgledati.. Big Grin
WWW Find Odgovori
pivska mušica Offline
BeerFly Brewery
*******

Posts: 5,995
Joined: Nov 2012
Reputation: 18 Location: SJJ-WAW
RE: RO Filter
Tebi je svejedno kakva ti je voda ako imaš filter. Naravno podrazumijeva se da je tehnički ispravna za piće, ali filter sve iz nje odstrani. Dobro... Da budem precizniji, većinu odstrani.
I LOVE THE SMELL OF FERMENTATION IN THE MORNING
Find Odgovori
zlimfur Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,328
Joined: May 2014
Reputation: 7 Location: Srebrenik, BiH
RE: RO Filter
na kraju sam kupio ovo:

http://www.amazon.de/Aqua-Medic-Osmosean...B001MZWMAS

plus pumpu za visoki pritisak ( to me dobar trgovac ubijedio da mi je s tim bolje)..

sad samo jos da namontiram negdje gdje nece smetati. na terasi gdje kuham pivo, imam cesmu, ali s obzirom da u uputstvu pise da membrana ne podnosi minus, konto sam to na neku od cesmi unutra.. koliko sam skonto, sa hladnom vodom je odnos RO:otpadna voda 1:3..

znaci da kad ovo pustim u pogon, za ca 40 litara RO vode imam 120 litara "otpadne vode"?
WWW Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: RO Filter
Da tako bude. Kod aquilli filtera je odnos 1/4.

Edit: hoću reći dobar je to odnos kod tebe.
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools