Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Kegging
galabl Offline
1.050 OG, 4,91% ABV
*****

Posts: 391
Joined: Sep 2014
Reputation: 2 Location: Banja Luka
RE: Kegging
Odlučio sam se da počnem raditi malo i sa kegovima.
Nakon dugo razmišljanja odabrao sam tip bureta - burad banjalučke pivare - tip U (kao i Guinness npr.).
E sad, da li je iko imao iskustva sa otvaranjem ovih buradi? Kako se to radi i gdje mogu naći alat za skidanje glave na bezbjedan način i bez oštećenja osigurača i sl.?

Dakle U-tip.
Find Odgovori
sinisasky Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 35
Joined: Aug 2014
Reputation: 1 Location: Serbia
RE: Kegging
(01.09.2016, 01:16 )acopjanic Wrote: Evo i ja privodim kraju nabavku opreme za kegiranje,pa mi treba savjet za selne.Imam crijevo kojem je unutrasnji precnik 8mm, a vanjski 14 mm.Koja selna je odgovarajuca i gdje se moze nabaviti kod nas?
Ovako nesto?

http://www.olx.ba/artikal/18541797/selna-13-2-15-7/



Sent from my iPad using Tapatalk
Nasao sam selne u SRB. Zovu se ušaste selne i kostaju oko 12din kom.

   
Find Odgovori
sinisasky Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 35
Joined: Aug 2014
Reputation: 1 Location: Serbia
RE: Kegging
   
Ovakve selne su
53din + pdv
Find Odgovori
acopjanic Offline
1.040 OG, 3,92% ABV
****

Posts: 153
Joined: Aug 2015
Reputation: 0 Location: Banja Luka
Kegging
Moze li ime prodavnice gdje si nasao i u kojem je gradu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Find Odgovori
sinisasky Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 35
Joined: Aug 2014
Reputation: 1 Location: Serbia
RE: Kegging
Power belt , Subotica,one za 12din
Teleoptika BGD, one skuplje koje nama odgovaraju.

Ako budete hteli da porucujete, javite . Zajedno cemo naruciti.
Find Odgovori
MadMug Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 52
Joined: Nov 2015
Reputation: 0 Location: Dubrovnik
RE: Kegging
PITANJE:

Da li ostavljate bocu CO2 spojenu cijelo vrijeme na keg??

Neki dan sam prvi put napunio keg i oustio C02, otkačio bocu i spremio keg u frižider na nekih 7°c (kako mi je rečeno) i čekam sad 5-6 dana da bude gotova.
Probao sam malo nakon 3 dana i još nije gotova, fali malo karbonizacije i pijene.

U među vremenu čitam da svi ostavljaju bocu Co2 spojenu cijelo vrijeme na keg i sad sam zbunjen.

Što je bolje; držat keg pod pritiskom cijelo vrijeme ili ne???

Hvala
Find Odgovori
elektropionir Offline
1.070 OG, 6,95% ABV
*****

Posts: 949
Joined: Nov 2012
Reputation: 3 Location: rajvoSa
RE: Kegging
Meni je keg uvijek na co2, barem dok se ne karbonizira, i onda povremeno "dopunjavam" jer imam samo jedan izlaz na vise kegova.
Uglavnom co2 drzi priljucen na keg.
Find Odgovori
mbed Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 41
Joined: May 2015
Reputation: 0 Location: Zagreb
RE: Kegging
Dok karboniziraš keg moraš ostaviti spojenu co2 bocu, a poslje ju možeš maknuti
Find Odgovori
MadMug Offline
1.030 OG, 2,93% ABV
***

Posts: 52
Joined: Nov 2015
Reputation: 0 Location: Dubrovnik
RE: Kegging
Vidim da je tendencija da keg stoji spojen ali mi nije jasno zašto. (sorry što peglam)
Jednom kad ga napuniš (pod uvjetom da ne curi naravno) ne možeš ga puniti više nego što je, je li ga piva troši, konzumira ne razumijem??
Koja je razlika? Je li se tako prije karbonizira??

Ona fora da se keg valja po podu 15min je li to važi samo na početku ili možeš u svakom trenutku to napraviti??

Hvala
Find Odgovori
danny_boy Offline
1.100 OG, 10% ABV
*****

Posts: 1,837
Joined: Nov 2012
Reputation: 9 Location: Sarajevo
RE: Kegging
This post was last modified: 09.03.2017, 02:36 by danny_boy.
(09.03.2017, 02:06 )MadMug Wrote: Vidim da je tendencija da keg stoji spojen ali mi nije jasno zašto. (sorry što peglam)
Jednom kad ga napuniš (pod uvjetom da ne curi naravno) ne možeš ga puniti više nego što je, je li ga piva troši, konzumira ne razumijem??
Koja je razlika? Je li se tako prije karbonizira??

Ona fora da se keg valja po podu 15min je li to važi samo na početku ili možeš u svakom trenutku to napraviti??

Hvala

Jedini ispravan način karbonizacije u kegovima je držati pivo na određenoj temperaturi, pod određenim pritiskom. Kao funkcija pritiska i temperature pivo će primiti određeni dio CO2 dok ne dodje u stanje unutrašnje ravnoteže. Odnosno, pivo će primati CO2 dok se ne "zasiti". Postoji puno tabela na kojima je prikazana ova zavisnost, a jednu od njih pogledaj na:

https://www.drinktanks.com/beer-carbonat...ce-of-psi/

Ono što tebe posebno zanima jeste koliko dugo držati prikopčano na bocu. Koliko ja znam za ovo ne postoje neke kalkulacije, ali nekim optimum je 10-15 dana. Nakon tog perioda, probaj pa vidi da li ti je ok. Kao što sam gore napisao, kada se pivo zasiti nema nikakve razlike da li držiš 15dana ili 100dana. Pivo je pod tim određenim uvjetima primilo maksimum i sistem je u ravnoteži (što bi se reklo ni tamo bi vamo).

Onu brzu prisilnu karbonizaciju sa valjanjem piva po podu, ili mućkanjem ne bih preporučio nikome. Takvo pivo je noćna mora istočiti. To se radi samo kada nemaš dovoljno vremena, npr. jučer skinuo sa fermentacije a sutra točiš. Onda se to tako odradi, a pivo točiš kako znaš. Možeš ovo bilo kada primjeniti.
WWW Find Odgovori
mastermixxsb Offline
1.020 OG, 1,95% ABV
**

Posts: 4
Joined: Jun 2014
Reputation: 0 Location: slavonski brod
RE: Kegging
Vec duze vrijeme ne ostavljam co2 spojen na keg , ispocetka sam krenio kako je napisano
Ostaviti keg i co2 spojenim i otvorenim , ali nakon pola godine zbog losijeg spoja kojeg nisam primjetio
osto sam bez co2 iscurilo na spoju , sada radim tak da kad pretocim pivo u keg doziram mu co2 ja uvijek gaziram na 1.5 bar, ujutro i navecer po jedan sut unutra i zatvaram bocu! Piva je gazirana lagano nakon 3-4 dana nakon 7-8 je vec fino gazirano , sad da sam primjetio neku razliku nisam , al opet sam nekako sigurniji !
Find Odgovori
mange_tout! Offline
Admin
*******

Posts: 3,220
Joined: Nov 2012
Reputation: 15 Location: Mostar
RE: Kegging
Nakon što se gazira skine se sa co2. Sada zavisi kako gazirate, da li forsirate, da li ohladite pa u roku od 24 sata, ili na sobnoj nekoliko dana...uglavnom kada se gazira, mi keg skinemo sa co2. Kada hoćemo točiti, priključimo bocu
Find Odgovori



Forum Jump:


Users browsing this thread: 31 Guest(s)
User Profile Send Private Message E-mail Find all posts Find all threads Mod Tools Admin Tools